V lekarne prihaja prva kontracepcija brez recepta

recept
Foto: Profimedia

Ameriški regulator za zdravila je odobril prvo peroralno kontracepcijo, ki bo uporabnicam na voljo v lekarnah brez recepta. Kaj to pomeni za Slovenke, smo preverili pri priznanem ginekologu in našem moderatorju asist. mag. Stanku Pušenjaku.

Prvič bo peroralna kontracepcija brez recepta na voljo za milijone žensk v Združenih državah Amerike (ZDA), je “prebojno” odločitev Ameriške agencije za hrano in zdravila (FDA) pospremila dr. Patrizia Cavazzoni, direktorica centra za vrednotenje in raziskave zdravil FDA. “Če se uporablja v skladu z navodili, je dnevna peroralna kontracepcija varna in naj bi bila pri preprečevanju nenačrtovanih nosečnosti učinkovitejša od trenutno razpoložljivih kontracepcijskih metod brez recepta.”

Odobritev FDA so pozdravili tudi v Ameriški akademiji porodničarjev in ginekologov (ACOG), strokovnem združenju zdravnikov specialistov v porodništvu in ginekologiji. “Gre za kritično pomemben napredek pri dostopnosti reproduktivnega zdravstvenega varstva,” sta v skupni izjavi povzela predsednik združenja Verda J. Hicks in začasni glavni izvršni direktor skupine Christopher M. Zahn.

“Ovire pri dostopnosti kontracepcije so eden od razlogov za nedosledno ali pomanjkljivo uporabo kontracepcije … Ta sprememba bo omogočila večjemu številu pacientkam, da lažje začnejo in doslednejše uporabljajo kontracepcijo,” napovedujeta.

Zdravilo, ki vsebuje učinkovino norgestrel, bo v ameriških lekarnah in na spletu predvidoma dostopno v začetku leta 2024. Ob tem spomnimo, da odločitev ameriškega regulatorja FDA ne vpliva na dostopnost tega zdravila izven ZDA. V Evropski uniji je denimo za tovrstne odločitve pristojna Evropska agencija za zdravila (EMA).

Učinkovita in varna kontracepcija

“Norgestrel je zdaj 50 let stara kemična formula (iz leta 1973), ki je preskuse varnosti in zanesljivosti prestala pri stotinah milijonih uporabnicah v različnih kombiniranih in nekombiniranih hormonskih kontracepcijskih formulah in v samostojni obliki (brez estrogena) predstavlja res dokaj učinkovito in hkrati zelo varno hormonsko kontracepcijo,” pojasnjuje specialist ginekologije in porodništva asist. mag. Stanko Pušenjak, dr. med.

“Če so k pripravku dodana dovolj enostavna in jasna navodila ter našteti morebitni stranski učinki, ki so redki in še redkeje nevarni ter na vidnem mestu podane jasne kontraindikacije (prepovedi) kot je npr. aktualno maligno obolenje dojk ali takšno stanje v preteklosti, potem domnevam, da zlasti v ZDA, kjer je dostop do zdravnika težak in zlasti drag, dobrodošla pridobitev za milijone potencialnih uporabnic  v ZDA,” komentira odločitev ameriškega regulatorja.

Pri nas za tovrstno odločitev (še) ni potrebe

Pri nas in nasploh v Evropi to za zdaj ni potrebno, še pravi asis. mag. Pušenjak, “ker je dostop do ustreznega svetovanja in strokovnega preverjanja indikacij in kontraindikacij mnogo lažji in predvsem cenejši kot v ZDA.”

“Če bo dostop do ginekologa tudi pri nas in drugih evropskih državah v prihodnje postal resnejša ovira zaradi kritičnega zmanjšanja razpoložljivih ginekologov v javnem sistemu, slabšanja socialne situacije prebivalstva ali bodo jezikovne in kulturne ovire ob masovnem priseljevanju in migracijah iz geografsko oddaljenih krajev še naraščale, pa bodo podobne rešitve, ki bodo omogočale kontracepcijo brez aktivnega sodelovanja zdravnika v procesu izbire in nabave, morebiti postale dobrodošle tudi v evropskem prostoru,” dodaja.

Imate vprašanje iz področja ginekologije in porodništva? Postavite jih na najbolj branem forumu Med.Over.Net ABC Ginekologije in porodništva, na katere redno odgovarja asist. mag. Stanko Pušenjak.

Avtor
Piše

N.M.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,670
02.11.2024 ob 16:14
3,930
04.11.2024 ob 20:25
33,821
24.10.2024 ob 00:11
1,240
04.11.2024 ob 13:17
574
17.10.2024 ob 09:17
Preberi več

Več novic

New Report

Close