V Beogradu razglasili epidemijo, smo ogroženi tudi pri nas?

Infekcijska klinika, Klinika za infekcijske bolezni
Foto: Saša Despot

Iz Hrvaške in Srbije še zmeraj poročajo o povečanem številu primerov oslovskega kašlja, v Beogradu so celo razglasili epidemijo.

Pri nas je od novega leta do zdaj NIJZ zabeležil pet primerov: štiri iz Ljubljanske regije, eden pa iz Celjske. Okuženi so stari od 16 do 47 let.

Porast primerov v Sloveniji konec lanskega leta

Kot kažejo podatki, je bilo lani v Sloveniji potrjenih 95 primerov oslovskega kašlja, kar dve tretjini primerov v novembru in decembru. V Sloveniji se bolezen najpogosteje pojavlja med dojenčki in mladostniki, med odraslim pa zaradi neznačilnega poteka večkrat ni prepoznana in zato tudi ni prijavljena. Število lani prijavljenih primerov je še zmeraj nižje, kot je bilo pred pandemijo korona virusa, med pandemijo pa se je pojavnost še bolj zmanjšala zaradi uvedenih ukrepov, s katerimi se je skušalo zamejiti širjenje okužb z virsom SARS-CoV-2.

Bolezen najbolj ogroža dojenčke majhne otroke, še posebej do šestega meseca starosti. Tudi pri dojenčkih, mlajših od treh mesecev, lahko bolezen poteka neznačilno, denimo le z dihalnimi premori brez kašlja. Pri cepljenih otrocih in odraslih je kašelj lahko blag, in zato ne nujno prepoznan. Na oslovski kašelj je smiselno pomisliti pri vsaki osebi z dolgotrajnim kašljem, ki je edini ali prevladujoč simptom bolezni, opozarja NIJZ.

Zaščita po cepljenju s časom upada

Najučinkoviteje se oslovski kašelj preprečuje z vzdrževanjem visokega deleža cepljenih v skupnosti – zato je zelo pomembno, da otroci prejmejo vsa cepljenja v skladu s programom, priporočljivo pa je, da se enkrat cepimo tudi odrasli, čeprav je to cepljenje samoplačniško.

NIJZ svetuje cepljenje tudi nosečnic, in sicer čim prej po 24. tednu nosečnosti, saj sproži nastanek protiteles, ki se preko posteljice prenesejo na otroka in ga tako v prvih tednih (preden pridobijo lastno zaščito s cepljenjem, predvidoma v starosti treh mesecev) zaščitijo pred težjim potekom bolezni. Nosečnice se lahko cepijo v breme obveznega zavarovanja cepijo pri izbranem družinskem zdravniku, cepijo pa tudi nekateri ginekologi.

Cepljenje zmanjšuje tako tveganje za okužbo kot resnost poteka bolezni. Vendar pa zaščita po cepljenju, pa tudi po preboleli okužbi, s časom upada.

Več informacij o oslovskem kašlju.

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
1,273
20.11.2024 ob 10:48
143
02.06.2021 ob 22:04
31,072
20.10.2024 ob 19:52
Preberi več

Več novic

New Report

Close