Rak dojk je najpogostejša oblika raka pri ženskah, pišejo na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). “V Sloveniji vsako leto za rakom dojk zboli okoli 1500 žensk in do 15 moških. Rak dojk je dobro ozdravljiv, če je odkrit dovolj zgodaj, zato je za zmanjševanje umrljivosti pomembno predvsem ozaveščanje, zgodnje odkrivanje in takojšnje učinkovito zdravljenje,” poudarjajo na NIJZ.
K zgodnjemu odkrivanju raka zagotovo pripomore organizirani državni presejalni program DORA, v katerega so vključene vse ženske med 50. in 69. letom v Sloveniji brez predhodne diagnoze raka dojk, ki jih vsaki dve leti vabijo na presejalno mamografijo, t. j. rentgensko slikanje dojk. Premalo pa se poudarja, da rak dojk ni nevaren le za cisspolne ženske, se pravi ženske, katerih spolna identiteta se ujema s spolom.
Na spletni strani Breastcancer.org pravijo, da so, ko gre za presejanje in zgodnje odkrivanje te vrste raka, transspolne in nebinarne osebe spregledane. “Čeprav se smernice za presejalne preglede za cisspolne ženske pogosto spreminjajo in jim je težko slediti, je stanje še slabše za transspolne in nebinarne osebe. Smernice posebej za transspolne osebe obstajajo, a ker je podatkov, ki jih podpirajo, malo, priporočila niso niti med zdravniki dobro poznana,” so zapisali.
Smernice za transspolne moške in nebinarne osebe, ki so se rodile kot ženska, v veliki meri temeljijo na smernicah za cisspolne ženske, še piše omenjeni medij, ki tudi ugotavlja, da smernice za transspolne ženske in nebinarne osebe, ki so se rodile kot moški, temeljijo na še bolj skopih podatkih in nanje večinoma vpliva dolžina dobivanja estrogena, ki lahko poveča tveganje za nastanek raka dojke.
V ZDA za te skupine ljudi torej obstajajo smernice glede vključenosti v presejalne programe, pri nas jih ni. “V program DORA na presejalno mamografijo povabimo osebo, ki je glede na status v Centralnem registru prebivalstva (CRP) ženskega spola in ustrezne starosti (50 do 69 let) ter ni prebolela raka dojk. Ne razpolagamo s podatki o morebitni spremembi spola, jemanju hormonske terapije, odstranitvi dojk ali vsadkih. Če se oseba odzove na vabilo, ji bomo v programu DORA opravili mamografijo. Prav tako transspolnih in drugih oseb z drugačno identifikacijo spola v programu DORA ne moremo identificirati, ker teh podatkov ne zbiramo, zato težko ocenimo njihovo ozaveščenost glede preventivnih pregledov dojk. Trenutno za te osebe nimamo opredeljenih smernic za diagnostiko in zdravljenje raka dojk. Vsekakor v programu DORA spodbujamo vse posameznike k preventivnemu ravnanju (12 nasvetov proti raku) in udeležbi v vseh treh presejalnih programih za raka ZORA, DORA in Svit, ko dobijo povabilo,” so povedali za naš medij.
Pri oblikovanju smernic, ki se jih držijo Američani, je sodelovalo več ustanov, najbolj natančne pa je prispevala Ameriška fakulteta za radiologijo (ACR). Več o tem na tej povezavi.