Čeprav pršila za nos, s katerimi si lajšamo simptome prehlada, v lekarni dobimo brez recepta, pa njihova uporaba ni tako preprosta, kot se zdi, opozarja alergolog, Mark Aronica, dr. med.
Pršila za nos zmanjšajo oteklino nosne sluznice in odmašijo nos. Nekatera pršila za nos (steroidna pršila in antihistaminiki) so posebej zasnovana za zdravljenje simptomov alergije in se lahko uporabljajo na daljši rok, za razliko od dekongestivnih pršil, ki se lahko uporabljajo le nekaj dni in so zato primerna za zdravljenje simptomov, ki jih povzročata prehlad ali gripa.
Kako pravilno uporabiti pršila za nos
Tako kot pri vseh drugih zdravilih je tudi pri pršilih pomembna pravilna uporaba oziroma tehnika. “Včasih pacienti pravijo, da pršilo ne deluje, to se spremeni, ko izboljšamo njihovo tehniko uporabe,” pravi Aronica.
- Pred uporabo si nežno obrišite nos. To bo očistilo nosne poti in zdravilu odprlo pot.
- Preberite navodila za pripravo inhalatorja. Nekatera pršila morate pred uporabo na primer pretresti.
- Namestite odprtino stekleničke pod eno nosnico. Za pravilno uporabo pršila za nos je pomembno, da pršilo usmerite proti zadnjemu delu nosu, da bo zdravilo prišlo do sinusov.
- Z zaprtimi usti počasi stisnite črpalko in nežno vdihnite. Izdelek mora ostati v nosu, ne smete pa ga okušati v zadnjem delu grla, zato ne vdihnite premočno.
Delate tudi vi te napake?
- Pršila nikoli ne usmerite v nosno pregrado, se pravi v sredino nosu, saj lahko pride do poškodb tkiva in krvavitve.
- Glave ne nagibajte nazaj, sicer vam bo zdravilo kapljalo po zadnjem delu grla.
- Če boste pršilo premočno vdihnili, boste zdravilo pogoltnili. Do sinusov tako ne bo prišlo dovolj učinkovin, kar pomeni, da zdravilo ne bo imelo pravega učinka.
- Takoj po uporabi si nikar ne obrišite nosu. “V nosu in sinusih naj ostane čim več zdravila,” pravi alergolog.
- Da bi se izognili širjenju bakterij, svojega pršila ne delite z drugimi. “Po vsaki uporabi stekleničko obrišite in jo zaprite,” še svetuje omenjeni strokovnjak.
Se lahko telo na pršilo navadi? Lahko, a le na dekongestivna. Bojazen je odveč, če boste sledili navodilom in z uporabo po nekaj dnevih prenehali. Stranskih učinkov pretirane uporabe je še več, med drugim lahko pride do sprememb voha in okusa, kihanja, izcedka iz nosu in draženja nosu. Če opazite večje neželene učinke, kot so sprememba srčnega utripa, nenavadno znojenje ali dolgotrajne krvavitve iz nosu, se posvetujte z zdravnikom.
Pršila za nos veljajo za varna, če imate sladkorno bolezen, visok pritisk ali hipertiroidizem, pa se pred uporabo posvetujte z zdravnikom. Uporaba se odsvetuje tudi v primeru, da imate poškodovane nosne poti. To stanje je znano kot medikamentozni rinitis in se pojavi, po predolgi uporabi dekongestivnega pršila.