“Pred kratkim sem bil pri zdravniku in sem dobil diagnozo duševne in vedenjske motnje, čeprav nisem nikoli bil pri psihiatru,” začenja svojo pripoved bralec foruma Med.Over.Net. Kot pojasni, ga zdravnik ni obvestil o dodeljeni diagnozi, niti ga ni spraševal vprašanj, ki so po njegovi oceni povezana z diagnozo. “Ali mi lahko brez obiska psihiatra zdravnik vpiše v karton takšno diagnozo in o tem ne obvesti niti mene?” se sprašuje.
Specialist družinske medicine je usposobljen za postavljanje diagnoz na področju duševnega zdravja, prav tako lahko tudi zdravi duševne motnje, predvsem tiste za katere ni potrebna hospitalizacija, mu je odgovorila moderatorka Daniela Fiket, dr. med., specialistka psihiatrije – transakcijska analitičarka in svetovalka Inštitut Neocortex. “Običajno družinski zdravnik postavi delovno diagnozo, to je sum na neko motnjo in se potem odloča o naslednjih korakih. Ti so lahko napotitev k specialistu psihiatrije, hospitalizacija ali kaj tretjega. O svojih ugotovitvah praviloma obvesti pacienta. Če prav razumem, vas je družinski zdravnik informiral o vaši diagnozi in verjetno tudi predlagal neko obliko zdravljenja – to sicer ne omenjate.”
Fiketova še zaključi, da torej ni nič nenavadnega v tem, kar piše bralec. “Ste vprašali vašega zdravnika, zakaj meni, da imate to diagnozo in kaj predlaga kot naslednji korak?” ga je še poznavala specialistka psihiatrije.
Če imate tudi vi vprašanja, povezana z duševnim zdravjem, obiščite forum Duševno zdravje in odnosi. V temi Psihiater odgovarja, specialistka psihiatrije Daniela Fiket, dr. med., odgovarja na vsa vaša vprašanja glede psihične stiske, anksioznosti, panike ter ob drugih življenjskih dilemah.