Ustvarjalna dejavnost, ki dokazano zmanjšuje stres!

Powered by:

Luknje v oblačilih se pojavijo kot strela z jasnega. In v kriznih trenutkih po navadi na pomoč pokličemo mamo ali babico. Šivanje danes velja predvsem za hobi, ki se ga poslužujejo starejše generacije. Le malokdo pa ve, da ima dotično ustvarjanje malo morje dobrobiti tako za zdravje kot tudi za denarnico.

Šivanje je nadvse zanimiva obrt, saj v sebi skriva nešteto zanimivih dejstev in dobrobiti. Ali ste vedeli, da danes poznamo več kot 4000 različnih vrst šivalnih strojev? Šivanje med drugim dokazano poskrbi tudi za boljše počutje, spodbuja kreativnost in velja za učinkovito ustvarjalno terapijo. Začetki ustvarjanja z blagom resda niso mačji kašelj, pa vendar se z ustrezno opremo in trdo voljo da priučiti teh znanj.

Foto: Profimedia

Ljudje so svoj čas obleke in druge izdelke šivali na roke. Danes pa šivanje poleg zelo uporabnega in praktičnega znanja predstavlja imeniten hobi, ki združuje, znižuje stres in demenco ter deluje zelo pomirjujoče in meditativno.

4 dobrobiti šivanja na naše zdravje

Vse do danes je bilo po svetu izvedenih nešteto študij, ki dokazujejo, da šivanje blagodejno vpliva na naše zdravje. Strokovnjaki trdijo, da dotično ustvarjanje lahko omili občutke tesnobe, depresije in stresa. Omenjene tegobe navadno povezujemo z neozdravljivimi boleznimi, zato je še toliko bolj pomembno pravočasno najti pravi izhod za pomiritev telesa in duha.

1. Šivanje združuje ljudi

Britanski medij Crafts Council poroča, da šivanje združuje ljudi. Anketiranci v raziskavi Sinikke Hannele Pöllänen so razkrili, da jim je omenjena tekstilna obrt pomagala pri soočanju z depresijo in ostalimi sorodnimi negativnimi občutki, hkrati pa jim je nudila tudi socialno podporo. Zanimivo je, da se v Združenem kraljestvu vse pogosteje pojavljajo številni rokodelski klubi, ki so namenjeni krepitvi duševnega zdravja. Eden takšnih je klub Woolly Wellbeing, ki se nahaja v Liverpoolu in poučuje veščine kvačkanja in pletenja. Eden od članov omenjenega kluba je celo dejal, da mu je pridružitev dobesedno rešila življenje.

Foto: Profimedia

2. Šivanje dokazano zmanjšuje demenco

Ali ste vedeli, da se več kot 35 milijonov ljudi po vsem svetu spopada z demenco? Strokovnjaki na CNN Health predvidevajo, da se bo ta številka do leta 2050 celo potrojila, in se obenem trudijo najti načine, kako zaščititi možgane pred nevarnim bolezenskim stanjem. Možgani veljajo za najbolj kompleksen in najbolj dovršen organ v našem telesu. Verjetno ste že slišali za frazo, da je vse v glavi. In res je tako. Ali ste vedeli, da so možgani pravzaprav ena velika mišica? In ker je za mišice priporočljivo skrbeti, je ena najbolj kakovostnih oblik vadbe za možgane prav šivanje. Omenjena dejavnost namreč izboljša spretnost in osredotočenost, za piko na i pa nekatere raziskave kažejo, da pri ljudeh, ki šivajo, obstaja manjša verjetnost, da bodo zboleli za demenco (demenca pa kasneje lahko privede tudi do Alzheimerjeve bolezni). Dovolite, da pojasnimo. Šivanje zahteva sposobnost osredotočanja in ustvarjanja, s tem pa človek razgiba možgane in tako poveča sposobnost delovanja možganskih celic in posledično tudi prepreči njihovo odmiranje.

Foto: Profimedia

Raziskava, ki jo je izvedla ameriška klinika Mayo, je pokazala, da ukvarjanje z ustvarjalnim hobijem, kot je šivanje, pomaga zmanjšati tveganje za demenco in obenem ohranja dober spomin. V raziskavi je bilo anketiranih 256 oseb, ki so bili v povprečju stari 87 let. Vprašanja so se dotikala njihovega preživljanja prostega časa. Na začetku študije nihče od udeležencev ni imel težav s spominom in mišljenjem. V nadaljnih raziskavah, približno 4 leta kasneje, pa je kar 121 od vseh udeležencev razvilo blago kognitivno okvaro, saj so v tem času prenehali ustvarjati. Tisti posamezniki, ki pa so skozi leta pridno ustvarjali, so imeli po izračunih kar 45 % manj možnosti za razvoj blagih kognitivnih motenj

3. Šivanje kot oblika meditacije

Za meditacijo je značilno, da se človek v njej izgubi in da pozabi oziroma vsaj poskuša pozabiti vse tegobe. Podobno je tudi s šivanjem. Naš živčni sistem je namreč sposoben obdelati zgolj določeno količino informacij naenkrat. Drugače povedano – ljudje smo zmožni poslušati in razumeti zgolj eno osebo in ne dveh, ki govorita druga čez drugo. Enako je tudi z dejavnostmi – osredotočimo se lahko zgolj na eno hkrati. Ko torej posameznik začne ustvarjati, postane njegov obstoj zunaj te dejavnosti začasno suspendiran in tako ne premore sproducirati dovolj pozornosti, da bi spremljal, kako se počuti ali kakšne težave ima. Ne čuti, ali je lačen ali utrujen. Lahko bi rekli, da telo preprosto izgine.

Foto: Profimedia

Delovna terapevtka Victoria Schindler trdi, da so učinki šivanja podobni učinkom meditacije. Naša telesa so v nenehnem ponavljajočem se stresnem stanju, saj smo vedno na preži pred katastrofo. Ponavljajoči se gibi šivanja in pletenja pa aktivirajo parasimpatično živčevje oziroma parasimpatični živčni sistem, ki utiša stresni odziv, ki ga poimenujemo »boj ali beg«, s čimer pa dosežemo, da naše telo za določen čas ni pod stresom.

4. Šivanje je naravni antidepresiv

Hormon, ki najbolj prispeva k občutenju sreče, je dopamin. Nekateri znanstveniki menijo, da je bil hormon sreče prvotno zasnovan z namenom, da nas spodbudi k ponavljanju preživetvenih dejavnosti, kot sta prehranjevanje in reprodukcija. Sčasoma smo se ljudje razvili tako, da se dopamin izloča tudi ob drugih dejavnostih, kot sta okraševanje torte ali rekreacija.

Ljudje smo srečni tudi takrat, ko ustvarjamo. V študiji, objavljeni v The British Journal of Occupational Therapy, je sodelovalo več kot 3500 pletilcev in kar 81 % vseh tistih, ki trpijo za depresijo, je poročalo, da se med pletenjem počutijo srečne.

Foto: Profimedia

Ustvarjanje lahko izboljša tudi našo produktivnost oziroma naše občutke do dela. Psihologi verjamejo, da je občutek produktivnosti ključnega pomena za uspešnost pri delu. Če se torej v prostem času na primer lotite kvačkanja puloverja za vašega nečaka, obstaja večja verjetnost, da boste brez večjih težav in stresa rešili bodisi težavo v službi ali test v šoli. Zakaj je temu tako? Šivanje, kvačkanje, klekljanje in podobne tekstilne umetnosti na nas delujejo kot antidepresiv. So kot nekakšna odrivna deska, ki nas s polnim zagonom ponese v svet in njegove vsakdanje težave. Če smo torej uspešni in zadovoljni z delom na nekem področju, obstaja večja verjetnost, da bomo uspešni tudi na drugem. Tako kot smo omenili že nekoliko prej – vse je v glavi.

Da pa bomo pri ustvarjanju še posebej uspešni, si moramo zagotoviti kakovostne šiviljske pripomočke – sploh, če smo začetniki. Raziščite, kakšno blago je primerno za vaš projekt, kakšen vzorec ubrati in kar je najbolj pomembno, kakšen šiviljski stroj kupiti. Slednji so finančno lahko kar velik zalogaj, služijo pa lahko več deset let, zato je ključnega pomena izbrati pravega.

V 20. stoletju je industrijski razvoj poskrbel za pravi razcvet v prodaji šiviljskih aparatov. Leta 1950 se je na trgu prvič pojavila zgodovinska blagovna znamka Bagat, ki nosi ime po partizanskem in narodnem heroju Vladu Bagatu. Podjetje se ukvarja s proizvodnjo šivalnih in obdelovalnih strojev in s svojim delom že več desetletij navdušuje tako nadobudne kot tudi že izkušene šivilje po vsem svetu. Morda se teh legendarnih ustvarjalnih naprav spomnite tudi vi, ker so vam pomagale osvojiti prve začetniške šiviljske zmage, prepričani pa smo, da se jih zelo dobro spominjajo vaše mame ali babice.

Legendarna blagovna znamka Bagat se vrača

Vrnitev zgodovinske znamke Bagat se je vrnila v šiviljske vode. Hrepeneča želja po obuditvi in ohranitvi te znane in velike šiviljske blagovne znamke je združila sodelovanje vrhunskih mehanikov, tehnikov in tujih partnerjev, ki so z močno voljo in zagnanostjo ustvarili nove modele Bagat šivalnih strojev.

Ali ste vedeli, da je bil prvi Bagatov prototip težak več kot sedem kilogramov? Izdelal ga je mehanik Šime Pavić in to že leta 1955. Povezal je 160 različnih delov zastarelih strojev v tovarni in s tem ustvaril prvi šivalni stroj. Prototip je zmogel šivanje naprej in vzvratno, cik-cak šivanje, polavtomatsko šivanje gumbov in gumbnic, šivanje z dvema iglama in možnost izbire devetih vrst vzorcev. Bagatov najstarejši in tudi najbolj znan model se je imenoval Slavica, kasneje pa so se uveljavili tudi drugi modeli po imenu Višnja, Ruža in Jadranka.

Foto: Bagat

Legendarni šivalni stroji ponovno vračajo udarec in se bliskovito pomikajo na sam vrh tekstilne industrije. Svojim uporabnikom ponujajo napredno tehnologijo šivanja. Izbirate lahko med bogato izbiro šivalnih programov kot so na primer različni dekorativni šivi, overlock šivi in izdelavo gumbnice (4-stopenjska ali 1-stopenjska avtomatska gumbnica). Pohvalijo se lahko tudi z vgrajenim avtomatskim vdevalcem niti in LED osvetlitvijo, ki omogoča zavidljiv predogled delovne površine. Možnost šivanja z dvojno iglo in večplastno šivanje pa vam bosta pomagali zašiti tudi vaš najljubši jeans.

Spoznajte Jantarja in Safirja

Z vrnitvijo na trg Bagat predstavlja dva povsem nova in dovršena modela: spoznajte Jantarja in Safirja! Bagatovi novosti ponujata vrhunsko kvaliteto in odlično delovanje zahvaljujoč preprostemu in jasnemu konceptu.

Bagat Safir velja za sodoben, močan mehanski šivalni stroj, ki ne potrebuje posebnega vzdrževanja in bo lahko opravljal svoje poslanstvo več deset let. Njegovi ustvarjalci so ga opisali kot izjemno hitrega, zmogljivega, enostavnega za uporabo in vzdrževanje. Ima kar 34 različnih šivov in avtomatsko gumbnico, zapovrh pa nudi veliko dekorativnih šivov ter overlock šiv. Hitrost stroja se nadzira z priloženo elektronsko stopalko. Safir premore kar 800 šivov na minuto. Šivalni stroj je primerna izbira tako za začetnike, kot tudi za tiste z malo več izkušenj, ki si ne želijo računalniško vodenega šivalnega stroja.

Šivalni stroj Safir je ime dobil po kamnu Safir, ki je simbol za moč in kreativnost. Krasi ga čudovita modra barva, ki predstavlja simbol miru in sprostitve v naravi ter pomeni harmonijo, nebo in vodo. Šivalni stroj Safir uporabnikom ponuja malo morje izbire vbodov in napredno šivanje.

Foto: Bagat

Bagat Jantar velja za kakovosten šivalni stroj s kovinskim čolničkom. Ime je dobil po jantarju – kamnu, ki je simbol uspeha. Primeren je za vsa gospodinjska opravila, kot so krajšanje jeans (denim) hlač, šivanje zaves, kos pa bo tudi raztegljivim materialom kot je na primer jersey. Šivalni stroj omogoča enostavno zbiranje programov preko vrtljivih gumbov za izbor šivov. Vsebuje prepoznavno obliko in funkcije, s katerimi si boste olajšali delo (avtomatski vdelavec niti, rokavnik, šivanje z dvojno iglo, vzvratno šivanje in avtomatska napetost niti, ki se po potrebi lahko tudi regulira).

Foto: Bagat

Bagat Jantar ima tudi LED osvetlitev površine ter trdo in stabilno kovinsko notranjost, ki zmanjšuje vibracije tudi med daljšim delom. Odlikuje ga močan in varčen motor ter natančno šivanje tudi z debelejšimi, večplastnimi ali elastičnimi materiali. Za piko na i pa šivalni stroj odlikuje kvalitetno in trpežno ohišje iz plastike, ki je odporna proti UV-svetlobi.

Foto: Bagat

Bagat je sinonim za odličnost

Blagovna znamka, ki ima pestro zgodovino in ki je že desetletja sinonim za odličnost, se je na slovenski trg vrnila s še dvema nepogrešljivima novostma. Spoznajte vstopni model Bagat CIK CAK, v katerega se boste zaljubili s prvim šivom in napreden ter računalniško voden Bagat Pro Step, ki namesto vas piše črke in števila, prav tako pa ima malo morje avtomatskih funkcij, katerih se bo razveselil še tako zahteven uporabnik.

Šivalni stroj Bagat CIK CAK je izjemno preprost in intuitiven za uporabo. Odlikuje ga kar 10 različnih vbodov, uporaba hitro menjavnih tačk, avtomatsko podajanje sukanca, možnost obratnega šivanja, enostavna izbira vbodov ter celo možnost šivanja z dvojno iglo. Šivalni stroj ima vgrajeno tudi LED osvetlitev, kar pomeni, da se svojim kreacijam lahko posvetite tudi v večernih urah. Uporabniku ponuja tudi možnost šivanja nazaj ter šivanja z dvojno iglo. Bagat CIK CAK med drugim vsebuje tudi elektronski pedal, motor pa je močan in varčen s hitro menjavo šivalnih tačk.

Foto: Bagat

Najnaprednejši računalniško voden šivalni stroj iz družine Bagat je nedvomno Pro Step, ki s svojimi odlikami pripomore k vaši ustvarjalnosti. Primeren je tako za začetnike, kot tudi za tiste, ki sukanec vrtite že več let. Je izjemno enostaven za upravljanje, je zanesljiv in se odlične obnese tako pri šivanju osnovnih, kot tudi raztegljivih in debelejših materialov.

Bagat Pro Step vas bo navdušil z osupljivo nastavljivo hitrostjo – do kar 1000 vbodov na minuto! Za piko na i pa bo med samim procesom tudi neverjetno stabilen. Tako boste na prvi pogled prepoznali lastnosti, ki jih imajo sicer le dražji šivalni stroji. Šivanje z Bagat Pro Step šiviljskim strojem bo postalo prava zabava med štirimi stenami.

S pomočjo Bagat Pro Step šiviljskim strojem boste brez težav naredili različne vrste gumbnic. Za šivanje gumbnic vam ni potrebno dvigovati igle ali spreminjati nastavitev. Bagat šivalni stroj bo povsem samodejno uredil vse potrebne korake, da bodo vse gumbnice enake in brezhibne.

Foto: Bagat

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
838
18.12.2024 ob 06:13
1,063
06.12.2024 ob 07:52
361
05.12.2024 ob 20:35
787
13.11.2024 ob 12:45
1,192
08.05.2024 ob 23:42
Preberi več

Več novic

New Report

Close