Vauuu, leta 2040 bo kadilo le še 5 % Slovencev – je mogoče?

U. L., 31. maj 2022
Zdravje
Vplivi tobačne industrije imajo velik negativni vpliv tudi na okolje. Profimedia

Vsako leto 31. maja obeležujemo Svetovni dan brez tobaka, ki je letos posvečen škodljivim vplivom tobaka na okolje in poteka pod geslom »Tobak ogroža tudi okolje«.

Tobak ne škoduje le zdravju posameznikov, ampak ogroža tudi okolje. Odpadki tobačnih izdelkov se zaradi neprimerno odvrženih ogorkov izpirajo v vodo, zato je ključno tudi ozaveščanje o negativnih vplivih na okolje.

Vse se začne pri posamezniku, ki lahko veliko naredi za zmanjšanje vplivov na okolje. Predvsem z opustitvijo kajenja ali uporabe sorodnih izdelkov ter s podporo ukrepom nadzora nad tobakom.

Slovenija na poti k družbi brez tobaka

V Sloveniji že več kot 25 let z različnimi ukrepi in aktivnostmi omejujemo uporabo tobačnih izdelkov med prebivalci. Prizadevanja države, stroke in civilne družbe na tem področju so nas v zadnjih letih postavila ob bok najnaprednejšim državam v svetu in prispevala k temu, da se zmanjšuje razširjenost uporabe tobačnih izdelkov tako med odraslimi, kot med mladostniki.

Kljub dobrim rezultatom nismo odnehali. »Z veseljem sporočam, da je bila pred dnevi na Vladi RS sprejeta Strategija za zmanjševanje posledic rabe tobaka- Za Slovenijo brez tobaka 2022-2030, ki vključuje dolgoročno vizijo, in sicer da bo Slovenija v letu 2040 družba brez tobaka. To pomeni, da delež prebivalcev, ki bo uporabljal tobačne in druge povezane izdelke ne bo presegal 5 %.«, je povedal minister za zdravje Janez Poklukar.

Glavni cilji Strategije za zmanjševanje posledic rabe tobaka Za Slovenijo brez tobaka 2022-2030:

  • zmanjšati delež kadilcev med prebivalci, starimi 15 let in več na 15%,
  • zmanjšati deleže mladostnikov, ki kadijo tobak vsaj enkrat na teden ali pogosteje.

Pred dnevi je vlada sprejela tudi strategijo za zmanjševanje posledic rabe tobaka z dolgoročno vizijo, ki za leto 2040 napoveduje Slovenijo brez tobaka. “To pomeni, da delež prebivalcev, ki bo uporabljal tobačne in druge povezane izdelke, ne bo presegal petih odstotkov. Načrtovane so različne aktivnosti za preprečevanje začetka uporabe in opuščanja uporabe tobačnih in povezanih izdelkov ter dodatna izobraževanja zdravstvenih in šolskih delavcev na tem področju,” je dejal minister Poklukar.

Vedno več mladih uporablja novejše tobačne in sorodne izdelke

Novi tobačni izdelki – elektronske cigarete, tobačni izdelki, v katerih se tobak segreva, nikotinske vrečke, brezdimni tobačni izdelki (snus, fuge) so zasnovani tako, da še posebej privlačijo mlade, predvsem zaradi privlačnih arom, novih tehnologij, večje družbene sprejemljivosti, intenzivne promocije v različnih medijih in na družbenih omrežjih, zmotnih prepričanj o varnosti uporabe idr.

Profimedia

V raziskavah NIJZ ugotavlja, da so odstotki uporabnikov med mladostniki in mladimi praviloma višji kot med odraslimi. “V letu 2020 je elektronske cigarete uporabljalo 2,2 %, brezdimne tobačne izdelke pa 1,9 % prebivalcev (25 do 74 let), tobačne izdelke, v katerih se tobak segreva, pa v letu 2019, 1,1 % prebivalcev (15 let in več). V letu 2021 med dijaki 2. letnikov srednjih šol beležimo 11 % uporabnikov elektronskih cigaret, 8 % uporabnikov brezdimnih tobačnih izdelkov, 6 % uporabnikov tobačnih izdelkov, v katerih se tobak segreva in 5 % uporabnikov nikotinskih vrečk. Odstotki so znatni in podatki so zaskrbljujoči. Uporaba izdelkov z nikotinom je med mladostniki še posebej tvegana zaradi razvoja zasvojenosti z nikotinom, škodljivih učinkov na možgane v času intenzivnega razvoja v tem starostnem obdobju pa tudi ker uporaba teh izdelkov zviša tveganje za začetek kajenja cigaret”, je poudarila Helena Koprivnikar z NIJZ.

V Sloveniji so na voljo različne vrste pomoči pri opuščanju kajenja, mnoge brezplačne

Dr. Tomaž Čakš z NIJZ poudarja:

“Vsak kadilec je osebnost zase in vsak ima neko “svojo obliko” kajenja in zasvojenosti. Temu je treba prilagoditi tudi zdravljenje in nasvete. Vsekakor ne obstaja “čarobna palčka”, s katero bi lahko pomagali, niti ne obstaja “splošni” recept. Pomembno je, da se vsak kadilec/ka odloči. In ko se odloči, ji/mu je potrebno pomagati, da vztraja in premaga abstinenčne težave, ki pri večini nastopijo. Ob prenehanju kajenja je izjemno pomembna telesna aktivnost in sprememba načina življenja, vključno z načinom prehranjevanja”.

V Sloveniji je na voljo več različnih in brezplačnih oblik pomoči pri opuščanju kajenja. V okviru NIJZ je na voljo svetovalni telefon na brezplačni anonimni številki 080 2777, ki deluje vsak dan, tudi med vikendi in prazniki, med 7. in 10. uro ter med 17. in 20. uro. V zdravstvenih domovih v okviru zdravstveno – vzgojnih centrov in centrov za krepitev zdravja usposobljeni strokovnjaki nudijo podporo pri opuščanju kajenja, ki se lahko izvaja kot skupinska delavnica ali individualno svetovanje. Pristop v tak program je za vse zainteresirane mogoče brez napotitve.

Svetovanje za opuščanje je dostopno tudi na našem forumu, kjer odgovarja in svetuje dr. Tomaž Čakš.

Avtor
Piše

U. L.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
6,221
11.01.2025 ob 11:01
3,304
17.09.2024 ob 07:01
24,609
10.01.2025 ob 09:40
13,363
25.12.2024 ob 17:19
143,936
11.01.2025 ob 20:47
Preberi več

Več novic

New Report

Close