To so najpogosteje spregledani znaki

Powered by:
Ženska se drži za boleč trebuh
Foto: Profimedia

Počivate, pa ste še vedno utrujeni? Vam manjka energije, ste razdražljivi in vas boli glava? To so samo nekateri znaki, ki jih marsikdo zelo na hitro odpiše z zamahom roke, da gre najbrž za spomladansko utrujenost. A ni vedno tako …

Ob pojavu kakršnih koli znakov, ki spremenijo naše počutje, se je smiselno vprašati po razlogu za spremembo. Je kriva preobremenjenost, smo v prevelikem stresu, dovolj spimo, kakšna je naša prehrana? Zelo pomembno je tudi, da skrbimo za preventivo in da se ob znakih, kot so pospešen utrip, vrtoglavice in omotičnost ter piskanje v ušesih posvetujemo z osebnim zdravnikom in dogovorimo za pregled krvi. Velikokrat – zlasti pri ženskah – razlog za slabo počutje in utrujenost tiči v pomanjkanju železa.

Železo je zelo pomembno za delovanje našega organizma, saj omogoča, da je naše telo ustrezno preskrbljeno s kisikom in da lahko deluje s polno paro. V primeru, ko so naše celice premalo oskrbovane z železom, se raven krvnega hemoglobina zniža, celice pa ne dobijo dovolj kisika, zato ne delujejo, kot bi morale.

Foto: Profimedia

Zakaj pride do pomanjkanja železa?

Železo se nahaja v sleherni celici človeškega telesa. Kot navaja literatura, ima zdrav odrasel človek v telesu približno 40 miligramov železa na kilogram telesne teže, od tega je 65 odstotkov vezanega na beljakovino feritin. Največje zaloge se nahajajo v jetrih, kostnem mozgu, vranici in ledvicah. Kadar pa te začnejo pohajati, se pojavijo utrujenost, ki ne mine niti po počitku, splošno slabo počutje, razdražljivost in pomanjkanje energije, lahko pa tudi vrtoglavice, omotičnost, kratka sapa že ob manjših naporih, pospešen srčni utrip in zaspanost. Razlogov za pomanjkanje železa je več. Ženske moramo biti še posebej pozorne ob močnih in pogostih menstruacijah ter v času nosečnosti in dojenja. Drugi razlogi za pomanjkanje železa so lahko tudi pomanjkljiva prehrana s premalo železa, motena absorpcija železa, ki se kaže pri nekaterih kroničnih boleznih (npr. Crohnova bolezen, celiakija itd.), in jemanje zdravil ter športne aktivnosti.

Kadar so vrednosti železa na spodnji meji, je smiselno razmisliti o prilagojeni prehrani in o naravnih prehranskih dopolnilih, kjer velja omeniti naravno hemsko železo. Prednosti hemskega železa so predvsem to, da ne povzroča slabosti in zaprtja ter se izjemno dobro absorbira iz črevesja. Edino prehransko dopolnilo z dodanim hemskim železom je RICHTER FerroBio, ki ne vsebuje ogljikovih hidratov, zato je primeren tudi za diabetike. Tablete so brez vonja in okusa, povsem pa zadostuje, da zaužijemo 1 na dan. Prehransko dopolnilo lahko jemljemo neodvisno od hrane in pijače. Da napolnimo zaloge železa v telesu, je priporočljivo, da RICHTER FerroBio jemljemo vsaj tri mesece.

V kateri hrani se nahaja največ železa?

Železo se nahaja v različnih živilih, a so nekatera bolj bogata s tem mineralom kot druga. Visoke koncentracije železa vsebujejo:

1. rdeče meso, kot so govedina, jagnjetina in divjačina,

2. piščančje in puranje meso,

3. morski sadeži, kot so ostrige, školjke, tune in skuše,

4. temno zelena listnata zelenjava, kot sta špinača in blitva,

5. stročnice, kot so leča, čičerika, fižol in grah,

6. oreščki, kot so indijski oreščki, lešniki in mandlji,

7. suho sadje, kot so suhe marelice in rozine,

8. žita in žitni izdelki, ki so obogateni z železom, na primer žita za zajtrk.

Načrtujete nosečnost ali pričakujete dojenčka?

Na železo morajo biti posameznice ženskega spola še posebej pozorne v času, ko načrtujejo naraščaj ali pa pod svojim srcem že nosijo dojenčka. V nosečniškem obdobju so namreč potrebe po železu povečane, enako velja tudi za čas dojenja.

Foto: Profimedia

Z leti ženske vse težje zanosijo. Težave so lahko povezane z urejenostjo ciklusov. V številnih primerih je v ozadju neplodnosti slabo stanje jajčnih celic (oocitov), velikokrat pa je vzrok za neplodnost oziroma težjo zanositev v sindromu policističnih jajčnikov (PCOS, policistični ovarijski sindrom).

Statistike kažejo, da ima vsak 7. par ima težave s plodnostjo in spočetjem otroka1,2. V tretjini primerov ima zdravstvene težave ženska, v tretjini moški, v tretjini pa gre za kombinacijo obojih2. Pri ženskah so v 35 odstotkih primerov vzrok težave z ovulacijo, v 35 odstotkih neprehodnost jajcevodov, v 20 odstotkih endometrioza in v 10 odstotkih druge motnje3.

Za neplodnost so najpogosteje krive težave z ovulacijo in neprehodnostjo jajcevodov, približno petina žensk pa se sooča z  endometriozo. Pogosto so v ozadju neplodnosti sindrom policističnih jajčnikov (PCOS) ali manj plodna jajčeca, česar ni mogoče ozdraviti – gre namreč za stanje, ki potrebuje zahtevno endokrinološko terapevtsko obravnavo in dolgotrajno spremljanje.

Foto: Profimedia

Kako si lahko ženska v takšnem primeru pomaga sama?

Največ lahko naredimo z vzdrževanjem zdravega življenjskega sloga, ki vključuje mediteransko dieto, zadostno količino spanja, veliko vode, redno gibanje in izogibanje stresu. Stroka pa za ohranitev cikličnega pojavljanja menstruacij, za pomoč delovanju jajčnikov ter za izboljšanje kakovosti jajčec priporoča tudi uporabo dopolnila mioinozitola, snovi, ki je sicer naravno prisotna v grenivkah, fižolu, mandljih in orehih.

Mioinozitol je sestavina celične stene in biokemičnih posrednikov v telesu in ima pomembno vlogo pri sintezi maščob ter pri razvoju in celični rasti. Na voljo je v izdelku RICHTER CycleBalance (2g), ki so mu dodali 200 µg folne kisline. Tudi folna kislina je pomemben dejavnik pri zagotavljanju plodnosti in zdrave nosečnosti, saj ima vpliv na rastoče celice in celice,  ki se hitro delijo. Zmanjša tveganje za prirojene hibe, zlasti za defekte nevralne cevi.

Prehransko dopolnilo RICHTER CycleBalance podpira tudi obsežna literatura, ki navaja, da se pri ženskah s sindromom policističnih jajčnikov za 56 % izboljša občutljivost za inzulin, zvišajo se  možnosti za normalne ovulacije (ob jemanju dopolnila RICHTER CycleBalance je imelo 72 % žensk normalne ovulacije) in možnosti za zanositev – podatki kažejo, da se je za 2,5 x povečal delež nosečnosti med ženskami s PCOS, ki so med zdravljenjem z IVF jemale dopolnilo RICHTER CycleBalance.

Preden pa se odločite za jemanje katerega koli prehranskega dopolnila, se prej o tem posvetujete z osebnim zdravnikom.

Foto: Profimedia

Reference:

Pasquali R, Stener–Victorin E, Yildiz BO, Duleba AJ, Hoeger K, Mason H, et al. PCOS Forum: research in polycystic ovary syndrome today and tomorrow. Clin Endocrinol 2011; 74: 424–33.

Escobar-Morreale, H. Polycystic ovary syndrome: definition, aetiology, diagnosis and treatment. Nat Rev Endocrinol; 2018 14, 270–284.

Bevilacqua A, Bizzarri M. Physiological role and clinical utility of inositols in polycystic ovary syndrome. Best Pract Res Clin Obstet Gynaecol. 2016 Nov;37:129-139.

Artini, Paolo; Di M Berardino, O.; Papini, F.; Genazzani, Alessandro; Simi, G.; Ruggiero, M.; Cela, Vito Endocrine and clinical effects of Myo-Inositol administration in polycystic ovary syndrome. A randomized study. Gynecological endocrinology; 2013: 29.

http://ferrobio.si/wp-content/uploads/2020/11/2020_Ferrobio_Instructions_V2.pdf

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,647
22.12.2024 ob 20:57
298,712
22.12.2024 ob 11:17
113,066
22.12.2024 ob 19:09
Preberi več

Več novic

New Report

Close