To vpliva na to, kako dolgo bo trajala vajina zveza, in kako se bo končala

Profimedia

Kaj je stil navezanosti in kako vpliva na partnerstvo?

Stili navezanosti se nanašajo na načine, kako se ljudje povezujejo s tistimi ljudmi, s katerimi smo v bližnjih odnosih. Pomeni posameznikovo zaupanje v to, da je lahko druga oseba, na katero smo navezani, tako varna baza, iz katere lahko svobodno raziskujemo svet, kadar nismo v stiski, kot tudi varno zatočišče, v katerem v stiski lahko poiščemo podporo, zaščito in tolažbo. Obenem pa je značilno tudi to, da nam ločitev od osebe, na katero smo navezani, lahko sproži različne občutke, od pogrešanja, hrepenenja in žalosti ali celo do tesnobe in strahu.

Kako se oblikuje stil navezanosti?

Otrok začne že kmalu po rojstvu oblikovati navezanost, ki je trajen in intimen čustveni odnos. To, kako starši ali skrbniki vzpostavijo stik z otrokom, se za vse življenje zapiše v njegovo strukturo možganov in vpliva na to, kako v poznejšem življenju gradi svoje odnose.

Varna telesna in čustvena navezanost na starše je za otroka izredno pomembna. Omogoča mu namreč, da se v stiski zateče k njim ter pri njih poišče varnost, oporo in zatočišče. Ko se pomiri, lahko ponovno varno vstopa v raziskovanje sveta in v odnose z drugimi. Za varen razvoj je najpomembneje, da starši otroka brezpogojno sprejemajo, to pomeni, da razumejo in sprejemajo otrokov notranji svet ter se nanj tudi uglasijo. S tem mu dajo vedeti, da ga sprejemajo in imajo radi takega, kot je in ne samo takrat, ko izpolnjuje njihova pričakovanja in predstave. Obenem pa je tudi pomembno, da znajo otroku postaviti zdrave meje in zahteve in ga tako pripravijo na življenjsko realnost  in prevzemanje odgovornosti ter na soočanje z ovirami in frustracijami. Na ta način se otrok oblikuje v zrelo in  stabilno osebo, ki se zna konstruktivno, a tudi asertivno poravnavati  in usklajevati z drugimi, ne da bi se ob tem odpovedoval svojim potrebam ali celo  izgubil sebe, torej da zmore zgraditi realne in zdrave  odnose.

Poleg odnosa s starši se v model stila navezanosti vgradi tudi odnos med staršema, način, kako ravnata drug do drugega, kako sta med seboj povezana, odvisna ali samostojna, kako bližnji ali distanciran, topel ali hladen je njun odnos, kako komunicirata in seveda kako rešujeta konfliktne situacije.

Kakšne stile navezanosti poznamo?

Ločujemo varen stil navezanosti ter tri ne-varne: anksiozen/ ambivalenten, izogibajoč in zavračajoč/neorganiziran.

 Pozitivna predstava o drugihNegativna predstava o drugih
Pozitivna predstava o sebiVaren stil navezanostiIzogibajoč stil navezanosti
Negativna predstava o sebiAnksiozen stil navezanostZavračajoč stil navezanosti

Varno navezani ljudje so samozavestni, odzivni in odprti.
Anksiozno navezani ljudje so tesnobni, negotovi in preobčutljivi.
Izogibajoče navezani ljudje so samozadostni, distancirani in se izogibajo bližini.
Ljudje z zavračajočim stilom navezanosti so nepredvidljivi, sami sebe sabotirajo in se izolirajo od drugih.

Kako vpliva na partnerstvo

Naš stil navezanosti vpliva na vse, od izbire partnerja do tega, kako dobro napredujejo naši odnosi in na žalost do tega, kako se končajo. Zato nam lahko prepoznavanje vzorca navezanosti pomaga razumeti naše prednosti in ranljivosti v odnosu. Vzorec navezanosti se vzpostavi v navezanostih v zgodnjem otroštvu in še naprej deluje kot delovni model za odnose v odrasli dobi. Ta model navezanosti vpliva na to, kako se vsak od nas odziva na svoje potrebe in kako in na kakšen način jih  zapolnjujemo.

Ker stil navezanosti vpliva na našo samopodobo in predstavo o drugih ljudeh, je torej od tega odvisno, kakšne odnose bomo iskali v prihodnosti.

Povezanost stila navezanosti z osebnostnimi motnjami

Študije kažejo vztrajanje tipa navezanosti iz otroštva v vseh poznejših življenjskih obdobjih: adolescenci in odrasli dobi. Raziskave tudi potrjujejo, da je stil navezanosti v otroštvu ključen za duševno stabilnost in oblikovanje odnosov v celotnem življenju. Kažejo tudi, da je varen stil navezanosti pozitivno povezan s telesnim in duševnim zdravjem. Ne-varni stili navezanosti (izogibajoč, preokupiran  in zavračajoč) pa so pomembno povezani z različnimi duševnimi in osebnostnimi motnjami.  Pri ljudeh z bordeline (globoko odvisno) osebnostno motnjo prevladuje preokupiran stil navezanosti, delno je prisoten tudi izogibajoč, pri ljudeh z narcistično motnjo je najpogostejši izogibajoč stil navezanosti, podobno tudi pri  tistih s shizoidno motnjo je izrazito prisoten izogibajoč stil, kjer pa je pri nekaterih opaziti tudi zavračajoč zavračajoč stil, medtem ko je zavračajoč stil navezanosti pogost pri osebah z motnjami iz antisocialnega spektra (npr. psihopati).

Dobra novica

Dobra novica je, da nikoli ni prepozno za oblikovanje bolj varne navezanosti. Ni nujno, da bo stil navezanosti, ki ste ga razvili kot otrok na podlagi odnosa s staršem, določal vaše načine povezovanja s tistimi, ki jih imate radi tudi  v odrasli dobi. Če prepoznate svoj stil navezanosti, lahko odkrijete tudi načine, kako se branite pred zbližanjem in čustveno povezanostjo, čeprav si jo želite. Zato lahko  začnete delati na oblikovanju »pridobljene varne navezanosti«.

V ta namen smo razvili program Partner 360, da prepoznate svoj stil navezanosti, da prepoznate načine, kako ta vpliva na vaše odnose, na kakšen način jih sami ogrožate ter skozi izkustvene delavnice razvijete nove kapacitete za odnos, torej bolj varen stil navezovanja.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
838
18.12.2024 ob 06:13
1,063
06.12.2024 ob 07:52
361
05.12.2024 ob 20:35
787
13.11.2024 ob 12:45
1,192
08.05.2024 ob 23:42
Preberi več

Več novic

New Report

Close