Vzgoja: Kaj narediti, če se vam otrok smeji v obraz

Foto: Profimedia

Nekateri starši se ob takem vedenju vprašajo, ali je njihov otrok sociopat.

Starši se mnogokrat, ko ima otrok izbruh jeze, počutijo nemočne. Naj jih poskusijo pomiriti s kričanjem ali je mirnejši pristop bolj učinkovit? Na spletu je mnogo različnih nasvetov, a ker se razlikujejo tudi otroci, bomo težko našli trik, ki bi bil pri vseh enako učinkovit.

Ko že govorimo o razlikah, je treba omeniti, da se otroci razlikujejo tudi po načinu, na katerega kažejo jezo. Kadar govorimo o izbruhu jeze, si najpogosteje predstavljamo otroka, ki brca, kriči, se valja po tleh ali joka. Nekateri otroci pa svojo jezo izražajo na povsem drugačen način – s stopnjevanjem neprimernega vedenja ali pa se staršem, medtem ko jih oštevajo, smejijo v obraz.

Otrok se na ta način ne norčuje, tako le kaže jezo

“Ne, vaš otrok ni sociopat,” pravi mama treh otrok, psihologinja dr. Becky Kennedy, ki ima za starše, ki se soočajo s takšnim vedenjem, nasvet. Najprej se je treba opomniti, da gre za nenamerno vedenje in da se otrok ne norčuje iz vas. “Nimajo se pod nadzorom. To je pač njihov način kazanja jeze.”

Kaj torej storiti? Izogibajte se oštevanju ali vpitju. Kennedy pojasnjuje: “Potreba teh otrok je, da starši utelešamo svojo avtoriteto in ustavimo to nevarno vedenje ter nato aktivno vadimo spretnosti, ki jih potrebujejo, da lahko to veščino uporabijo naslednjič, ko se znajdejo v težki situaciji.

Psihologinja staršem svetuje, da se v težkih trenutkih spomnijo na njene besede:

  1. Tudi jaz imam takšnega otroka.
  2. Ne, vaš otrok ni sociopat. Niti z vami niti z otrokom ni nič narobe.
  3. Pri otrocih, ki jih tukaj opisujemo, gre pri takšnem vedenju za obliko disregulacije, ki se kaže kot stopnjevanje nekega vedenja in smeh. Tako se počutijo, ko izgubijo nadzor. To je njihov “izbruh jeze”, ki je videti drugače od običajnega.

Kako pred otrokom najbolj učinkovito izžarevati avtoriteto? Kennedy je to razložila na primeru otroka, ki skače po stolu. “‘Uhggg, res si si želel skakati po stolu! Na tleh ni tako zabavno, kajne. Razumem, srček.’ Če vas otrok nato vpraša, ali sme skakati po stolu, mu odgovorite: ‘Ne, srček. Moja glavna naloga je, da poskrbim za tvojo varnost. To pomeni, da poskrbim, da ne skačeš po stolu. Te pa razumem, zakaj se z mano ne strinjaš.'” V primeru, da se stvari kljub temu slabšajo in vam otrok na primer zagrozi, da vas bo udaril, globoko vdihnite in recite: “Srček, tega ne bom dovolila. Ustavila te bom. Ker si priden otrok, ki mu je trenutno težko, in ker te bom vedno ščitila.”

Poskusite. Nikoli ni prepozno, še pravi psihologinja.

Avtor
Piše

I. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
2,262
04.12.2024 ob 11:09
3,422
04.12.2024 ob 11:29
592
25.10.2024 ob 16:05
79,795
06.11.2024 ob 21:03
Preberi več

Več novic

New Report

Close