Nove raziskave so pokazale povezavo med stresom, ki so ga očetje doživljali v prvih mesecih po rojstvu otroka in razvojem čustvenih ter vedenjskih težav, ki so se pokazale pri dveletnem otroku.
Rezultati analize podatkov* so pokazali tudi, da bi bilo dobro pri novopečenih očetih meriti raven stresa, ki ga doživljajo. Tako bi v kasnejšem otrokovem razvoju lahko pomagali preprečiti nekatere težave otrok.
Kako so preverili stres pri očetih?
V študiji sta oba starša izpolnila vprašalnik o stresu, o občutkih tesnobe in morebitni depresiji med nosečnostjo in v poporodnem obdobju.
Novopečenim očetom so ob tem zastavili dodatna vprašanja o stopnjah stresa; kako pogosto se jim zdi, da ne morejo nadzorovati pomembnih stvari v svojem življenju ter kako samozavestni so pri reševanju osebnih težav. Odgovore so raziskovalci spremljali na lestvici in na koncu, po dveh letih, udeležence pozvali, da ponovno poročajo o čustvenih in vedenjskih težavah svojih otrok.
Kako stres pri starših vpliva na otrokove čustvene težave?
V raziskavi so opazili in potrdili domnevo, da obstaja povezava med stopnjo očetovega stresa v prvih treh mesecih po rojstvu otroka in posledičnimi čustvenimi težavami otroka pri starosti dveh let.
Rezultat je bil podoben tudi pri stresu, tesnobnosti in depresiji mater.
Dr. Fiona Challacombe, klinična psihologinja, ki je sodelovala v raziskavi je komentirala: »Stres, ki ga doživljajo starši v zgodnjih mesecih po porodu, pomembno vpliva na otroški razvoj. Očetje po navadi s težavo poiščejo pomoč in izrazijo svoje potrebe. Včasih se tudi počutijo izključene iz vloge starševstva, saj je vsa pozornost mnogo bolj usmerjena v mamo.«
Ključno je, da se tudi očete vključi v razprave o vrstah podpore, ki jo morda potrebujejo za obvladovanje stresa in dobrega počutja. To bi lahko pomembno prispevalo k preprečevanju težav pri odraščajočih otrocih.
Vir raziskave: Inštitut za psihiatrijo, psihologijo in nevroznanost (IoPPN) na King’s College London v sodelovanju s Finskim inštitutom za zdravje in socialno varstvo in drugimi