Vse, kar morate vedeti o otrocih in njihovi kreativnosti

Vsebino omogoča Cedevita , 04. september 2024
PROMO
Powered by:
Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Mnogi so še vedno mnenja, da je ustvarjalnost nekaj, s čimer se posameznik rodi in ne nekaj, česar se je mogoče naučiti. Resnica pa je daleč od tega …

Svetovna zdravstvena organizacija zdravje opredeljuje kot stanje popolnega telesnega, duševnega in socialnega ugodja in ne zgolj kot stanje odsotnosti bolezni oziroma nemoči. Izhajajoč iz te definicije Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) ugotavlja, da je duševno zdravje temeljni del dobrega počutja in učinkovitega delovanja za posameznika ter skupnost. “Dobro duševno zdravje omogoča posamezniku, da udejanja svoje umske in čustvene zmožnosti ter je uspešen v poklicnem, družbenem in zasebnem življenju.”

Ste vedeli?

Ste vedeli, da ima vsak peti predšolski otrok takšne ali drugačne težave z duševnim zdravjem? In da se približno polovica duševnih bolezni pojavi med 14. in 20. letom (Svetovni inštitut za duševno zdravje otrok)? Duševna stiska se pri otrocih kaže na številne načine – največkrat pri pomanjkanju kreativnosti.

Spletni vir The IN Group ugotavlja, da pri petih letih osupljivih 98 % otrok kaže ‘genialno stopnjo’ ustvarjalnosti. Do 10. leta ta številka pade na 30 %, do 15. leta na 12 %, v odrasli dobi pa se samo 2 % lahko pohvalita z genialno ravnjo ustvarjalnosti.

Tako pomembna je kreativnost za razvoj otroka

Kreativa spodbuja otrokov razvoj in mu pomaga, da se nauči smiselno reševati težave. Pogosto jo povezujemo s spretnostjo oziroma veščino, ki jo otroci s pomočjo staršev, vzgojiteljev in vrstnikov razvijajo in stopnjujejo že od rojstva dalje. Mnogi trdijo, da je kreativnost ključ do uspeha, zato je njeno razvijanje pomembno za celovit razvoj naših najmlajših.

Ustvarjalnost otrokom omogoča, da so sposobni svoje misli, občutke in domišljijo izraziti na edinstven način. Skozi ustvarjalne dejavnosti, kot so risanje, glasba, igra ali pisanje, naši najmlajši razvijajo kritično mišljenje, sposobnost osredotočanja in samostojnost. Z njeno pomočjo krepijo svojo samozavest, saj jim omogoča, da z raziskovanjem in eksperimentiranjem odkrijejo svoje močne točke in interese. Na ta način otroci postanejo bolj prilagodljivi in se lažje soočajo z različnimi izzivi v vsakdanjem življenju (Tutor Doctor).

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Na kakšen način lahko starši vplivamo na otroško ustvarjalnost?

Mnogi so še vedno mnenja, da je ustvarjalnost nekaj, s čimer se posameznik rodi in ne nekaj, česar se je mogoče naučiti. Vendar pa lahko s pravo spodbudo in okoljem vsakemu otroku pomagamo razviti njegove ustvarjalne sposobnosti. Ta se pojavlja v številnih oblikah, od risanja, slikanja, pisanja, branja, plesa, igranja, glasbene umetnosti in še bi lahko naštevali. Otroci, ki so sposobni kreativno razmišljati, niso boljši le v šoli, pač pa imajo tudi močnejše izvršilne sposobnosti. Prav zato je še toliko bolj pomembno, da starši naredimo vse, kar je v naši moči, da negujemo njihovo ustvarjalnost in spodbujamo otroško domišljijo.

Spletni vir Tutor Doctor navaja nekaj načinov, kako lahko starši pripomoremo k otroški kreativi:

  • Investiramo v miselne igrače in otroške igre;
  • Zmanjšamo čas, namenjen zaslonom;
  • Ustvarimo zanimivo okolje, ki ga otrok lahko samostojno raziskuje;
  • Poskrbimo, da otroci vedo, da biti drugačen ne pomeni biti slabši oziroma čuden;
  • Se potrudimo, da jim tudi mi pokažemo vsaj kanček naše ustvarjalnosti;
  • Jih spodbujamo, da med igro prevzamejo različne vloge;
  • S pomočjo vprašanj med igro spodbujamo njihovo radovednost.
Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Cedevita in Zveza prijateljev mladine Slovenije sta združili moči

Mladost in kreativnost sta nedvomno dve neločljivi zadevi, ki se medsebojno dopolnjujeta in skupaj rasteta – seveda, če imamo za to temu primerne pogoje. Brez spodbudnega in zdravega okolja otroci in mladi svojega polnega potencialna ne morejo razviti. Eden izmed ključnih členov za doseganje takšnega okolja je zagotovo skrb za duševno zdravje.

Omenjena tema je bila v našem družbenem prostoru dolgo časa nekakšen tabu, čeprav v zadnjih letih počasi in zanesljivo vstopa v naš vsakdan kot vitalen in nikakor zanemarljiv del življenja, še posebej med otroki in mladimi. Da bi javnost ozavestila o pomenu skrbi za duševno zdravje ter dodatno prebudila iskrico kreativnosti med mladimi, je Cedevita v sodelovanju s strokovnjaki in umetniki začela z družbeno odgovorno kampanjo Bodi TU. Bodi CE.

Foto: Cedevita
Foto: Cedevita

Cedevita v boj proti duševni stiski na prav poseben način

Študije so pravo umetnost in kreativnost prepoznale kot orodje, s katerim se ljudje lažje izražamo in se tudi spopadamo z izzivi. “Brezmejna domišljija, ki krasi otroke, ter njihov iskreni optimizem so navdih za vse nas,” sporočajo pristojni iz Cedevite. Prav zato se je ena izmed najbolj znanih znamk odločila, da v sklopu kampanje Bodi TU. Bodi CE. podpre Zvezo prijateljev mladine Slovenije in da priložnost otrokom, da vsi slišijo in vidijo njihova sporočila. Zveza deluje od leta 1953, njen temeljni cilj pa je izboljšati kakovost življenja otrok, mladostnikov in družin ter zastopati in uresničevati njihove interese in potrebe ter ščititi njihove pravice.

Foto: Cedevita
Foto: Cedevita

Bodi TU. Bodi CE.

Odločitev o izbiri organizacije ni bila preprosta, saj je v Sloveniji veliko čudovitih pobud, ki so vredne pozornosti. Toda rezultati dela in delovanja Zveze prijateljev mladine Slovenije govorijo sami zase in resnično se sijajno dopolnjujemo v enaki viziji in želji – da smo tukaj za naše mlade, ki jim bo morda ravno umetnost pomagala, da se izrazijo in poiščejo pomoč, če jo potrebujejo”, je povedala Svetlana Babič, vodja blagovne znamke Cedevita za Slovenijo.

V sklopu letošnje kampanje Bodi TU. Bodi CE. so bile organizirane kreativne delavnice, na katerih so otroci in mladi pod vodstvom psihologov Gabrijele Ištuk, Alberta Mrgole, Leone Bortas Hetler in učiteljice Ane Kovačič iz OŠ Zalog ob strokovnih nasvetih umetnikov Hane Tintor in Marka Borote naslikali čudovite slike, ki bodo krasile posebno izdajo kozarcev Cedevita.

Foto: Cedevita
Foto: Cedevita
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,488
30.03.2024 ob 10:27
297,926
04.09.2024 ob 19:30
113,038
04.09.2024 ob 12:22
Preberi več

Več novic

New Report

Close