Cepljenje proti sezonski gripi: rokave lahko zavihate v sredini oktobra
Kdaj: Kot pojasnjujejo na Nacionalnem inštitutu za varovanje zdravja (NIJZ), bodo s cepljenjem proti gripi pričeli v sredini oktobra.
Cena: Na naše vprašanje, ali bo cepljenje tudi letos brezplačno za vse prebivalce, na NIJZ odgovarjajo:
“V predlogu programa cepljenja za leto 2022 smo predlagali, da bi bilo financiranje cepljenja proti gripi urejeno tako, kot zadnji dve leti, se pravi brezplačno za vse prebivalce z urejenim zdravstvenim zavarovanjem. Program mora potrditi Ministrstvo za zdravje.”
Za koga je priporočljivo?
Čeprav cepljenje proti gripi priporočajo vsem prebivalcem, ki želijo sebe in svoje bližnje zaščititi pred boleznijo, je cepljenje še posebej priporočljivo za skupine z večjim tveganjem za težek potek bolezni. Cepljenje proti gripi še posebej priporočajo naslednjim skupinam:
- starejšim od 65 let,
- kroničnim bolnikom in njihovim družinskim članom,
- osebam, ki imajo izrazito povečano telesno težo (ITM ≥40; pri otrocih ITM ≥ 95 percentil glede na starost in spol),
- majhnim otrokom (od 6 do 23 mesecev starosti) in njihovim družinskim članom,
- nosečnicam in njihovim družinskim članom,
- zdravstvenim delavcem in sodelavcem ter zaposlenim v domovih starejših občanov, ki so pri svojem delu izpostavljeni nevarnosti okužbe ali pa lahko pri svojem delu okužbo prenesejo na druge osebe,
- drugim delavcem v nujnih službah, ki so pomembni za delovanje različnih dejavnosti.
Cepljenje proti pnevmokonim okužbam: že poteka neprestano
Kdaj: Cepljenje proti pnevmokoknim okužbam (zaenkrat za večino samoplačniško) poteka neprestano, pojasnjujejo na NIJZ.
Najpogostejši bolezni, ki ju povzročijo pnevmokoki, sta vnetje srednjega ušesa in vnetje obnosnih votlin, mnogo nevarnejše pa so invazivne pnevmokokne bolezni, kot so pnevmokokna pljučnica, okužba krvi (bakteriemija, sepsa) in vnetje možganskih ovojnic (meningitis). Te bolezni se lahko končajo tudi s smrtjo, opozarjajo na portalu Cepljenje.Info, ki je projekt Združenja za pediatrijo, ki deluje v okviru Slovenskega zdravniškega društva.
Za koga je priporočljivo?
V Sloveniji se izvaja za vse otroke od leta 2015, priporočljivo pa je tudi za odrasle, ki so kronični bolniki in osebe, stare 65 let in več.
Cena
Cepljenje je brezplačno za nekatere skupine, denimo tiste z okrnjeno imunostjo (bolezni in stanja, ki slabijo imunski odziv): prirojena ali pridobljena imunska pomanjkljivost (vključuje pomanjkanje komplementa, humoralno in celično imunsko pomanjkljivost), okužba s HIV, končna ledvična odpoved, nefrotski sindrom; nekatere maligne neoplazme in nekatere bolezni krvi in krvotvornih organov: levkemija, limfom, Hodgkinova bolezen, generaliziran malignom, multipli mielom; presaditev čvrstih organov … Več izjem na tej spletni strani.
Cepljenje proti pnevmokoknim okužbam s 13-valentnim cepivom (1 odmerek je potreben za zaščito, 2 odmerka v starosti 2 – 5 let ob zdravstveni indikaciji) po aktualnem ceniku ambulante za cepljenja in potovalno medicino stane 46,50 evra na odmerek, cepljenje proti pnevmokoknim okužbam s 23-valentnim cepivom (potreben je en odmerek, izjemoma priporočeni dodatni odmerki) pa 34,00 evrov.
Ali se lahko cepite z vsemi tremi cepivi (proti gripi, Covid-19 in pnevmokoknim okužbam) in koliko razmaka mora miniti med posameznimi cepljenji?
Cepljenja je možno opraviti sočasno ali s kakršnimkoli presledkom, odgovarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.