Tveganje za bolezni prostate, najpogosteje sta to benigno povečanje prostate in rak prostate, se začne povečevati po 50. letu, zato v ambulantah družinske medicine pri tej starosti moške začnejo aktivno povpraševati tudi o tovrstnih težavah.
Kot še pojasnjuje specialistka družinske medicine prim. Simona Repar Bornšek “zadnje smernice priporočajo, da PSA, to je za prostato specifični antigen, beljakovina, ki jo izloča prostata in jo poznamo tudi kot tumorski označevalec raka prostate, smemo preveriti pri moškem, ki je informiran o pomenu in posledicah, ki jih testiranje prinaša.”
Zaenkrat aktivnega presejanja na raka prostate s pomočjo PSA ne opravljajo, saj je, dodaja sogovornica, vrednost lahko povišana pri mnogih stanjih in ne le pri raku prostate.
“Poleg tega so nekatere študije pokazale, da je bilo veliko moških po odkritju rakavih sprememb na podlagi vrednosti PSA izpostavljenih zdravljenju, ki je močno poslabšalo kakovost življenja posameznikov, pri čemer rak prostate morda nikoli ne bi privedel do smrti tega pacienta,” je jasna zdravnica z Zdravstvenega varstva odraslih enote ZD Ljubljana – Vič-Rudnik.
Tudi v Sloveniji so sicer že prisotne pobude za presejalni program preprečevanja raka prostate.
Kaj pa referenčne ambulante?
“V okviru preventivnih pregledov v referenčnih ambulantah moške po 50. letu sprašujemo o simptomih spodnjih sečil (s pomočjo IPSS vprašalnika) ter morebitnih težavah v spolnosti,” prakso povzema prim. Simona Repar Bornšek.
Mnoge kronične bolezni in njihovo zdravljenje namreč vplivajo tudi na erektilno funkcijo, zato paciente po teh simptomih zdravniki tudi aktivno sprašujejo.
Za zdravje sečil, vključno s prostato ter dobro spolno funkcijo, lahko moški veliko naredijo sami, opozarja sogovornica, zato na teh pregledih prejmejo tudi navodila o zdravem življenjskem slogu, navadah in razvadah, ki imajo lahko negativen vpliv na zdravje in nastanek ‘moških’ bolezni.
“Če je v mlajših letih preventiva posameznika vezana na redno mesečno pregledovanje mod (zaradi preprečevanja raka testisov), je pri zrelih moških več pozornosti potrebno nameniti preventivi srčnožilnih bolezni, ki vplivajo tudi na nastanek težav z erekcijo,”
sklene prim. Simona Repar Bornšek z Zdravstvenega varstva odraslih enote ZD Ljubljana – Vič-Rudnik.