Telo se ozdravi samo, zdravnik je le asistent narave

Terapevt je le prevodnik v procesu zdravljenja in ne zdravilec, zveni kar drzna ideja, ki jo je prvi zapisal Hipokrat, oče znanstvene medicine. Še danes se z njim strinja veliko zdravilcev in terapevtov, ki z različnimi metodami in tehnikami pomagajo tistim, ki želijo dodatno podpreti svoje zdravje, dopolniti ustaljene načine zdravljenja ali jih nadomestiti.

Bownova terapija je nežna manualna tehnika, pri kateri terapevt z nežnimi dotiki in gibi doseže močan in spontani samo regulativni odziv telesa. Z izvajanjem potez na in ob mišicah, fascijah, sklepih tetivah in posredno živčnih ovojnicah sproži proces samouravnavanja in samozdravljenja, ki sta naravni in prirojeni vsakemu posamezniku.

»Študije so pokazale, da za dosego sprememb ni potrebna močna in boleča obravnava.«

Društvo Bownovih terapevtov Slovenije

Po prvi izkušnji z Bownovo terapijo so ljudje presenečeni, kako učinkovita je lahko tako neboleča obravnava. To je prijetna izkušnja predvsem za tiste, ki so razboleli, slabo prenašajo bolečino ali pa bolečin preprosto ne želijo čutiti. Med njimi je tudi uporabnica, ki je bila prvič na terapiji:

»Ko sem legla na masažno mizo, sem pričakovala neke vrste bolečin, ki jih občutim na vsaki masaži. Kar je sledilo je bilo prijetno presenečenje. Res sem ležala na masažni mizi in se me je terapevtka dotikala, kot se to dogaja na masaži, vendar je vse skupaj potekalo z bolj mehkimi gibi, ki so bili mnogo manj stresni, predvsem pa manj boleči. Ob tem me je zaskrbelo, da morda zaradi svoje nežnosti ne bo učinkovita. Nekje na polovici, ko sem se iz trebuha obrnila na hrbet, sem opazila, kako sproščen sta hrbet in vrat, ki sta se mi prej zdela trda kot beton. Po koncu je bilo navdušenje popolno. Po več letih bolečin, ki nikoli niso izginile zaradi sedečega položaja v službi, sem popoldan in večer preživela v popolni blaženosti brez bolečinskega stanja.«

Za pojasnila in predstavitev Bownove terapije smo prosili Špelo Sečnik, predsednico društva Bownovih terapevtov Slovenije.

Lahko tudi z nežnimi in nebolečimi potezami dosežete dobre rezultate?

Seveda lahko, čeprav imajo mnogi prepričanje, če terapija, masaža ne boli, ni učinkovita. Ta manualna vibracijska tehnika, pri kateri vnašamo dražljaje v telo s pomočjo natančnih manipulacij mišičnih tkiv, tetiv, ligamentov, živcev in vezivnega tkiva, je zelo nežna.

Učinkovitost je dobra predvsem zato, ker se težavo, ki jo klient ima, obravnava celostno. To pomeni, da se ne glede na lokacijo bolečine, vnetja ali vrsto težave, poteze izvajajo po celem telesu. Upoštevamo, da je telo prepletena celota kosti, mišic, živcev, ožilja, limfe, organov, vezivnega tkiva, fascije, energetskih pretokov.

Naše telo ima najboljšo programsko opremo. Če znamo pritisniti na prave gumbe, se v telesu sprožijo samo zdravilni procesi. Zelo zanimivo je vezivno tkivo oziroma fascija. Gre za tkivo, ki ga najdemo v podkožju. Ustvarja povezovalno mrežo med organi, mišicami in mišičnimi vlakni. Fascija daje podporo notranjim organom in ostalim tkivom. Je kot lubrikant med njimi, omogoča drsenje, premike med organi in tkivi. Za fascijo radi tudi rečemo, da je naše čustveno telo. Torej, ko na določenem delu telesa naredimo nežno potezo, se posledično začne sproščati ta mrežni preplet fascije. Fascija postane manj napeta, to se takoj zazna v telesu. Koža postane bolj prožna, v telesu je zaznati boljšo gibljivost, ustvari se več prostora za limfo, krvni obtok, energetske pretoke po telesu in zato se še boljše počutimo. Z bownovimi potezami aktiviramo tudi parasimpatični živčni sistem, za katerega vemo, da spodbuja umirjanje telesa.

Pri kakšnih težavah lahko pomaga Bownova terapija?

Na splošno rečemo, da želimo s terapijo ustvariti ravnovesje na mišicah in skeletu, limfi in obtočilih, na ravni notranjih organov, v nevrološkem sistemu, prav tako na nivoju energije v telesu in na ravni duševnega in čustvenega stanja.

Njena učinkovitost se kaže pri mišično skeletnih bolečinah, pri glavobolih, težavah z sinusi, pri akutnih in kroničnih utrujenostih, pri nevroloških obolenjih. Izvajamo jo pri nosečnicah in pri težavah z zanositvijo, pri dojenčkih z težavami s kolikami, refluksom, spremenjenem mišičnem tonusu. Lahko je podporna terapija po operacijah. Dobrodošla je kot preventiva pri ozaveščenem življenjskem slogu in za lajšanje psihosomatskega stresa.

Špela Sečnik med terapijo (foto: osebni arhiv)

Kako je nastala BT in na čem temelji?

Bownovo terapijo je razvil Tom Bowen, po katerem se terapija tudi imenuje. Bil je Avstralec in 18. aprila bi dopolnil 107 let. Umrl je leta 1982. Po poklicu je bil tesar, ni imel formalne zdravstvene izobrazbe. Svoje sposobnosti je opisoval kot »darilo od Boga«. Samega sebe je imel za osteopata, čeprav se mu ni uspelo registrirati s tem nazivom. Svoje terapevtsko znanje je na začetku razvijal med športniki. Znanje je črpal iz anatomije človeškega telesa, tudi iz tradicionalne kitajske medicine, akupunkure, shiatsu masaže, manualne terapije. Zasledi se tudi podatek, da se je učil pri avstralskih domorodcih, Aboriginih.  Javna raziskava je pokazala, da je Tom zdravil približno 13.000 bolnikov na leto, z več kot 80 % uspešnostjo pri simptomih, ki so bili povezani z širokim spektrom zdravstvenih stanj. Tom je verjel, da se je telo sposobno samo zdraviti in da je terapevt le pomočnik. Bil je zelo srčen človek; v ordinaciji je imel škatlo za zbiranje prispevkov v dobrodelne namene, brezplačno je izvajal terapije za invalidne otroke. V svoji ordinaciji je imel napis:

 »Pričakujem, da bom na tem svetu samo enkrat, zato naj mi bo dano, da lahko pomagam in izkažem prijaznost vsem, ki se dotaknejo mojega življenja. Naj mi bo to dovoljeno storiti sedaj. Naj mi ne bo puščeno, da mojo dolžnost zanemarim ali nanjo pozabim, saj po tem svetu ne bom hodil več.« (vir: https://bow-ter.com/bownova-terapija/)

Zakaj in kako ste vi izbrali Bownovo terapijo kot svojo obliko zdravilstva?

Sama sem za terapijo izvedela v času študija na Zdravstveni fakulteti. Očetu sem priporočila terapijo zaradi teniškega komolca in ta je bila tako uspešna, da ni imel več težav.  Zelo mi je bila všeč filozofija terapije – telo se je sposobno samo zdraviti in terapevt je le pomočnik. Po več letih spogledovanja z učenjem te terapije, sem se le lotila tega.

V zdravstvenem sistemu sem pogrešala celostni pristop pri obravnavi človeškega telesa, uma in duha. Bownova terapija je več kot potešila mojo radovednost. Še vedno čutim globoko spoštovanje do Toma Bowena in to, da jo lahko sama izvajam. Vedno znova sem navdušena nad učinki terapije.

Sama terapija nas vedno povabi v čutenje telesa in opazovanje reakcij. Glede na to, da sodoben svet vedno bolj ceni mentalne sposobnosti in dosežke, vedno več ljudi zanemarja sporočila telesa in ga ne čuti. Mislim, da je naloga terapevtov ozaveščanje tega. Čutenje krepimo, če delujemo iz srca. Bownovi terapevti smo zdravstveni delavci, ki lahko pridobimo status zdravilca. Opažamo, da se vedno več zdravnikov poslužuje teh tehnik in jih priporoča tudi pacientom.

Želim si, da bi v Sloveniji bownovo terapijo predpisali na napotnico. Tako kot fizioterapijo ali analgetike ali antidepresive.

V Sloveniji zelo profesionalno in srčno  tečaj izvajata inštruktorici Renata Radič Berglez in Zalika Tisnikar Lamot. Tečaj je akreditiran pri BTPA – The Bowen Therapy Professional Association s sedežem v Združenem kraljestvu in ima certifikat o ustreznosti z nacionalnimi poklicnimi standardi za Bownovo terapijo. Z opravljenim tečajem se lahko pridobi licenco za zdravilsko dejavnost Ministrstva za zdravje. Obe sta polnopravni članici neodvisne mednarodne organizacije Bownovih terapevtov BTPA – Bowen Therapy Professional Association s sedežem v Veliki Britaniji.

Vam je kdo od klientov ostal v posebnem spominu?

Vsak klient je zgodba zase. Zelo različni smo si v dojemanju, čutenju telesa in vedenju prepleta telesa, uma in duha. Predvsem je ključna odločitev posameznika, koliko je pripravljen spremenit neustrezne vzorce in narediti za svoje psihofizično počutje.

Zelo zanimivi so otroci, ki po terapiji največkrat povedo, da so bolj sproščeni in se počutijo lažji. Spomnim se starejše gospe, ki je že po prvi terapiji dejala, da bolje vidi. Ne bom pozabila ženske, ki je med drugo terapijo začela močno jokati. Prišla je zaradi bolečin v ledvenem delu. Terapija ji je omogočila, da je potlačeno travmatično izkušnjo izpred desetih let sprostila iz telesa. Počutila se je zelo osvobojeno. Terapevti moramo v takih primerih omogočiti varen prostor in klientu biti opora.

Zanimiva mi je tudi izkušnja z klientko, ki je eno leto hodila na različne terapije, ki ji niso pomagale pri hudih kroničnih bolečinah v ledvenem delu. Bolečine so jo vedno bolj ovirale pri vsakdanjih opravilih. Že po drugi terapiji se je njeno stanje vidno izboljšalo. Zelo je bila zadovoljna, kar so opazili tudi njeni bližnji in sodelavci. Poleg tega je vzporedno začela reševati tudi zapleteno situacijo v širši družini. Pa gospod s kroničnimi bolečinami po telesu – naredila sva okoli 7 terapij. Pohvalil se mi je, da odkar hodi na terapije, nabere vedno več gob, ker jih zaradi bolečin prej ni mogel nabirat.

Kaj o Bownovi terapiji pravijo uporabnice foruma

Presenečena sem bila, da je že po prvi terapiji bilo bistveno bolje, zdaj po četrti sem skoraj prerojena.

Meni je pri glavobolu in aksioznosti precej pomagalo in sem zelo zadovoljen. Je pa res, da v prvi terapiji ni moč pričakovati čudežev. Meni je pomagalo pri 4 terapiji, sedaj hodim 1x na mesec samo za preventivo in je res OK.

»Ležiš tam, podobno kot na običajni masaži, vsake toliko te pride malce zmasirat na določenih točkah. Pa gre ven in spet tam ležiš in čakaš in čakaš, da pride nazaj. Pa pride, spet zmasira par točk in spet gre. Pri meni ni bilo nobenega pozitivnega učinka, mi je bilo pa tečno, da tam čakaš v nedogled, da se vrne. Ne vem, mogoče bi bil učinek, če bi šla večkrat zaporedoma? Tisti, ki imate pozitivne izkušnje, ste bili na več terapijah, da je bilo kaj učinka?«

Bownova terapija je postala tako priljubljena in priznana zaradi veliko primerov, kjer so druge terapije odpovedale. Njena velika prednost je, da se dobro dopolnjuje z drugimi načini medicinskega zdravljenja.

Viri:
https://www.bowenandwellbeing.com/history
https://dbts.si
https://sl.wikipedia.org/wiki/Hipokrat
https://www.youtube.com/watch?v=jKLl91Hss40
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0i68AbPhp7Vmrdq4R27tQLwTryAQxWDNMkzrZ8MBwBVQT4h2sxM5JRS65rvy1z8xl&id=100088307564150

Avtor
Piše

Andreja Verovšek

Zdravje, preventiva, dobri odnosi in ustvarjanje pogojev za lepše življenje so področja, ki jih raziskujem in na njih aktivno delujem od leta 1999. Po osnovni izobrazbi univ. dipl. soc. del., nadaljevala z delom na področju PR in marketinga za družbeno odgovorne projekte (mag. poslovnih znanosti), danes nadaljujem študij telesno usmerjene psihoterapije. Imate komentar na članek? Pišite nam na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
30
09.09.2024 ob 14:08
1,638
28.10.2022 ob 14:48
Preberi več

Več novic

New Report

Close