Večino po pomoti zaužitih zdravil zaužijejo otroci, manjši delež pa tudi osebe starejše od 65 let, predvsem dementne osebe. Kot pravi vodja Centra za klinično toksikologijo in farmakologijo izr. prof. dr. Miran Brvar, dr. med., so na oddelku v sklopu 24-urne toksikološke službe na UKC Ljubljana med leti 2019 in 2021 obravnavali 428 primerov po pomoti zaužitih zdravil. “307 otrok mlajših od šest let je zaužilo 334 zdravil, kar pomeni, da so jih nekateri zaužili celo več,” opozarja. Poudarja, da so za zastrupitve otrok z zdravili odgovorni predvsem starši in stari starši, ki nimajo ustrezno pospravljenih zdravil – so na mizi, polici in drugje na dosegu otroških rok.
Po pomoti zaužiti celo antipsihotiki
Med zdravili brez recepta so otroci največkrat zaužili analgetike (paracetamol in nesteroidne antirevmatike), antihistaminike in zaviralce protonske črpalke (zdravila proti želodčnim težavam). Med zdravili na recept pa natrijev levotiroksinat (zdravilo za ščitnico), hormonske kontracepcijske tablete, vitamin D, pa celo antipsihotike, beta blokatorje (zdravila za bolezni srca in ožilja), benzodiazepine (zdravila proti tesnobi in strahu), antidepresive, antikoagulante (zdravila za redčenje krvi) …
K sreči se noben obravnavan primer ni končal s smrtjo ali hujšimi posledicami, delež otrok pa je potreboval bolnišnično obravnavo in zdravljenje.