Piknike vedno dobro načrtujemo: koliko ljudi bo na pikniku in kaj vse je treba kupiti; surovo meso in perutnino kupimo nazadnje. Ne smemo pozabiti na hladilne torbe s hladilnimi blazinicami (te lahko nadomestijo zamrznjeni sokovi ali plastenke z vodo), svetujejo na Nacionalnem spletnem portalu Prehrana.si.
Že pri nakupu in transportu ločimo surova živila od drugih, da ne pride do navzkrižnega onesnaženja. Iz istega razloga uporabljamo dva kompleta rezalnih desk: enega za surova živila, drugega za preostala, ki jih ne bomo toplotno obdelali.
Ne v prtljažnik!
Hladilne torbe naj ne bodo v prtljažniku, temveč v najhladnejšem delu avta, kjer je klima. Priporočljivo je, da imamo dve hladilni torbi: v eno shranimo napitke, v drugo hitro pokvarljiva živila. Na lokaciji piknika poskrbimo, da so hladilne torbe v senci, pokrovi naj bodo zaprti, torbe čim manj odpiramo.
Nevarno temperaturno območje za hitro pokvarljiva živila je med 5 in 63 stopinjami Celzija. V tem območju se bakterije hitro razmnožujejo: v 20 minutah se lahko podvojijo! Potencialno nevarna živila, ki so bila v nevarnem območju več kot dve uri je treba zavreči.
Po žaru diši …
Pred peko na žaru mora biti meso popolnoma odtajano, da se peče enakomerno.
Pri pečenju na žaru z ogljem pazimo, da so rešetke vroče in čiste. Rešetke skrtačimo s krtačo, ki je namenjena za to, ter jih obrišemo s papirnato brisačo, namočeno v rastlinsko olje. Peka na žaru pri pravilni temperaturo uniči škodljive bakterije. Temperature pečenega mesa, ki morajo biti dosežene so:
- Cela perutnina ≥ 82°C
- Piščančja prsa ≥ 76,5°C,
- Perutnina – manjši kosi ≥ 74°C
- Svinjsko meso ≥ 68°C,
- Oblikovano mesno testo (pleskavica, burger) ≥ 68°C
Oblikovano mesno testo (velja za vse vrste mletega mesa) ni isto kot zrezek: to mora biti vedno dobro pečeno, nikoli surovo ali rožnate barve. Pri mletju mesa za hamburgerje se namreč škodljive bakterije lahko razširijo iz površino v notranjost. V kolikor tako meso ni vsepovsod dovolj preprečeno, lahko bakterije ponekod preživijo. Poleg mletega mesa je treba popolnoma toplotno obdelati tudi perutninsko in svinjsko meso. Še posebej je treba biti previden pri nabodalih (ražnjičih), ki ne sme biti rdeče barve na mestu, kjer ga prebada nabodalo.
Vir: https://prehrana.si/clanek/391-varnost-zivil-na-pikniku