To pa povečuje tveganje za spolno prenosljive okužbe (SPO) in nenačrtovane nosečnosti, razkriva novo poročilo SZO, poroča Euro News. Novi podatki so bili objavljeni v okviru študije SZO imenovane Health Behaviour in School-aged Children (HBSC), ki je v osmih letih zajela več kot 242.000 15-letnikov iz 42 držav in regij. Poročilo, ki je bilo objavljeno zadnji teden v avgustu, ugotavlja tudi, da je uporaba kondomov med najstniki v Evropi od leta 2014 upadla – zmanjšala se je za devet odstotnih točk. Uporaba kontracepcijskih tablet pa ostaja stabilna, uporablja jo približno 26 odstotkov 15-letnih deklet.
Delež spolno aktivnih 15-letnikov, ki so med zadnjim spolnim odnosom uporabili kondom, se je med letoma 2014 in 2022 zmanjšal s 70 na 61 odstotkov med fanti ter s 63 na 57 odstotkov med dekleti.
Zaskrbljuoča tudi porast spolno prenosljivih bolezni
V začetku letošnjega leta so evropske oblasti opozarjale tudi o ‘zaskrbljujočem povečanju’ števila primerov spolno prenosljivih bolezni. Dr. Hans Kluge, regionalni direktor SZO za Evropo, je v izjavi povedal, da: “Evropa zdaj žanje grenke sadove prizadevanj za zmanjšanje ali zanemarjanje spolne vzgoje in omejevanje dostopa do kontracepcije.” Avtorji raziskave HBSC pa opozarjajo, da je “Mladim pomembno zagotoviti celostno izobraževanje in vire o spolnem zdravju.”
Po najnovejših podatkih Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) se je leta 2022 v primerjavi z letom 2021 povečalo število primerov:
- gonoreje za 48 odstotkov,
- sifilisa za 34 odstotkov in
- klamidije za 16 odstotkov.
“Celovita spolna vzgoja je ključnega pomena, da bodo mladi v tem ranljivem življenjskem obdobju sprejemali ozaveščene odločitve o spolnosti,”
poudarja glavni avtor poročila HBSC dr. András Költő, psiholog na Univerzi Galway na Irskem.