Lasje so že od nekdaj veljali za enega bolj pomembnih atributov, ko gre za zunanji videz in z njim povezano samozavest. Gosti, krepki, sijoči lasje so nekaj, k čemur že od nekdaj stremijo tako ženske kot tudi moški. V starih časih so lahko ljudje dejansko stanje las skrili pod klobuke ali v določenih zgodovinskih obdobjih pod lasulje. V sodobnem času si ženske bujne pričeske zagotavljajo z lasnimi podaljški, moški pa plešavost skrivajo bodisi s spretnimi načini striženja bodisi z lasnimi vložki.
Pogosteje se pojavlja pri moških
A prhljaj, s katerim se spopada več kot 50 odstotkov ljudi1, je težko skriti. Sploh v obdobju, ko se stanje lasišča poslabša in je prhljaja res veliko. Pogosteje se pojavlja pri moških1, najverjetneje zaradi moških hormonov, ki spodbujajo intenzivnejšo proizvodnjo loja kot ženski hormoni. Tipični simptomi, ki ga spremljajo, pa so srbenje, pekoči občutki, pordelo lasišče.
1 Vir: Borda LJ and Wikramanayake TC. Seborrheic Dermatitis and Dandruff: A Comprehensive Review. J Clin Investig Dermatol 2015. December; 3(2).
Kako in zakaj sploh nastane prhljaj?
Prhljaj so drobne bele ali rumeno-bele kožne luske, ki se luščijo od lasišča. Najverjetnejši vzrok za njegov nastanek je povečana aktivnost žlez lojnic, na kar lahko vpliva več dejavnikov:
- hormonske spremembe,
- oslabljen imunski sistem,
- stres,
- nagnjenost k alergijam,
- nezdrava prehrana (na primer premalo cinka v prehrani),
- vremenski vplivi,
- onesnaženost zraka,
- suh zrak,
- nepravilna uporaba šamponov in preparatov za urejanje pričeske.
Če žleze lojnice zaradi katerega koli že razloga proizvajajo več loja, je to idealno okolje za razmnoževanje gliv kvasovk iz rodu Malassezia. Gliva, imenovana Malassezia Furfur, je sicer naravno prisotna na lasišču in predstavlja 46 % mikroflore pri vsakem človeku2, a če se zaradi povečanega izločanja loja začne prekomerno razmnoževati, privede do nastanka seboroičnega dermatitisa in prhljaja. Povedano preprosteje: zaradi pretiranega razmnoževanja Malassezie Furfur se začnejo pospešeno tvoriti nove kožne celice, ki poroženijo, odmrejo ter odpadejo. Sprimejo se v vidne rumeno-bele luske, ki jih poznamo kot prhljaj.
75 % ljudi, ki imajo težave s prhljajem2, ne ve, da je najpogostejši povzročitelj prhljaja kvasovka (Malassezia Furfur).
2 Vir: Schwartz JR, Messenger AG, Tosti A, Todd G, Hordinsky M, et al. A comprehensive pathophysiology of dandruff and seborrheic dermatitis – towards a more precise definition of scalp health. Acta Derm Venereol. 2013;93:131–137
Prhljaj lahko močno načne življenje posameznika
Tistim, ki niste nikoli imeli prhljaja, se morda to ne zdi takšna velika reč. Morda menite, da gre v prvi vrsti predvsem za estetsko težavo, ne za hujše zdravstveno stanje. A dermatitis, ki je povezan s prhljajem, je nadležno kožno obolenje, poleg tega pa lahko prhljaj močno načne samozavest posameznika ter poseže celo v njegovo življenje. Nekateri občutijo sram in nelagodje ter se začnejo izogibati družabnim srečanjem. Ker se jim zdi, da jih prhljaj stigmatizira, se vse bolj umikajo v osamo, v krog ožje družine, vse skupaj lahko vpliva celo na izbiro aktivnosti in hobijev. Kar 60 % oseb, ki se soočajo s prhljajem3, ima posledično težave v vsakodnevnem življenju.
3 Vir: Borda LJ and Wikramanayake TC. Seborrheic Dermatitis and Dandruff: A Comprehensive Review. J Clin Investig Dermatol 2015. December; 3(2).
Triki, s katerimi se lahko zoperstavite prhljaju
Obstaja nekaj naravnih učinkovin, ki delujejo protivnetno in protiglivično, saj uravnavajo pH kože ter posledično preprečujejo prekomerno razmnoževanje glivic in s tem zmanjšajo možnost za nastanek prhljaja.
Eterično olje čajevca
Čajevec je znan po svojih protivnetnih in protiglivičnih učinkih, zato si lahko po pranju las v lasišče vmasirate nekaj kapljic eteričnega olja čajevca. Najbolje bo, da od tri do pet kapljic čajevca kanete na jušno žlico olivnega olja, nato si oljni pripravek nanesite na glavo ter pustite delovati vsaj eno uro, lahko tudi dlje. Najbolje pa bo, če čajevec in olivno olje na laseh pustite kar čez noč.
Jabolčni kis
Razredčite jabolčni kis z mlačno vodo in si s tem zmasirajte lasišče. Zavijte lase v plastično folijo ali brisačo in pustite kis na lasišču delovati kakšno uro ali dve. Nato si lase umijte – najbolje s šamponom proti prhljaju. Jabolčni kis pomaga uravnavati pH lasišča in z redno uporabo se bo ustvarilo neugodno okolje za rast glivic.
Limonin sok
Podobne učinke na uravnavanje pH-ja kože kot jabolčni kis ima tudi sok limone, zato lahko enako kot z mešanico kisa naredite z v vodo vmešano iztisnjeno limono.
Soda bikarbona
Soda bikarbona bo pomagala izsušiti premastno lasišče in bo s tem pripomogla k zmanjšanju prhljaja. Pravzaprav jo lahko nekaj tednov uporabljate kot nadomestek šampona. Vmasirajte jo v mokro lasišče (v kožo in lase), nato pa sperite brez uporabe šampona. Ker bi dolgotrajna uporaba lahko pretirano izsušila lasišče, po nekaj tednih prenehajte uporabljati sodo in jo nadomestite z ustreznim šamponom.
Aloe vera
Proti vnetjem in množenju glivic deluje tudi gel aloe vere. Ta ima še en pomemben učinek, ko gre za boj s prhljajem, in sicer pomirja razdraženo, srbeče lasišče.
Pomembno je uporabljati ustrezne preparate za lase
To je le nekaj naravnih pripravkov, ki naj bi bili učinkoviti pri spopadanju z nadležnim prhljajem. Poleg omenjenih menda dobro delujejo še mnoge druge stvari, ki jih imate doma: na primer česen in aspirin, pa tudi grško seno, kokosovo olje, hrastovo lubje. A na dolgi rok sta pri obvladovanju prhljaja in dermatitisa, ki ga spremlja, pomembna ustrezna higiena in nega lasišča.
Tisto, kar v šamponih, namenjenih prav težavam s prhljajem, pomaga odpravljati prhljaj, saj preprečuje prekomerno razmnoževanje kvasovk, je antimikotik ketokonazol. Poleg tega zmanjšuje vnetje na lasišču, lajša srbenje in luščenje4. Je pa dolgoročno gledano pomembna redna uporaba, sicer se lahko dermatitis in prhljaj znova razmahneta.