To škodljivo navado ima več kot polovica njastnikov

Foto: profimedia

Številni dijaki in študentje pred spanjem redno uporabljajo pametni telefon.

Raziskave so pokazale: ko pred spanjem študentje ugasnejo luči, uporabljajo telefon še skoraj 40 minut; 70 odstotkov jih obdrži telefon blizu vzglavja. Številni priznavajo, da jim muči dnevna zaspanost, zakasnjeno uspavanje in motnje spanja. Le 20 odstotkov študentov ponoči vklopi letalski način. Številke pri dijakih so nekoliko nižje: pred spanjem redno uporablja telefon 51 odstotkov fantov in 61 odstotkov deklet, občasno pa še 36 odstotkov fantov in 30 odstotkov deklet.

“Zasloni oddajajo modro svetlobo, ki je tudi v dnevni svetlobi. Dobro je, da smo dnevni svetlobi izpostavljeni zjutraj, ko se zbudimo, ker to vpliva na izločanje hormonov in cikel budnosti in spanja. Vendar je modra svetloba na meji med koristno in škodljivo svetlobo. Če je modre svetlobe preveč, sploh če je to medtem ko nismo na naravni svetlobi, lahko povzroča glavobole, migrene, pa tudi očesne težave, denimo suho oko, očesni glavkom, degeneracija makule, poškodbe fotoreceptorjev … ter ruši cikel spanja,” je v predavanju na strokovnem srečanju ob svetovnem dnevu spanja 2024 povedala specialistka pediatrije Anja Radšel, dr. med., iz ZD Medvode. Dodala je, da uporaba zaslonov pred spanjem vpliva na slabši spanec tudi zaradi prekomerne stimulacije možganov, do katere lahko pride ob igranju igric, spremljanju filmčkov, branju vsebin, brskanju po družabnih omrežjih …

Šolarji, ki spijo blizu telefona ali televizije, in več časa preživijo za zasloni, poročajo o manj spanja, več neprijetnih sanjah in občutku neprespanosti.

Zakaj je uporaba zaslonov pred spanjem tako problematična?

Prekomerna raba zaslonov lahko vpliva na manj spanja (najstniki se kasneje odpravijo spat in težje zaspijo), pa tudi na slabšo kakovost spanca. Pomanjkanje spanca v najstništvu in študentskih letih pa lahko privede do pomanjkanja motivacije za delo oziroma učenje, slabšega učnega uspeha, zavračanja šole, neželena vedenja, stisko … , je povedala Anja Radšel. Opozorila je, da “Otroci, pri katerih je pomanjkanje spanja posledica prekomerne uporabe zaslonov, pa imajo tudi večje tveganje za izpostavljenost drugim škodljivim učinkom uporabe zaslonov, denimo drugim škodljivim dogodkom na spletu, kot so spletne zlorabe, izsiljevanje, nadlegovanje; vpliv na samopodobo, izpostavljenost problematičnim vsebinam, pa tudi večjo verjetnost za odvisnost od zaslonov.”

Na pametnem telefonu tudi 13 ur!

Na konferenci je Anja Radšel predstavila tudi podatke raziskav, ki razkrivajo koliko časa povprčeno uporablja slovenska mladina pametne telefone:

  • učenci 8. in 9. razreda ter dijaki 1. letnika: 3 ure in 35 minut (fantje) in 4 ure in 19 minut (dekleta). Pri sedmih mladostnikih je bil povprečen čas kar 8 ur in 39 minut;
  • najstniki v povprečju uporabljajo mobilni telefon po šest ur na dan;
  • študentje v povprečju uporabljajo telefon po 8 ur in 30 minut na dan, nekateri celo do 13 ur.

V članku preverite, kdaj je pri otroku raba zaslonov znak za alarm oziroma odvisnost in kakšna so priporočila izpostavljenosti zaslonom med otroki.

Oglejte si celotno predavanje pediatrinje Anje Radšel, dr. med., iz ZD Medvode, v katerem med drugim pove kako pogosto uporabljajo zaslone predšolski otroci in otroci nižjih razredov osnovne šole, ter s kakšnimi ukrepi lahko starši že od zgodnjega otroštva skrbimo, da zmanjšujemo možnost za prekomerno rabo zaslonov pri otrocih.

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
838
18.12.2024 ob 06:13
1,063
06.12.2024 ob 07:52
361
05.12.2024 ob 20:35
787
13.11.2024 ob 12:45
1,192
08.05.2024 ob 23:42
Preberi več

Več novic

New Report

Close