Tudi pri nas: Vse več zdravstvenih zapletov, deklica skoraj oslepela

Ženska se drži za glavo
Foto: Profimedia

V času družbenih omrežij si marsikdo vzame pravico podajati nasvete, tudi taki, ki nimajo znanja in/ali izobrazbe, da bi lahko podajali strokovne in kredibilne nasvete, denimo o zdravju ali negi. Zato ne preseneča, da se v medijih pogosto pojavljajo zgodbe, ki opozarjajo, kako hude so lahko posledice upoštevanja nepreverjenih nasvetov.

“Skoraj sem oslepela zaradi nasveta, ki sem ga videla na TikToku,” je za Daily Mail povedala 13-letna Amelia Gregory iz Velike Britanije, ki je poskusila tretma za kožo, ki naj bi zaviral staranje in poskrbel za bolj žarečo kožo, ki ga je svetovala najstniška vplivnica.

Zdravniki poročajo o zaskrbljujočem porastu zdravstvenih zapletov zaradi nepreverjenih nasvetov, ki jih na družabnih omrežjih delijo tako imenovani vplivneži (influenserji). Nekateri ‘vplivneži’ so stari zgolj deset let, imajo pa na milijone sledilcev – denimo dvojčici Haven in Koti iz Oklahome sta stari komaj sedem let, na omrežju TikTok pa imata 4.8 milijona sledilcev.

‘Zgolj maska za kožo’

“Amelia je pritekla po stopnicah, kričala od bolečin, obraz je imela močno rdeč, koža se ji je luščila,” se spominja njena 41-letna mati Claire, sicer zdravnica iz Cheshira. “V paniki sem jo vprašala, kaj je naredila. V solzah je povedala, da je gledala videoposnetek o negi kože, v katerem je mlada vplivnica svojim sledilcem povedala, kako iz kreme z retinolom, še enega izdelka prav tako z retinolom in iz šibke kisline, ki se uporablja za posvetlitev in piling kože, naredi ‘masko za kožo’.

Retinol je oblika vitamina A, ki se uporablja za zmanjšanje gubic. Vendar lahko pri prekomerni uporabi, predvsem pa na mlajši in bolj občutljivi koži, povzroči pekoč občutek, rdečico, luščenje.

Delijo nasvete čeprav nimajo vseh informacij

Claire je hči odpeljala k zdravniku, ki je dejal, da naj bi se koža sama umirila, saj je deklica uporabila ‘le preparate, ki so bili kupljeni v trgovini’. Vendar je bila dekličina koža vsak dan bolj zatečena, poleg tega je tudi njeno levo oko postalo levo in zatečeno. Claire je nato poiskala nasvet farmacevta, ki je Amelio le pogledal in ji dejal, da naj gre na urgenco. Tam so jo hospitalizirali, saj je razvila podkožno bakterijsko infekcijo, ki se je razširila na levo oko, zelo verjetno pa bi se razširila tudi na desno oko. Oko je bilo tako zatečeno in vneto, da ga skoraj ni mogla več odpreti. “Zdravniki so nas opozorili, da obstaja tveganje, da zaradi infekcije lahko izgubi vid. Bili smo prestrašeni in kar nismo mogli verjeti – vse to zaradi nege za kožo?” je pripovedovala Claire.

Na prosto in razširjeno uporabo retinola opozarja tudi dermatolog prim. dr. Boris Kralj, dr. med., na forumu Dermatologija.

Da je trend sledenju vplivnežom zelo zaskrbljujoč, opozarja tudi dermatolog dr. Derrick Phillips iz fundacije British Skin: “Vplivneži delijo nasvete in predlagajo produkte, čeprav nimajo vseh informacij. Poleg tega, kar deluje pri nekomu, ni nujno, da bo tudi pri drugih.” Dodal je, da je mešanje produktov, ki vsebujejo retinol, piling in kisline – kot je naredila Amelia – lahko tvegano, saj tako kislina kot tudi retinol luščita oziroma odstranjujeta vrhnje plasti kože. Če se take produkte zmeša, lahko povzročijo blago kemijsko reakcijo, posledica pa je lahko suha, rdeča ali temno obarvana, občutljiva in razdražena koža.

Tudi v Sloveniji smo že naleteli na vprašanje bralke, ki se je spraševala ali lahko za napačno podan ‘strokovni nasvet’ oziroma napačno oglaševanje, ki je vodilo do nastanka zdravstvenega zapleta, odškodninsko odgovarjajo tudi vplivneži.

Vsakdo se lahko razglasi za strokovnjaka

“Uporabljati potentne učinkovine ne da bi razumeli njihovo delovanje, v kakšnih koncentracijah naj bi jih uporabljali in kako lahko različne učinkujejo delujejo druga na drugo, lahko obstoječe težave s kožo še poslabša,” opozarja Phillips. Poudarja, da mladi ne bi smeli uporabljati retinola, saj je premočen za razvijajočo kožo, ter da jo morajo celo odrasli uporabljati previdno: če to učinkovino preskušajo prvič, naj začnejo z nizko koncentracijo in naredijo test na delčku kože, da vidijo ali se bo pojavila kakšna reakcija. “Mladostniki pa lahko retinol uporabljajo le pod nadzorom zdravnika za zdravljenje aken,” meni.

Strokovnjaki opozarjajo, da je sledenje nasvetom, ki jih vidimo na družbenih omrežjih lahko zelo nevarno, saj tam vsakdo lahko napiše karkoli in se ima za strokovnjaka. Starši se morajo pogovoriti z otroki in jih na to opozarjati.

Vir: https://www.dailymail.co.uk/health/article-12993291/TikTok-beauty-video-nearly-cost-13-year-old-sight-experts-alarmed-Generation-Alpha.html

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,647
22.12.2024 ob 15:55
298,712
22.12.2024 ob 13:41
113,066
28.10.2022 ob 14:48
Preberi več

Več novic

New Report

Close