Ker se globalno število ljudi, ki trpijo zaradi depresije, v zadnjih letih drastično povečuje in postaja največji zdravstveni problem na svetu, še toliko bolj skrbi raziskava irskih znanstvenikov. Ti so ugotovili, da je pri ljudeh s simptomi depresije večja verjetnost, da bodo utrpeli akutno možgansko kap in da bodo po njej slabše okrevali.
Povezava med depresijo in tveganjem za kap
V globalni študiji je sodelovalo 26.877 anketirancev iz 32 držav. Udeležence, ki so preživeli možgansko kap, so primerjali s kontrolnimi skupinami ljudi, ki niso doživele možganske kapi, vendar so bile podobne starosti, spola, rasne ali etnične pripadnosti. Glede na starost, spol, izobrazbo, telesno dejavnost in druge dejavnike življenjskega sloga so imeli ljudje s simptomi depresije za 46 odstotkov večje tveganje za možgansko kap v primerjavi s tistimi brez simptomov depresije.
Ugotovitve izhajajo iz študije objavljene v Neurology, ki je priznana medicinska revija Ameriške akademije za nevrologijo.
“Depresija prizadene ljudi po vsem svetu in ima lahko širok razpon vplivov na človekovo življenje. Naša študija ponuja široko sliko depresije in njene povezave s tveganjem za možgansko kap, tako da preučuje številne dejavnike, vključno z medicinskimi simptomi udeležencev, življenjskimi odločitvami in uporabo antidepresivov. Naši rezultati kažejo, da so bili simptomi depresije povezani s povečanim tveganjem za možgansko kap, tveganje pa je bilo podobno v različnih starostnih skupinah in po vsem svetu,” je pojasnil glavni avtor študije Robert P. Murphy.
Dejstva iz študije:
- Več simptomov depresije so imeli udeleženci, večje je bilo tveganje za možgansko kap. Udeleženci, ki so poročali o petih ali več simptomih depresije, so imeli za 54 odstotkov večje tveganje za možgansko kap kot tisti brez simptomov.
- ● Tisti, ki so poročali o treh do štirih simptomih depresije in tisti, ki so poročali o enem ali dveh simptomih depresije, so imeli 58 % oziroma 35 % večje tveganje.
- ● Študija je pokazala, da sta lahko učinkovito prepoznavanje in obvladovanje depresije povezana tudi z zmanjšanjem tveganja za možgansko kap, čeprav opazovalna narava študije ne dovoljuje dokončnih zaključkov.
Danes je svetovni dan možganske kapi
Svetovni dan možganske kapi je vsako leto 29. oktobra. Letos poteka pod geslom » MOČNEJŠI OD MOŽGANSKE KAPI«. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije in Združenje bolnikov s cerebrovaskularno boleznijo Slovenije ob tem opozarjata:
Pravočasno prepoznavanje in hitro ukrepanje lahko izrazito zmanjša posledice. Zato je nujno, da vsi poznamo in prepoznamo možgansko kap. Potrebno je ukrepati takoj, saj zamujenega časa ni mogoče nadomestiti in okvara pri bolniku lahko ostane za vse življenje. Tehnike zdravljenja napredujejo, vendar nič ne more nadoknaditi zamujenega časa. Znake možganske kapi lahko preprosto in zanesljivo prepoznamo s pomočjo besede/kratice GROM.
Znaki možganske kapi
Znaki možganske kapi so:
G – govor (ali oseba lahko govori jasno in razumljivo?)
R – roka (ali lahko oseba dvigne roko in jo tam zadrži?)
O – obraz (ali se oseba lahko nasmehne? Ali ima povešen ustni kot?)
M – minuta, čas (takoj pokliči 112!)
Če torej pri nekomu opazimo kateregakoli od teh znakov moramo ukrepati takoj. Uspešnost zdravljenja je odvisna predvsem od hitrosti prevoza bolnika v najbližji zdravstveni center saj lahko s hitro pričetim zdravljenjem preprečimo dolgoročne posledice.