V letu 2019 »ZA odgovoren odnos do alkohola«

anonimni uporabnik, 06. marec 2019
Ostalo
novinarska konferenca 40 dni brez alkohola 2019

Slovenska karitas s soorganizatorjema Javno agencijo RS za varnost prometa in Med.Over.Net že 14. leto spodbuja k preventivni akciji 40 dni brez alkohola v znamenje solidarnosti z vsemi, ki trpijo zaradi alkohola.

Na sliki organizatorji in podporniki akcije 40 dni brez alkohola: Mag. Cveto Uršič, Andreja Verovšek, Karmen Henigsman, Nataša Sorko, Igor E. Bergant in Dane Kastelic.

V akciji sodelujejo tudi NIJZ – projekt SOPA (Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola), Zavod Varna pot, Katedra za družinsko medicino Medicinske fakultete v Ljubljani (projekt Sporočilo v steklenici), društvo Žarek upanja, Zavod Vse bo v redu, Zveza klubov zdravljenih alkoholikov in Društvo abstinent. Kot gostujoča organizacija letos sodeluje Zveza paraplegikov Slovenije. Z nami pa bo tudi ambasador letošnje preventivne akcije Igor E. Bergant, ljubitelj športa in televizijski voditelj.

Akcija poteka od srede, 6. marca do sobote, 20. aprila 2019.

Organizatorji in podporniki akcije 40 dni sporočajo

Mag. Cveto Uršič, generalni tajnik Slovenske karitas

»Na Slovenski karitas izpostavljamo alkohol preprosto zato, ker nam statistika sporoča, da v Slovenji samo zaradi bolezni in stanj, ki so izključno povezana z alkoholom ter prometnih nesreč, ki jih povzročijo alkoholizirani vozniki, letno v povprečju umre vsaj 1000 oseb. Alkohol pa pogosto vodi tudi v druge oblike nasilja v družinah, na delovnem mestu, med vrstniki. Alkohol je velikokrat posledica ali pa vzrok za brezposelnost in revščino. Tudi ni naključje, da ta akcija poteka ravno v postnem času. Postni čas je namreč čas spokornosti in čas, ko se trudimo spremeniti. Slovenska karitas nas zato vabi, da smo doma, na cesti, v službi in pri delu ter v družbi odgovorni brez alkohola in drugih drog.«

Andreja Verovšek, moderatorka foruma Zasvojenosti in pomoč ter vodja projektov pri Zavodu Med.Over.Net

»Korak iz objema alkohola je trenutek odločitve, ki v nadaljevanju zahteva veliko vztrajnosti in podpore. Zato na spletni strani brezalkohola.si objavljamo naslove in telefonske številke organizacij, ki nudijo pomoč in podporo. Trije strokovnjaki različnih specializiranosti pa aktivno odgovarjamo tudi na anonimna vprašanja na forumu Zasvojenost in pomoč, ki deluje na Med.Over.Net.«

Karmen Henigsman, Nacionalni inštitut za javno zdravje, projekt SOPA “Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola”

»Čezmerno pitje je pri nas še kako prisotno, kar kažejo tudi številke, ki vzbujajo skrb. Raziskave kažejo, da je za 43 odstotkov Slovencev med 25 in 64 letom, značilno čezmerno pitje alkohola, kar pomeni, da skoraj polovica Slovencev prekorači mejo, ki je z vidika zdravja, še sprejemljiva. Po izračunih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je registrirana poraba alkohola v letu 2016 znašala 10,5 litra čistega alkohola na prebivalca, starejšega od 15 let. Poleg registrirane porabe alkohola, predstavlja za Slovenijo veliko težavo tudi obsežna neregistrirana poraba alkohola iz domače proizvodnje. Te številke nas uvrščajo v sam svetovni vrh po porabi alkohola.«

Nataša Sorko, družinska psihoterapevtka

»Vsaka družina je enkratna, ima svoja pravila in strukturo. Ravno družinsko okolje je tisto, v katerem otroci pridobijo svoje prve osebne, socialne in druge izkušnje. Naloga odraslih je, da v največji meri poskrbimo, da so te izkušnje pozitivne, da krepijo varovalne dejavnike in izkoreninijo dejavnike tveganja, katerim so mladi v že opisanih okoliščinah prepogosto in predolgo časa izpostavljeni. Družina je tista osnovna celica, kjer bi se morali otroci počuti varno. Različni podatki pa kažejo, da se otroci ne počutijo varno v lastnem domu, v kolikor odraščajo v družinah, v katerih ima eden ali imata oba starša težave zaradi škodljivega, tveganega pitja alkohola ali zasvojenosti z njim. Otroci staršev, ki imajo težave z uživanjem alkohola ali drugih psihoaktivnih snovi, so 2,7-krat bolj verjetno fizično ali spolno zlorabljeni in 4,2-krat bolj verjetno zanemarjeni, kar se zgodi pogosteje v podeželskem kot v mestnem okolju.«

Dane Kastelic, Zveza paraplegikov Slovenije

»Smo ena izmed redkih invalidskih organizacij, ki si s svojimi preventivnimi posebnimi socialnimi programi prizadeva, da bi imela čim manj članov, ker se zavedamo poledic življenja s tako hudo invalidnostjo. Pa vseeno vsako leto v naše vrste usoda pripelje okoli petdeset novih članov. V letu 2018 smo sprejeli 55 paraplegikov in tetraplegikov. Od tega jih je kar 33% posledic prometnih nesreč, v številnih primerih je bil vzrok nesreče alkohol. To je alarmantna številka, če vemo, koliko akcij se namenja varni vožnji in preventivi na tem področju s strani različnih deležnikov. In tukaj ne moremo govoriti samo o objestnosti in utrujenosti voznikov, prevečkrat prometnim, kakor tudi drugim nesrečam botruje zaužiti alkohol ali druge prepovedane substance. Slovenci imamo preveliko toleranco do alkohola v prometu.«

Igor E. Bergant, ljubitelj športa in televizijski voditelj, ambasador akcije 40 dni brez alkohola

»Problem neodgovornega odnosa do alkohola je problem slovenske družbe na splošno. Novinarski poklic velja za tvegan poklic, je stresen, fizično in umsko naporen. Ko sem bil mlad novinar je bil alkoholizem še zelo pogost. Bilo je nenavadno, da sam nikoli nisem posegal po njem in sem bil po tem nekaj posebnega. Stanje se je v zadnjih letih nekoliko izboljšalo, vendar je zloraba alkohola še vedno prepogosto prisotna. Odgovorno ravnanje na cesti zahteva 0,0 alkohola in po mojem mnenju je enako tudi v službi. Uživanje alkohola tako ni samo razvada, je neodgovorno ravnanje, tudi povod za številne bolezni in slabše socialne odnose. Vprašajmo, kaj družbi sporočamo, ko se opijamo, kaj povemo s tem o sebi ter še posebno kakšen vzgled smo mladim in otrokom. Živimo v lepi in bogati deželi in škoda je, da ne izkoristimo vseh danosti in lepot, ki nam jih ponuja in uživamo raje v tem.«

Intervju: Igor E. Bergant

Kontaktne osebe za več informacij:
Slovenska karitas, Mojca Kepic, tel. 01/300–59–67, 031 228 726, [email protected]
Javna agencija RS za varnost prometa, Nina Kumerdej, tel. 01/ 478 8953, [email protected]
Zavod Med.Over.Net, Andreja Verovšek, tel. 040 464 340, [email protected]
NIJZ, projekt SOPA, Ana Štruc, [email protected], 040 838 628

Zakaj sodelovati v akciji 40 dni brez alkohola?

Sodelujete tako, da v času akcije ne uživate in ne ponujate alkohola. Svojo odločitev lahko simbolno potrdite na brezalkohola.si in na Facebooku.

DOMA
Želimo si lepih odnosov, zdravja, blaginje in pravega veselja v družinah. Čezmerno pitje in opijanjanje uničuje naše skupnosti, povzroča zasvojenost, revščino, nasilje in trpljenje, še posebej otrok.

NA CESTI
Radi bi varno prišli na cilj in pri tem ne ogrožali drugih. Vsakršno pitje alkoholnih pijač v prometu, kar velja za voznike, kolesarje in pešce, je smrtno nevarno. Vzrok za kar tretjino vseh prometnih nesreč s smrtnim izidom je alkohol. V zadnjih petih letih je zaradi vožnje pod vplivom alkohola na slovenskih cestah nastalo 7.907 prometnih nesreč. V njih je umrlo 157 oseb, 732 oseb pa je bilo huje poškodovanih.

V SLUŽBI IN PRI DELU
Svoje delo lahko odgovorno opravljamo le, če smo zbrani, razsodni in učinkoviti. Alkohol deluje kot strup in otopi delovanje možganov. Z nerazsodnim ravnanjem lahko poškodujemo sebe in druge.

V DRUŽBI
Skupaj oblikujemo navade in sprejemljive vzorce v družbi. Zato bodimo dober zgled zmernosti, še posebej mladim in otrokom. Zmanjšamo toleranco do opijanjanja ter odklanjajmo spodbujanje pitja in vsiljivo ponujanje alkoholnih pijač.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,508
17.11.2024 ob 14:47
298,586
23.11.2024 ob 08:24
113,059
22.11.2024 ob 18:32
Preberi več

Več novic

New Report

Close