Vse o bradavicah: kaj jih povzroča, kako jih prepoznati in zdraviti

Noemi Kandus , 01. julij 2024
Dermatologija

Virusne bradavice so običajno nenevarne in pogosto izzvenijo same od sebe, kljub temu pa so lahko estetsko moteče in včasih boleče.

Tako pravi specialistka dermatovenerologije Nina Jugovar, dr. med., iz dermatološke ambulante Dermalab, ki pa svetuje, da ne odlašamo z obiskom dermatologa, če imamo kakršne koli pomisleke glede izrastkov na koži, saj je pravilna diagnoza ključna za ustrezno zdravljenje in preprečevanje zapletov.

Zakaj pride do nastanka virusnih bradavic?

Virusne bradavice so izrastki na koži, ki jih povzroča okužba s človeškimi/humanimi papiloma virusi (HPV). HPV je skupina več kot 100 različnih virusov, ki lahko okužijo kožo in sluznice. Do nastanka bradavic pride najpogosteje zaradi neposrednega stika s HPV. Okužba s HPV se običajno prenese neposredno (npr. z rokovanjem) bodisi posredno (npr. preko okuženih predmetov, kot so brisače, obutev ali površine v javnih prostorih). Mikrotravme ali majhne poškodbe kože omogočajo virusu, da vstopi v povrhnjico in povzroči okužbo. Tako lahko tudi manjše praske in odrgnine ali suha, razpokana koža povečajo tveganje za razvoj bradavic. Osebe z oslabljenim imunskim sistemom so bolj dovzetne za okužbe s HPV in posledično za razvoj bradavic. To so denimo ljudje s kroničnimi boleznimi, osebe, ki se zdravijo z imunosupresivno terapijo ali prirojenimi imunskimi pomanjkljivostmi …

Kakšne vrste bradavic obstajajo?

Bradavice se delijo na več vrst, odvisno od njihovega videza, lokacije in vrste humanega papiloma virusa (HPV), ki jih povzroča:

  • Najpogosteje govorimo o vulgarnih bradavicah (Verruca vulgaris), ki se pojavljajo predvsem na prstih, hrbtni strani rok, na komolcih, okoli nohtov in na kolenih. Pogosto se pojavijo na mestih, kjer je koža izpostavljena praskam ali ranam, kar omogoča vstop virusa.
  • Plantarne bradavice (Verruca plantaris) se pojavljajo na podlahti. Kadar rastejo v skupinah, govorimo o mozaičnih bradavicah.
  • Ploščate bradavice (Verruca plana) se pojavljajo na obrazu, vratu, hrbtni strani rok in na nogah. So pogostejše na mestih, ki so izpostavljena britju ali drgnjenju.
  • Filiformne bradavice so tanke, dolge in nitaste. Najdemo jih predvsem na obrazu, zlasti okoli ust, nosu in brade, včasih tudi na vratu.
  • Subungvalne in periungvalne bradavice se pojavljajo pod ter okoli nohtov na rokah in nogah.

Ali se lahko bradavice zamenja za kakšno drugo bolezen ali stanje?

Virusne bradavice so lahko podobne seboroičnim keratozam, ki so benigni kožni izrastki, in se pogosto pojavljajo pri starejših ljudeh. Seboroične keratoze so grobe, voščene, lahko temnejše barve. Površina je lahko podobna bradavicam, vendar se običajno pojavijo na trupu.

Filiformne bradavice so lahko podobne mehkim fibromom, kjer gre za mehke izrastke na koži, pogosto na področjih trenja, kot je vrat. V določenih primerih lahko spominjajo na moluske, ki se pojavljajo predvsem pri otrocih.

Na stopalih bradavice lahko spominjajo na otiščance.

Ena izmed diagnoz, ki jo moramo nujno izključiti da ne spregledamo kožnega raka, je skvamoznocelični karcinom.

Nina Jugovar, dr. med., spec. dermatovenerologije

Kako se virusne bradavice lahko zdravi oziroma odstranjuje?

Virusne bradavice lahko odstranjujemo z različnimi destruktivnimi metodami, kot so krioterapija, kavterizacija, lasersko odstranjevanje ali kirurška odstranitev. Po posegu se bradavice lahko ponovijo, zato je za ozdravitev ponavadi potrebnih več posegov. Bradavice lahko odstranjujemo tudi z nanašanjem tekočin, ki topijo roženi sloj. Najpogosteje uporabljamo salicilno kislino, zaradi katere se bradavica stanjša, vname in odpade, koža pa se zaceli. Ta način zahteva nekaj vztrajnosti, saj lahko traja več tednov ali mesecev, a je bistveno manj neprijeten kot prej opisane destruktivne metode.

Pripomočki iz lekarne kot so topikalni pripravki s salicilno kislino, obliži so lahko učinkoviti pri zdravljenju bradavic, vendar se je pomembno zavedati, da lahko zdravljenje traja več tednov ali mesecev.

Nina Jugovar, dr. med., spec. dermatovenerologije

Kaj je še dobro vedeti o virusnih bradavicah?

Svetuje se redno pregledovanje kože in opazovanje kožnih sprememb ter ukrepanje v primeru širjenja lezij in nejasnosti diagnoze. Ohranite dobro higieno in izogibajte se deljenju osebnih predmetov, kot so brisače, čevlji ali britvice, da preprečite širjenje bradavic. V primeru trdovratnih ali bolečih bradavic pa priporočamo obisk dermatologa, ki bo predpisal ustrezno zdravljenje. Upoštevajte nasvete dermatologa in dosledno uporabljajte predpisana zdravila oziroma pripomočke.

Avtor
Piše

Noemi Kandus

Več novic

New Report

Close