Ali tudi vi verjamete v pogoste zmote o vplivu hrane na zdravje?

N. K., 08. november 2024
Življenjski slogPrehrana
Nasmejana ženska med uživanjem zdravega obroka
Foto: Profimedia

Ko zbolimo, pogosto iščemo hitre rešitve in spremembe. Mnogi so prepričani, da prehrana ne more bistveno vplivati na bolezni, a to je daleč od resnice. S premišljenim prehranjevanjem lahko pozitivne učinke na zdravje dosežemo relativno hitro. Kako?

Tako pišejo na spletnem portalu Prehrana.si, kjer svetujejo, da najprej spoznajmo koristi zdravega prehranjevanja. “Številne raziskave kažejo, da način prehranjevanja dolgoročno pomembno vpliva na naše zdravje. Čezmeren vnos hrane, prekomerno uživanje nasičenih in transnenasičenih maščob, sladkorja ter slanih živil, prenizek vnos zelenjave in sadja, povečujejo tveganje za srčno-žilne bolezni, različne vrste raka, sladkorno bolezen tipa 2, debelost ter s tem povezane težave, kot so oteženo gibanje, bolečine v kosteh, mišicah … ” pišejo. Vse nasvete je treba upoštevati tudi pri načrtovanju obrokov, ki jih zaužijemo med delom.

Vpliv zdravih prehranskih izbir na počutje in energijo

Zdrave prehranske izbire manj obremenjujejo organizem – manj nasičenih maščob, sladkorja, soli in več zelenjave ter uravnoteženi obroki poskrbijo za boljšo raven energije, ki preprečuje občutek zaspanosti in težkosti po obrokih.

Zdrav način prehranjevanja dolgoročno izboljšuje zdravje, pomika nastanek morebitnih kroničnih bolezni v poznejše obdobje, pripomore k boljšemu spancu in pomaga vzdrževati zdravo telesno težo.

Zakaj se obrokov ne sme združevati?

Za zdravje in telesno težo je pomembna tudi pravilna razporeditev obrokov. V naši prehranski kulturi so običajni trije glavni obroki – zajtrk, kosilo in večerja – med katerimi naj bo tri do pet ur premora. Nekateri ljudje vključujejo tudi dopoldansko in popoldansko malico, ki zagotavljata sitost med glavnimi obroki.

Pomembno je, da ne preskakujemo obrokov in da ne združujemo več obrokov v enega samega, preobilnega. To namreč zmanjšuje storilnost, poslabšuje počutje in vodi v nezdrave prehranjevalne navade.

Pazimo na prigrizke – so lahko energetsko bogati

Prigrizki so pogosto zanemarjen del prehrane, saj jih ljudje ne štejejo za »prave« obroke. A če so prigrizki bogati z maščobami, sladkorjem in soljo, so lahko zelo kalorični. Pomembno je vedeti, da vse, kar zaužijemo, prispeva k celotni energijski vrednosti dneva in vpliva na telesno težo.

Velikost porcij in razmerje živil v obrokih

Velikost porcij in razmerje živil sta zelo pomembna pri uravnavanju telesne mase. Priporočljivo je, da polovico krožnika zapolni zelenjava, drugo polovico pa razdelimo beljakovine in škrobna živila. Zraven je dobro dodati še skodelico solate (približno dve odprti dlani solate).

Obroki naj vključujejo vse skupine živil. Pri izbiri škrobnih živil posegajmo po polnozrnatih izdelkih in polnovredni moki, pri beljakovinah pa izberimo manj mastne kose mesa, ribe in stročnice, kot so fižol, leča in čičerika. Za maščobe naj prevladujejo nenasičene maščobe, kot kakovostne vrste olj, oreški in semena. Seveda pa ne pozabimo na raznovrstno zelenjavo in sadje.

Preberite več na spletni strani nacionalnega portala Prehrana.si.

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,721
06.11.2024 ob 17:10
399
05.11.2024 ob 11:56
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

New Report

Close