Več kot milijarda oseb tvega izgubo sluha

N. K., 15. december 2022
ČutilaProsti čas
Najstnica s slušalkami
Foto: Profimedia

Navade ‘nevarnega’ poslušanja lahko povzročijo nepopravljivo okvaro sluha.

Nova raziskava, objavljena v reviji BMJ Global Health, je pokazala, da ima od 670 milijonov do 1,35 milijarde ljudi, starih od 12 do 34 let, nevarne navade poslušanja, kot so poslušanje glasbe, podcastov ali videoposnetkov s preglasno glasnostjo ter obiskovanje glasnih prireditev, ki lahko povzročijo nepopravljivo okvaro sluha.

“Eden od razlogov, zakaj navade ‘nevarnega’ poslušanja v sodobnem času predstavljajo veliko grožnjo, je, da so osebne naprave za poslušanje zlahka dostopne, da jih veliko mladih pogosto uporablja in da jih običajno uporabljajo veliko časa,” je za Health povedala vodilna avtorica študije dr. Lauren Dillard iz Medicinske univerze v Južni Karolini.

Pomemben dejavnik tudi trajanje

Dr. Dillardova in njeni sodelavci so pregledali 33 raziskav, objavljenih med letoma 2000 in 2021, ki so opazovale navade mladih in mladih odraslih (12 – 34 let), kar se tiče poslušanja. Ugotovili so, da osebe v tej starostni skupini rutinsko poslušajo vsebine na osebnih napravah, kot so mobilni telefoni in predvajalniki MP3, pri približno 105 decibelih. Povprečna raven hrupa na prizoriščih pa je bila med 104 in 112 decibeli. To močno presega priporočeno mejo 85 decibelov v 40-urnem delovnem tednu.

Po besedah avdiologinje Tracy A. Winn iz Centra za avdiologijo, govor, jezik in učenje na Univerzi Northwestern (Illinois, ZDA), ki ni sodelovala v omenjeni raziskavi, sta pri vsaki izpostavljenosti hrupu dva dejavnika, ki vplivata na sluh: glasnost je in trajanje izpostavljenosti. 

“Obstajajo dokazi, ki kažejo, da lahko tudi zmernejši hrup, če ste mu izpostavljeni ves čas, povzroči poškodbe,” je povedala za Health. In dodala, da je zelo pomembno, da si ušesa čez dan oddahnejo.

“Splošno pravilo je, da če sedite poleg osebe, ki ima v ušesih slušalke, ne bi smeli slišati, kaj posluša,”

je dejala Tracy Winn.

Kako lahko zaščitimo svoj sluh?

Tracy Winn meni, da se poslušanju glasbe (oziroma čemur koli drugemu) preko slušalk ni treba odpovedati, potrebna pa je previdnost oziroma okrepi za ohranjanje sluha.

“Če poslušate slušalke, poskusite to omejiti na nekaj ur na dan in naj ne bo pri previsoki glasnosti,” svetuje.

Dr. Lauren Dillard pa priporoča sledeče ukrepe za ohranitev sluha:

  • Glasnost naj bo približno 60 odstotkov največje dovoljene glasnosti naprave. 
  • Uporabo slušalk z odpravljanjem šumov, ki zmanjšajo hrup iz okolice, tako da ni treba povečati glasnosti na napravi, da bi ga nadomestili. 
  • Zaščito ušes z uporabo čepkov za ušesa v hrupnih prostorih.
  • Izogibanje bližini zvočnikov. 
  • Omejiti čas, ki ga preživite pri hrupnih dejavnostih ali uporabi slušalk. 
  • Izvajanje varnega poslušanja, kadar poslušate kar koli na telefonu, tabličnem računalniku itd. Večina telefonov ima funkcije za varno poslušanje vgrajene v telefon, obstajajo pa tudi aplikacije.

Poleg tega dr. Dillardova pravi, da je pomembno biti pozoren na opozorilne znake izgube sluha, ki vključujejo tinitus (zvonjenje v ušesih) in težave pri poslušanju visokih zvokov ali sledenju pogovorom.

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,508
17.11.2024 ob 14:47
298,586
22.11.2024 ob 21:42
113,059
22.11.2024 ob 18:32
Preberi več

Več novic

New Report

Close