Utrujenost in kratka sapa nista samo znak staranja, ampak znak zahrbtne bolezni

Srčno popuščanje postaja vse večji problem. Terja pogoste sprejeme v bolnišnico, spremljata ga visoka umrljivost in stroški zdravljenja. Zato je izjemno pomembno, da ga prepoznamo in tudi ustrezno obravnavamo.

Srčno popuščanje je bolezensko stanje pri katerem okvarjeno srce ne zmore črpati dovolj krvi, da bi zadostilo potrebam ostalih organov in tkiv. Gre za klinični sindrom, ki je lahko posledica različnih bolezni, kot sta npr. sladkorna bolezen in kronična ledvična bolezen.

Pogostnost srčnega popuščanja z leti narašča; v starosti ima že več kot 10 % populacije srčno popuščanje.

Pogostnost srčnega popuščanja s starostjo narašča in jo ima vsak deseti starejši prebivalec. Glede na pogostnost in obseg problema predvsem v starejši populaciji, njegovega vpliva na upad kakovosti življenja in povečanje zdravstvenih izdatkov, predstavlja javno-zdravstveni problem.

Naloga zdravnika družinske medicine je pomembna še preden se razvije srčno popuščanje. Z obvladovanjem dejavnikov tveganja je mogoče bolezen preprečiti oz. njen pojav premakniti v čim kasnejše življenjsko obdobje.

Prof. dr. Marija Petek Šter, dr. med., specialistka družinske medicine

Kako prepoznati srčno popuščanje

Ste hitro zadihani in ves čas utrujeni? Lahko da ste trenutno telesno v slabši kondiciji, lahko pa se za tema znakoma skriva resnejši vzrok – srčno popuščanje. Nekateri ljudje lahko imajo simptome, ne da bi se zavedali ali pa jih pripisujejo naravnim procesom staranja. 

Pri srčnem popuščanju gre za zelo zahrbtno bolezen, ki počasi napreduje in se lahko konča s smrtjo.

Med pogostimi simptomi srčnega popuščanja so:

  • Kratka sapa,
  • Utrujenost in šibkost,
  • Kašelj,
  • Težave pri izvajanju vsakodnevnih dejavnosti, na primer pri vzpenjanju po stopnicah in hoji,
  • Otekanje gležnjev,
  • Težave pri koncentraciji ali ohranjanju pozornosti.

Za postavitev diagnoze je potrebno obiskati zdravnika in mu predstaviti svoje težave. Dr. Petek Šter pojasnjuje, da imajo družinski zdravniki poleg anamneze, kliničnega pregleda in EKG zdaj v večini ambulant na voljo tudi možnost določanja označevalca srčnega popuščanja NT-pro-BNP. S pomočjo teh preiskav in testov je diagnoza srčnega popuščanja olajšana. Za dodatno potrditev diagnoze lahko opravijo še ultrazvok srca, s katerim ocenijo funkcijo srca.

Ob sumu na srčno popuščanje je potrebno hitro ukrepanje in diagnosticiranje ter celostna obravnava bolnika, ki vključuje umiritev simptomov, kar običajno dosežejo z  omejitvijo soli v prehrani in uvedbo diuretika, ureditvijo krvnega tlaka in krvnega sladkorja (pri bolnikih z aterosklerotično boleznijo tudi vrednost lipidov v krvi) ter uvedbo zdravil, ki izboljšajo kakovost življenja ter dolgoročno zmanjšajo število hospitalizacij, izboljšajo ledvično delovanje in tudi preživetje.

Prof. dr. Marija Petek Šter, dr. med., specialistka družinske medicine

Dodatne preiskave in potrditev diagnoze bolnik dobi pri kardiologu.

Kardiolog opravi preiskave srca – najpogosteje ehokardiogram (EKG), ki potrdi diagnozo in pogosto prikaže vzrok srčnega popuščanja. Naredi celovito oceno posameznikove ogroženosti, presodi, ali so potrebne dodatne preiskave in predlaga načine zdravljenja z zdravili.

Prof. dr. Borut Jug, dr. med, specialist kardiologije in vaskularne medicine, KO za žilne bolezni, UKC Ljubljana

Zdravljenje srčnega popuščanja je kompleksno – zahteva več zdravil, ki lahko povzročajo neželene učinke (pretiran upad krvnega tlaka, poslabšanje ledvičnega delovanja) in se lahko prepletajo z drugimi boleznimi ali zdravili, ki jih bolnik že prejema. »Vse to zahteva pogoste kontrole, spremljanje stanja in ustrezen odziv v primeru hudega poslabšanja. Zato je tudi pot bolnika med različnimi zdravstvenimi oskrbami (družinska medicina, ambulantna kardiologija, bolnišnično zdravljenje) včasih zahtevna.«

Prof. dr. Jug še opozarja, da je opolnomočenje bolnika ključnega pomena za obvladovanje simptomov, upočasnitev napredovanja bolezni, ustrezno prepoznavanje poslabšanja in hiter odziv nanj. Pomembno vlogo pri tem imajo poleg družinskih zdravnikov tudi kardiologi.

Pogovor z zdravnico družinske medicine na temo srčnega popuščanja

viri:
https://zasrce.si/clanek/srcno-popuscanje-kako-do-diagnoze/
https://zasrce.si/clanek/okrogla-miza-odkrivanje-zdravljenje-in-oskrba-srcnega-popuscanja/
https://zasrce.si/clanek/prepoznajte-simptome-srcnega-popuscanja/

Avtor
Piše

Andreja Verovšek

Zdravje, preventiva, dobri odnosi in ustvarjanje pogojev za lepše življenje so področja, ki jih raziskujem in na njih aktivno delujem od leta 1999. Po osnovni izobrazbi univ. dipl. soc. del., nadaljevala z delom na področju PR in marketinga za družbeno odgovorne projekte (mag. poslovnih znanosti), danes nadaljujem študij telesno usmerjene psihoterapije. Imate komentar na članek? Pišite nam na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,651
25.12.2024 ob 14:18
298,715
26.12.2024 ob 20:01
113,067
26.12.2024 ob 16:26
Preberi več

Več novic

New Report

Close