Ne gre za ustrahovanje, ampak ozaveščanje o tej zahrbtni obliki raka, za katero vsako leto zboleva več ljudi. Za kožnim melanomom letno v Sloveniji zboli približno 600 ljudi in kljub temu, da predstavlja zgolj 15 odstotkov vseh kožnih rakov, je ravno melanom tisti, ki povzroči največ smrti zaradi rakov kože. Letno pri nas umre okoli 125 ljudi.
Čeprav zdravniki, organizacije in posamezniki že leta opozarjajo na nevarnost sončnih žarkov, se ljudje še vedno ne zavedajo resnosti in posledic.
Melanom je najbolj nevarna oblika kožnega raka, ki je smrtno nevaren. Na začetku le redko povzroča nelagodje in bolečine. Ob pravočasnem odkritju je ozdravljiv.
Vzroki za nastanek
Ne pozabite, da se melanom lahko pojavi pri vsakomer, v največ primerih kot novo znamenje, manj pa na že obstoječih znamenjih.
Na nastanek vplivajo tip polti, UV sevanje, genetske predispozicije in število melanocitnih nevusov.
Pojavi se lahko kjerkoli na koži, organih, kjer so prisotni melanociti.
Tveganje
Večje tveganje za nastanek imajo:
- svetlopolte in svetlolase osebe,
- osebe, ki imajo več kot 50 znamenj,
- osebe, ki jih je v preteklosti večkrat opeklo sonce,
- osebe, ki so pogosto obiskovale solarij,
- osebe, ki so v preteklosti že imele diagnosticiran melanom ali pa ga je imel kdo v družini.
Samopregledovanje
Skoraj 75 % primerov melona odkrijejo bolniki sami, zato je samopregledovanje ključnega pomena.
Zgodnejše prepoznavanje melanoma je možno ob uporabi sistema ABCDE.
A: Asimetry – nesimetrično znamenje
B: Border – nepravilen, neoster rob
C: Colour – znamenje ima več barv (rdeča, črna, rjava)
D: Diameter – premer večji kot 6mm
E: Evolution – znamenje se spreminja in raste
Pri ženskah se največkrat pojavi po nogah, pri moških na trupu.
Pri samopregledovanju bodite pozorni na morebitne navedene spremembe in pojav novih znamenj. Za pomoč lahko prosite najbližje ali pa uporabite ogledalo. Pozornost namenite obrazu/glavi, tudi ustnicam, uhljem, lasišču, predvsem področje prečke. Ne izpustite vratu in področju za ušesi. Pozorno preglejte trup, med in pod dojkami, prednjo in zadnjo stran nog, ritnic. V pomoč naj vam bo ogledalo.
Ne pozabite na področje med prsti na rokah in nogah ter hrbtišče dlani.
Solarij je prepovedan
Solarij je kratko in jedrnato ne! Verjamemo, da je misel na porjavelo kožo mamljiva, saj smo si ljudje sami ustvarili mišljenje, da je zagorela polt privlačnejša. Toda, v resnici gre za poškodbe kože.
Naj vas ne prepričajo, da je koristen za dvig imunitete, boju proti glivičnim boleznim, zdravljenje dermatitisa, sušenje aken, preprečevanje osteoporoze.
Poskrbite tudi za zaščitna oblačila, pokrivala in sončna očala.
Ljudje smo UV sevanju izpostavljeni bolj, kot se zavedamo. Pomembno je, da se izogibate izpostavljanju med 11. in 16. uro in vedno uporabljate kremo z zaščitnim faktorjem, tudi v dneh, ko sonca ne vidite. Pri tem je pomembna tudi zadostna količina ter ponovni nanos po dveh urah.
Nekatere oblike melanoma niso tipične in bi vključevale asimetrijo, nepravilno ali nenavadno obliko ter obarvanost znamenja. Lahko so videti tudi kot majhna rjava ali črna črta pod nohtom na nogi ali roki, lahko tudi kot modrica, ki se sčasoma zaceli.
Čeprav naslednje kožne spremembe niso skrb vzbujajoče, jih opazujte:
- znamenje je nenadoma drugačnega videza,
- majhno, luskasto znamenje,
- srbeči in občutljivi vozlički pod kožo,
- udarnina, vnetje ali izpuščaj, ki se ne zaceli.
Če na koži opazite kakršnekoli sumljive spremembe, se takoj posvetujte z zdravnikom, saj je zgodnje odkrivanje ključnega pomena za boljše možnosti zdravljenja melanoma.