Utrujenost, potenje, hujšam, čeprav isto jem? Se prepoznate?

Andreja Verovšek, 03. junij 2022
Onkologija
Od hitre reakcije je odvisna uspešnost zdravljenja – in to odgovornost prvega koraka moramo sprejeti nase.

Rojene leta 2010 čaka črna statistika. En od dveh moških in ena od treh žensk bo do starosti 85 let zbolela za rakom. To ni grožnja ali strah za preplah. Je samo en od razlogov, zakaj mreža Onko Net začenja kampanjo ozaveščanja o prvih znakih najpogostejših rakavih obolenj in spodbuja vsakega izmed nas, da spozna in opazuje svoje telo.

“Prej kot naredimo prvi korak, večja je možnost za lažji potek zdravljenja in ozdravitev”, je eno od temeljnih sporočil organizacij bolnikov z rakom in strokovnjakov, ki jim pomagajo pri ozaveščanju raka.

Rak je vse večji javnozdravstveni problem, ki je med vzroki smrti na prvem mestu pri moških in na drugem mestu pri ženskah. A več kot tretjino primerov raka je mogoče preprečiti, drugo tretjino pa je ob zgodnjem odkritju mogoče pozdraviti. Zato je tako izjemno pomembno, da vsak pozna svoje telo, ga opazuje in spremlja. Če ste v stiku s svojim telesom, boste lahko pravočasno prepoznali spremembe in tudi poiskali ustrezno pomoč.

Vsak lahko prepozna morebitne spremembe na telesu in pravočasno ukrepa

V Združenju slovenskih organizacij bolnikov z rakom ONKO NET s kampanjo #BREZizgovorov opozarjajo, kako pomembno je, da vsak od nas dobro pozna svoje telo, zna prepoznati prve znake nevarnih sprememb in hitro ter učinkovito ukrepati. Brez izgovorov. Ob tem imajo v mislih pogoste izgovore kot so “saj je to normalno pri moji starosti, to so verjetno hormoni, pa saj bo minilo…” in druge podobne, ki človeka zadržujejo, da bi pravočasno ukrepal. Od hitre reakcije je namreč odvisna uspešnost zdravljenja – in to odgovornost prvega koraka moramo sprejeti nase.

Cilj kampanje je javnost ozavestiti o prepoznavanju prvih simptomov najpogostejših rakavih obolenj in jo spodbuditi k aktivnemu odzivu. Da bodo ljudje namesto izgovorov raje poiskali strokovni posvet.

Kristina Modic, predsednica ONKO NET

“Ali sem utrujen, se je spremenilo znamenje, se potim, imam neko bulo na dojki, kaj je ta zatrdlina na vratu, ali hujšam, čeprav isto jem, od kod kri na blatu, v urinu, kaj pomeni ta kašelj? …” To so nekateri od znakov in vprašanj, za katerimi se lahko skriva resnejša bolezen, lahko tudi rak. Zato se je v tem primeru potrebno oglasiti na pregled k družinskemu zdravniku in ne odlašati z obiskom.

Doc. dr. Nena Kopčavar Guček, dr. med., podpredsednica Združenja zdravnikov družinske medicine poudarja, da sta samoopazovanje in odhod k zdravniku osnova za to, da se zdravstvena obravnava in v naslednjem koraku ustrezno zdravljenje sploh lahko zgodita. Vabi, da vsak, ki se srečuje z nenavadnimi spremembami, odloči in se naroči k svojemu zdravniku.

Med alarmantnimi znaki, ki zahtevajo takojšnjo reakcijo, so spremembe kožnih znamenj, kakršnekoli zatrdline na telesu, uporen kašelj, izguba teže brez pravega razloga, kri na blatu in urinu, krvav izcedek iz dojke, pa tudi nočno potenje, nenadna izguba las, nenadne spremembe pri izločanju ter nenadno neurejena prebava. Omenjeni znaki so le nekateri izpostavljeni, podrobno jih za vsakega od najpogostejših rakov Onko Net opredeljuje na www.onkonet.si

Med epidemijo covid-19 za 30 % manj prijav raka

Strokovnjaki, prisotni ob predstavitvi začetka kampanje #BREZizgovorov, še posebno Katja Jarm, dr. med., specialistka javnega zdravja in predstavnica Zveze slovenskih društev za boj proti raku, Maja Ravnik, dr. med., predstojnica oddelka za onkologijo UKC Maribor in izr. prof. dr. Irena Oblak, dr. med., strokovna direktorica Onkološkega inštituta v Ljubljani, so potrdili, da je bilo v času epidemije covid -19, v začetku leta 2020, za 30 odstotkov manj evidentiranih primerov raka, kar pa ne pomeni, da je bil upad števila bolnikov, le na preglede niso prišli.

Posledice izgubljenih mesecev normalnega postopka diagnosticiranja raka in zdravljenja bodo zahtevale še nekaj časa, da se odpravijo in onkološko zdravljenje normalno steče. To je ves čas epidemije opozarjal tudi priznani onkolog, prof. dr. Samo Zver, ki se je požrtvovalno boril za bolnike s krvnimi raki.

Strokovnjaki in prisotni na dogodku se skoraj bojimo glasno reči, da je prišlo zaradi epidemije in z njo povezanih ukrepov, do zamud pri diagnostiki in pravočasnemu začetku zdravljenja. Posledica tega so bile gotovo tudi nepotrebne smrti, ki jih bomo beležili v prihodnjih mesecih in letih.

Vabljeni, da obiščete spletno stran onkonet.si in preverite, kateri so znaki najpogostejših rakov.

Avtor
Piše

Andreja Verovšek

Zdravje, preventiva, dobri odnosi in ustvarjanje pogojev za lepše življenje so področja, ki jih raziskujem in na njih aktivno delujem od leta 1999. Po osnovni izobrazbi univ. dipl. soc. del., nadaljevala z delom na področju PR in marketinga za družbeno odgovorne projekte (mag. poslovnih znanosti), danes nadaljujem študij telesno usmerjene psihoterapije. Imate komentar na članek? Pišite nam na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,845
15.11.2024 ob 20:24
1,542
04.11.2024 ob 09:49
917
04.11.2024 ob 15:07
Preberi več

Več novic

New Report

Close