Najetje vozila postaja zaradi svoje priročnosti vse bolj priljubljena praksa na potovanjih, pri čemer se pogodbe o najemu večinoma sklepajo s tujimi ponudniki in preko spleta. Pogostejše najemanje vozil med bivanjem v tujini se odraža tudi v povečanem številu pritožb, ki jih je v zadnjih letih obravnavala mreža Evropskih potrošniških centov (mreža EPC). Od leta 2010 do leta 2014 se je namreč število pritožb, ki jih je prejela mreža EPC, podvojilo.
Področje najema vozil na ravni EU ni posebej urejeno, potrošnike pa seveda ščitijo splošna pravila varstva potrošnikov, kot sta pravica do poštenih in jasnih informacij ter pravica do poštenih pogodbenih pogojev.
Praske na odbijaču in žarometu bi finskega potrošnika stale dobrih 1000 evrov
Lani je finski potrošnik pri slovenskem ponudniku najel vozilo znamke Volkswagen, vrnil pa ga je z manjšimi praskami na odbijaču in plastičnem pokrovu žarometa, medtem ko je luč svetila normalno. Pri vračilu vozila je osebje najemodajalca ocenilo škodo na nekaj sto evrov, potrošnikova kreditna kartica pa je bila kasneje obremenjena za več kot 1000 evrov.
Potrošnik se je na visoke stroške popravila pritožil, vendar s pritožbo pri podjetju ni uspel, zato se je za pomoč obrnil na mrežo EPC. Finski EPC je pritožbo posredoval na EPC Slovenija, ki je vzpostavil stik s podjetjem in ga zaprosil, da ponovno preuči pritožbo. Pri ponovnem pregledu kalkulacije je podjetje ugotovilo napako, ki je privedla do napačnega izračuna v škodo potrošnika. Podjetje je potrošniku preveč zaračunani znesek v višini 285,70 evrov vrnilo na njegovo kreditno kartico.
V opisanem primeru je potrošnik dejansko povzročil škodo na vozilu, pogosto pa se na mrežo EPC obračajo tudi potrošniki, katerih kreditna kartica je bila več tednov ali celo mesecev po tem, ko so vozilo vrnili, obremenjena za znesek škode, ki jo, po njihovih zatrjevanjih, niso povzročili. Podjetja za najem vozil potrošnikom redko pojasnijo nastale stroške, po navadi jih o tem, da bo njihova kartica obremenjena, niti ne obvestijo. Iz tega razloga potrošniki nimajo možnosti ugovarjati stroškom.
Glede na opisane izkušnje je zelo pomembno, da so postopki ob prevzemu in oddaji vozila natančno izvedeni in zabeleženi. V kolikor osebje ponudnika pred oddajo vozila ne pregleda in ne označi morebitne poškodbe in druge posebnosti na vozilu, naj potrošnik, preden zapusti prostore ponudnika, to stori sam, in v primeru opaženih poškodb, odrgnin in podobnih vidnih nepravilnosti naredi o tem zabeležko, ki naj jo podpiše osebje ponudnika. Priporočljivo je, da vozilo pred najemom in po njem tudi fotografira. Poleg tega naj se pozanima o vrsti goriva, ki se uporablja v najetem vozilu, saj lahko polnjenje rezervoarja z napačnim gorivom povzroči velike stroške.
Francoska potrošnica, ki je z vozilom, najetim v Sloveniji, potovala do Blatnega jezera na Madžarskem in tam namesto z bencinskim, rezervoar napolnila z dizelskim gorivom, je za avto vleko in stroške, povezane s praznjenjem in čiščenjem rezervoarja, plačala več kot 800 evrov.
Vzemite si čas in preberite splošne pogoje poslovanja
Madžarski potrošnik je preko nemškega posrednika najel vozilo pri italijanskem podjetju za najem vozil. Potrošnik je vozilo prevzel na letališču v Neaplju, kjer mu je osebje dalo napačne informacije glede vsebine zavarovanja, ki ga je sklenil ob rezervaciji vozila. Potrošnik se je na podlagi informacij, ki jih je prejel, odločil za nakup dodatnega zavarovanja, ki bi mu nudilo večjo zaščito v primeru poškodbe, in zanj plačal 282 evrov. Kasneje je prebral splošne pogoje glede zavarovanja, ki ga je sklenil ob najemu in ugotovil, da so poškodbe, zaradi katerih se je odločil za nakup dodatnega zavarovanja, že vključene v prvotno zavarovanje. Ker se za sklenitev dodatnega zavarovanja ne bi odločil, če bi s strani osebja najemodajalca prejel pravilne informacije, je potrošnik od podjetja zahteval povračilo stroškov zavarovanja v višini 282 evrov, vendar neuspešno. Po posredovanju EPC Italija je podjetje potrošniku vrnilo znesek zavarovanja v navedeni višini.
V izogib podobnim situacijam potrošnikom svetujemo, da preberejo splošne pogoje in se prepričajo, kakšno kritje nudi zavarovanje v primeru poškodbe ali kraje vozila, da se informirajo o odgovornosti, ki jo nosijo sami v primeru škode in o tem, česa zavarovanje ne vključuje. Poškodbe na vetrobranskih steklih, kolesih in pnevmatikah, podvozju vozila so namreč pogosto izključene iz zavarovalnega kritja.
Če kljub vsemu pri najemu vozila v tujini pride do težav, se lahko za brezplačno pomoč potrošniki obrnejo na EPC Slovenija, kjer bomo s pomočjo centra v državi podjetja, pri katerem je bilo najeto vozilo, poskušali rešiti nastalo težavo.
Pokličejo nas lahko na telefonsko številko 01 400 3729 ali nam pišejo na e-naslov [email protected].
Poleg težav, povezanih z najemom vozila v tujini, Evropski potrošniški centri, ki delujejo znotraj držav članic EU, na Norveškem in Islandiji, obravnavajo tudi vprašanja in pritožbe, ki se nanašajo na druge čezmejne nakupe blaga in storitev, spletna nakupovanja, potovanja z letalom in drugimi javnimi prevoznimi sredstvi, turistične aranžmaje ipd.
Oglasno sporočilo