Upanje za tiste, ki so nad svojim zdravjem obupali

Sto let stara znanja o boleznih, vzrokih in zdravljenju se vračajo in so vedno bolj priljubljena. Zakaj je homeopatija tako cenjena in vanjo polagamo veliko upov?

Homeopatija se je začela na območju današnje Slovenije pojavljati v 30. letih 19. stoletja. Bila je priljubljena in učinkovita metoda, ki se je obdržala do prve svetovne vojne, med obema vojnama pa je začel njen pomen upadati, podobno kot vsa tradicionalna znanja medicine po svetu.

S homeopatijo so zdravili zdravniki, posebno usposobljeni laiki in veliko duhovnikov. Uporabljala se je tako za zdravljenje ljudi, kot domačih živali. Pomembno vlogo je imela predvsem v času epidemij.

Po nekaj desetletjih zatišja homeopatija znova pridobiva priljubljenost in vse več bolnikov se obrača na homeopatske zdravnike kot dopolnilno obliko zdravljenja ali v primerih, ko so nezadovoljni s tako imenovanim zdravljenjem v okviru uradne medicine. Homeopatsko zdravljenje v Sloveniji izvaja okrog 10 zdravnic in zdravnikov, izobraževanje pa je do sedaj opravilo več kot 100 zdravnikov. Združeni so Slovensko homeopatsko društvo, ki je bilo ustanovljeno leta 1992.

Med 10. in 16. aprilom 2024 poteka svetovni teden ozaveščanja o homeopatiji, zato homeopatom voščimo ob njihovem tednu.

O homeopatiji smo se pogovarjali z zdravnico homeopatinjo Mojco Lombardo, dr. med., specialistko družinske medicine.

Kdaj je dobro poiskati pomoč pri homeopatu

Homeopatija lahko pomaga pri večini bolezni in stanj, bodisi samostojno ali vzporedno z uradno medicino. Največkrat se bolniki na zdravnika homeopata obrnejo pri različnih kroničnih težavah, kot so ponavljajoča se vnetja, na primer ušes, žrela, sečnega mehurja, pri številnih težavah s področja ginekologije, na primer motnjah menstruacije, v obdobju menopavze, pri endometriozi, težavah pri zanositvi, pri avtoimunskih in revmatoloških boleznih ter v začetnih fazah raznih kroničnih bolezni, na primer pri astmi, vnetjih prebavil, bolezni ščitnice.

Dobro se lahko zdravijo kožne in infekcijske bolezni ter mnoga stanja s področja psihe, kot so anksioznost, depresija, kompulzivne motnje, motnje spanja … Na nas se obrača veliko pacientov z nepojasnjenimi težavami in nejasnimi stanji, za katera uradna medicina pogosto ne nudi pravih odgovorov. Zdravimo veliko otrok in dojenčkov, homeopatija pa je varna tudi v nosečnosti in med dojenjem, kjer smo z uporabo kemičnih zdravil zelo omejeni.

Kako poteka prvi pregled

Prvi pregled pri zdravniku homeopatu je kar kompleksen, večinoma poteka v obliki pogovora, v katerem se posvetimo bolniku kot celoti, in ne le organu ali delu telesa, kjer so trenutne težave. Zanimajo nas zlasti posebnosti pacienta, v čem je drugačen od drugih bolnikov z neko težavo, ter nenavadni simptomi, če jih ima. Poleg telesnih težav zdaj in v preteklosti nas zanima tudi psihično stanje, čustva, um, razmišljanje, skratka bolnik v celoti. Opravimo še ciljani telesni pregled, pregledamo izvide. Prvi pregled traja vsaj uro in pol, pogosto tudi dlje. Na podlagi pregleda določimo homeopatsko zdravilo, izbrano prav za posameznega pacienta.

Je dobro izbrati osebnega homeopata

Med homeopatskim zdravljenjem zdravnik bolnika kar dobro spozna, saj je to pomembno za uspešen potek, zato je smiselno, da kar vztrajamo pri enem zdravniku. Pogoste menjave niso najbolj priporočljive, ob tem se lahko izgubljajo pomembne informacije, bolnik mora svoje težave ponovno razlagati, kar je lahko naporno.

Zdravljenje težav, zlasti takih, ki trajajo že daljši čas, ne gre čez noč, in je potrebna vztrajnost ter redne kontrole. Tu pride do izraza moja specializacija in izkušnje dela v družinski medicini, kjer zdravniki delamo z istimi pacienti dlje časa, delamo z več generacijami, s celimi družinami. Družinski homeopat je zato dobra izbira. 

Če so pri zdravljenju res hude težave, pa je, morda po letu ali dveh, potreben razmislek o menjavi, saj drug homeopat težave vidi z druge perspektive in je to lahko koristno. 

Posebnih specializacij homeopati nimamo, večinoma delamo vsi z različnimi bolniki. Družinski zdravniki imamo še posebno široko znanje in delamo z bolniki vseh starosti in zelo različnimi boleznimi.

Kako se homeopatsko zdravljenje razlikuje od zdravljenja v splošni ambulanti uradne medicine

Prva razlika se opazi razlika že pri pregledu in pristopu do bolnika. Homeopati se pacientu posvetimo mnogo bolj v globino in veliko bolj individualno, celovito, za pacienta si vzamemo dovolj časa. Pri zdravljenju nas zanimajo pravi vzroki, izvor težav, ter odziv celotnega organizma v stanju bolezni.

Na primer, če šolar začne nenadoma zbolevati za anginami, ki se vrstijo druga za drugo, kljub antibiotikom, bo zdravnik v uradni medicini slej ko prej razmišljal o operaciji mandljev. Homeopat pa se bo vprašal, zakaj je otrok toliko bolan, zakaj je začel dobivati angine. In se lahko izkaže, da je otrok doživel hud stres, morda nasilje v šoli, morda kaj drugega, in od takrat zboleva. Tu je ključ za ozdravitev. Tu lahko posežemo s homeopatijo in prekinemo zbolevanje ter umirimo nemir, strah, posledice šoka pri tem otroku. Uradna medicina tu nima na voljo veliko orodij. Po odstranitvi mandljev res tipičnih angin ne bo več, bodo pa morda čez čas sledili bronhitisi, morda kroničnih kašelj, pljučnice, ali pa poglobitev psihičnih težav. Razlika v izidu za pacienta je lahko res velika.

Je homeopatija lahko preveč blaga metoda zdravljenja 

Način, kako homeopatija deluje na organizem, je res lahko blag, spremembe so lahko postopne, a globoke, ter nežno vodijo k izboljšanju stanja, kar je za pacienta zelo dobro in lepo vpliva nanj. To zlasti velja za zdravljenje kroničnih bolezni. Pri akutnih boleznih pravilno izbrano zdravilo deluje hitro, v nekaj minutah, urah lahko pride do izboljšanja. 

Delovanje homeopatskih zdravil je lahko v določenih primerih tudi zelo močno in intenzivno, zdravila učinkujejo hitro in globoko. Kakšen bo odziv, je odvisno od bolezni same, od stanja in vitalnosti, v kateri je organizem, od izbire zdravila in potence in še česa. Vsekakor so homeopatska zdravila zelo učinkovita, če so predpisana ustrezno. Pomisleki, da zdravila ne delujejo, da so premalo “močna”, ne držijo.

V katerih primerih je homeopatija lahko in morda celo bolje “prva izbira” zdravljenja

Veliko je takih primerov, veliko bi lahko naštevala. Mnogokrat se z uporabo homeopatije lahko povsem izognemo jemanju konvencionalnih zdravil in s tem tudi njihovim neželenimi učinkom. 

Idealno je s homeopatijo začeti pri otrocih, takoj ko se pojavijo težave. Lahko imajo kar naprej vneta ušesa, bronhiolitise, laringitise, so pogosto bolni, odkar so šli v vrtec, imajo atopijski dermatitis, prebavne težave, nočne more, nemirno spanje, so hiperaktivni, nemirni, morda agresivni, ali preveč zaprti vase …

Otroci so za homeopatijo zelo dostopni, lepo odreagirajo, pogosto imajo jasne simptome. In z zdravljenjem v otroštvu lahko preprečimo razvoj marsikatere težave v kasnejšem življenju. Sama tudi kot mama štirih otrok lahko samo potrdim koristi uporabe homeopatije. Moji otroci so vsi skupaj v življenju prejeli antibiotik točno dvakrat.

Zelo koristno je zdravljenje nosečnic, še bolj pa bodočih staršev še pred zanositvijo. S tem, ko zdravimo bodočo mamico in očka, damo otročku zelo dobro popotnico za življenje.

Zanimivi dogodki in informacije ob tednu homeopatije:

Priporočamo: Akademija Centra za celostno zdravljenje – Homeopatija pri poškodbah
Predavanje dr. Nena Židov: Homeopatije v Sloveniji pred drugo svetovno vojno
Homeopatska sekcija pri Slovenskem farmacevtskem društvu – Okrogla miza ob tednu homeopatije
Mestna knjižnica Rudnik – Homeopatija za vsak dan
Mednarodni kongres veterinarske homeopatije 2024
Zasebna skupina na Facebook

Imate vprašanje za strokovnjakinjo? Obiščite forum Homeopatija.

Avtor
Piše

Andreja Verovšek

Zdravje, preventiva, dobri odnosi in ustvarjanje pogojev za lepše življenje so področja, ki jih raziskujem in na njih aktivno delujem od leta 1999. Po osnovni izobrazbi univ. dipl. soc. del., nadaljevala z delom na področju PR in marketinga za družbeno odgovorne projekte (mag. poslovnih znanosti), danes nadaljujem študij telesno usmerjene psihoterapije. Imate komentar na članek? Pišite nam na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
6,206
22.11.2024 ob 21:42
3,292
17.09.2024 ob 07:01
24,565
22.11.2024 ob 07:16
13,327
03.11.2024 ob 21:29
143,909
22.11.2024 ob 19:49
Preberi več

Več novic

New Report

Close