Da, ljudje lahko postanejo intolerantni na laktozo kadar koli v življenju, tudi če prej niso imeli težav s prebavo mleka in mlečnih izdelkov.
Nenaden pojav intolerance na laktozo lahko povzročijo različna bolezenska stanja, ki vplivajo na zdravje in delovanje črevesja, kot so:
- gastroenteritis (vnetje in okužba notranje sluznice črevesja, ki jo povzročajo bakterije, virusi ali paraziti),,
- sindrom vnetnega črevesja (skupina bolezni, ki dražijo črevesje),
- Crohnova bolezen,
- ulcerozni kolitis,
- diabetična enteropatija (spremembe v črevesju),
- enteropatija zaradi virusa človeške imunske pomanjkljivosti,
- predhodna radioterapija,
- uporaba kemoterapevtskih zdravil za zdravljenje raka.
S starostjo lahko intoleranca na laktozo izzveni.
Kaj je laktozna intoleranca?
Laktozna intoleranca je stanje, pri katerem telo ne more prebaviti laktoze, vrste naravnega sladkorja, ki ga najdemo v mleku in mlečnih izdelkih. To ni alergija na mleko.
Laktoza, ki prehaja skozi debelo črevo, ne da bi se pravilno prebavila, lahko povzroči neprijetne simptome, kot so plini, bolečine v trebuhu in napihnjenost.
Laktozna intoleranca preprečuje prebavo mlečnih izdelkov. Drugi lahko brez težav zaužijejo skromne količine mlečnih izdelkov ali določene vrste mlečnih izdelkov.
Glavni izziv za osebe z laktozno intoleranco je naučiti se jesti tako, da se izognejo neprijetnostim in dobijo dovolj kalcija za dobre kosti.
Osebe, ki ne prenašajo laktoze, imajo lahko težave pri uživanju zadostne količine kalcija. Pogosto se predpisujejo kalcijevi dodatki, kot je kalcijev karbonat. Pred uporabo kalcijevih dodatkov je potreben posvet z zdravnikom.
Znaki in simptomi laktozne intolerance
Ko neprebavljena laktoza pride v črevo, jo črevesne bakterije razgradijo, da nastanejo:
- črevesni plini
- kisle snovi, predvsem mlečno kislino
Te snovi lahko povzročijo različne simptome, kot so:
- slabost in bruhanje,
- bolečine in krči v trebuhu,
- pretakanje v trebuhu,
- napihnjenost,
- napenjanje,
- driska.
Ti simptomi se pojavijo 30 minut do 2 uri po zaužitju živil, ki vsebujejo laktozo. Stopnja simptomov je običajno odvisna od količine zaužite laktoze in količine encima laktaze, ki ostane v črevesju.
Kako se diagnosticira laktozna intoleranca?
Zdravnik bo za postavitev diagnoze opravil temeljito anamnezo, za potrditev laktozne intolerance pa lahko odredi tudi različne teste.
Laboratorijski testi:
- Test z dihalnim vodikom
- Test tolerance na laktozo
- Test pH blata
Samoocena
Najprej se nekaj dni vzdržite mleka in živil, ki vsebujejo laktozo. Nato zaužijte dva velika kozarca posnetega ali nemastnega mleka. Če se simptomi pojavijo v štirih urah, je laktozna intoleranca skoraj gotova.