Skupinska vadba starejših
Foto: Profimedia

Starejši od 65 let, ki se soočate z depresivnimi simptomi, vabljeni, da sodelujete v raziskavi, v sklopu katere se bo izvajala trimesečna brezplačna telesna vadba v Ljubljani.

S tem, boste pomagali sebi na poti do boljšega počutja in pripomogli k dopolnitvi še neznanih vprašanj v povezavi s telesno dejavnostjo in depresijo. Več o možnosti vključitve v brezplačno vadbo, ki se bo predvidoma začela januarja, je v vabilu na koncu članka.

Izzivi, ki jih prinaša starost

Izguba bližnjih oseb, družbena izoliranost, spremenjena družbena vloga, prehod v upokojitev, sprememba finančnega položaja, pešanje zdravja so le nekateri dejavniki, ki so značilni za starost. Soočaje s temi izzivi je za vsakega posameznika edinstveno.

Nekateri se z njimi težje spoprimejo, kar lahko pripelje do duševnih sitk, ki dolgoročno vodijo v depresijo. Depresija je pri starejših manj pogosta kot v splošni populaciji, a vendar je pogosto neprepoznana in napačno diagnosticirana. Mišljenje, da je depresija običajen del staranja je napačno. Velikkrat se tudi zamenja z demenco ali upadom kognitivnih sposobnosti.

Depresija ni le občasna žalost, brezvoljna in otožnost

Je veliko več, je stanje dolgotrajnega slabega razpoloženja, občutka nemoči in obupa. Še tako vesela novica ali dogodek nas ne bo razvedril. Pri starejših se depresija v večji meri kaže v oblik telesnih simptomov, kot so bolečine v mišicah in sklepih, motorična upočasnjenost in tudi želodčne težave.

V starosti se pojavijo tudi druge kronične bolezni, ki otežijo prepoznavanje in zdravljenje depresije. Antidepresivi niso vedno učinkoviti, starejših pa jih tudi pogosto ne jemljejo redno.

Kako lahko pomaga telesna dejavnost?

Redna telesna dejavnost je povezana z boljšim duševnim zdravjem. Pomaga pri premagovanju stresa, napolni z energijo in poveča samozavest, da zmoremo prebroditi težave. Med aktivnostjo se sproščajo hormoni, ki nas osrečijo in pomagajo da se počutimo bolje.

V starosti je vadba še toliko večjega pomena, saj omogoča dalj časa ohranjati samostojnost in neodvisnost od drugih. Pomaga tudi pri izboljšanju zdravja in kvaliteti življenja. Vključevanje starejših na organizirano vadbo, ki je namenjena le njim in prilagojena njihovim sposobnostim, je priporočljiva in kot kažejo raziskave zelo učinkovita. Ne le z vidika izboljšanja telesnega zdravja, ampak tudi vključevanja v družbo, navezovanje prijateljstev in občutka pripadnosti ter koristnosti.

Kot kažejo številne raziskave, lahko redna vadba zmanjša simptome depresije in pripomore k boljšemu duševnemu zdravju na naraven način.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,508
21.11.2024 ob 15:04
298,586
22.11.2024 ob 12:05
113,059
21.11.2024 ob 19:53
Preberi več

Več novic

New Report

Close