To prehransko dopolnilo obljublja znižanje holesterola, a ga dejansko zviša

N.M., 30. november 2022
KardiologijaPrehrana
Foto: Profimedia

Nova raziskava razkriva, kaj bolj učinkovito znižuje ravni slabega holesterola v krvi: nizki odmerki zdravil ali prehranska dopolnila.

Ribje olje, česen, cimet, kurkuma, rastlinski steroli in rdeči kvasni riž.

To so prehranska dopolnila, ki mnogokrat obljubljajo, da z njimi na naraven način znižate nivo slabega holesterola v krvi. Ker visoki nivoji slabega holesterola povečajo tveganje za možgansko kap ali infarkt, si mnogo ljudi sprva pomaga z naravnimi pripravki ali prehranskimi dopolnili.

Pa so res učinkovita ali gre za marketinške obljube?

Nova študija, objavljena v publikaciji Journal of the American College of Cardiolog, je pokazala, da naštetih šest priljubljenih prehranskih dopolnil, ki naj bi zniževale ravni vašega slabega holesterola v krvi, statistično pomembnega vpliva na nivo slabega holesterola v krvi nimajo.

Ko so raziskovalci po 28-dneh raziskave primerjali ravni slabega holesterola pri skupini, ki je uživala ta prehranska dopolnila in tistih, ki so uživali placebo, razlik v rezultatih niso opazili. Še več, pri skupini, ki je uživala prehranska dopolnila iz česna, se je vrednost slabega holesterola povišala za skoraj osem odstotkov.

Nasprotno je bilo pri skupini, ki je v enakem obdobju uživala nizke odmerke statinov (skupina zdravil za zniževanje slabega holesterola v krvi). Vključeni v to skupino so imeli v povprečju 35-odstotni upad slabega holesterola v krvi. Prav tako so imeli nižje ravni skupnega holesterola in trigliceridov kot skupina, ki he uživala le placebo.

“Moje sporočilo je, da ne zapravljate denarja za prehranska dopolnila, ki obljubljajo znižanje slabega holesterola,” je izsledke raziskave pospremil dr. Kershaw Patel, preventivni kardiolog in profesor kardiologije na instituciji Houston Methodist v Teksasu. Patel v raziskavo, ki jo je sicer financiralo farmacevtsko podjetje, ni bil vključen.

Kot je dodal, se mnogi izogibajo jemanju statinov, saj so zaskrbljeni zaradi njihove varnosti. A kar se ne zavedajo, dodaja, je, “da varnost prehranskih ni tako strogo in rigorozno nadzorovana kot zdravila na recept.”

Avtor
Piše

N.M.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
6,022
10.07.2024 ob 09:38
126
23.04.2021 ob 20:24
Preberi več

Več novic

New Report

Close