Terapije sicer ni prejel zaradi virusa HIV, temveč je potreboval presaditev kostnega mozga zaradi levkemije, ki so mu jo diagnosticirali pri 63. letih. Darovalec je bil naravno odporen na virus.
Danes 66-letni moški, ki so poimenovali »City of Hope« (Mesto upanja) je leta 1988 kot mnogi njegovi prijatelji, zbolel za virusom HIV. Pravi, da si ni predstavljal, da bo kdaj dočakal dan, ko ne bo imel več HIV. Bolnika so po presaditvi kostnega mozga spremljali in bolezen je zdaj v remisiji že več kot 17 mesecev.
HIV je kratica za virus človeške imunske pomanjkljivosti, AIDS pa angleška kratica za ime v slovenskem prevodu, in sicer sindrom pridobljene imunske pomanjkljivosti. AIDS je zadnji stadij nezdravljene okužbe s HIV-om, ki pa je, če je zdravljena, dandanes kronična, vseživljenjska bolezen. Če virusa HIV ne zdravimo, poškoduje in uniči imunski sistem, s tem pa odpira vrata različnim oportunističnim okužbam in malignomom, ki bi jih zdrav imunski sistem preprečil. Brez zdravljenja lahko traja nekaj let, v povprečju 8–10, preden se iz okužbe s HIV-om razvije AIDS. (Vir: https://www.cakalnedobe.si/nasvet/spolne-bolezni-aids-in-virus-hiv/).
Prvi primer ozdravitve so zabeležili leta 2011, ko je Timothy Ray Brown – znan kot berlinski bolnik – postal prva oseba na svetu, ki je bila ozdravljena virusa HIV. V zadnjih treh letih so zabeležili še tri podobne primere.
Vendar presaditev kostnega mozga ne bo prinesla revolucije pri zdravljenju okužbe s HIV za trenutno 38 milijonov okuženih.
Dr. Dickter mi je pojasnil, zakaj ne: “Gre za zapleten postopek s precejšnjimi možnimi stranskimi učinki. Zato za večino ljudi, ki živijo s HIV, to ni primerna možnost.”
O primeru so poročali na konferenci Aids 2022 v Montrealu v Kanadi.