Živimo v informacijski dobi in kamorkoli se ozremo vidimo novice, življenja, ideje, odkritja in šokantna vedenja drugih ljudi. Informacije niso slabe, lahko pa nas zmedejo in vplivajo na naše življenje, počutje ter mentalno stanje. Tako se kaosu izognemo.
Urejen dom
Okolje v katerem se nahajamo ima velik vpliv na naše počutje, zato je najprej naša naloga, da dom, v katerem živimo, uredimo. Znebiti se moramo odvečne navlake, obdržati pa le stvari, ki jih potrebujemo ali so nam pomembne.
Urejeno stanovanje nam zagotavlja občutek varnosti in na nas deluje pomirjujoče.
Ozavestimo negativna čustva
Živimo v hitrem tempu življenja, zato imamo občutek, da za mentalno zdravje ni časa. Namesto da bi se soočili z neželenimi občutki, posegamo po pregrehah, kot so spletni nakupi, nezdrava hrana, alkohol ali celo droge. Takšne razvade kratkoročno morda ne škodujejo, vendar na dolgi rok ne prinesejo ničesar dobrega.
Popularno izogibanje problemov je videti tudi tako, da vsak prižge svoj telefon in brska po nepomembnih aplikacijah in opazuje navidezno popolno življenje drugih.
Negativna čustva čutimo z razlogom. Signalizirajo nam, da nekaj v našem življenju ne deluje. Morda sami sebi prikrivamo resnico, ker se s situacijami, ki nam ne odgovarjajo, ne želimo soočiti. Jeza in frustracija sta občutka, ki sporočata, da se mora nekaj spremeniti. Če problemov, ki nas težijo, ne razrešimo, lahko to resno vpliva na naše fizično ter mentalno zdravje.
Priznajmo si, da ni vse popolno in tako je v redu
Želimo si, da bi bilo naše življenje popolno, da bi bili naši starši, partner, otroci in drugi bližnji ponosni na nas, bi nas sprejeli in nam izkazali ljubezen. Pa vendar težnja po popolnem življenju sporoča le, da se počutimo manjvredne ter se preveč obremenjujemo z mnenji drugih.
Ideja o popolnosti v naša življenja prinese nepotreben stres, stisko in pritisk. Smo ljudje, nikoli ne bomo popolni, raje se sprejmimo in se pomirimo z dejanji, ki smo jih v preteklosti storili, spustimo iluzije in bodimo prijazni najprej do sebe in nato še do drugih. Življenje nam veliko da. Hvaležnost prebuja pomirjenost, zato je dobra praksa ta preprosti ritual.
Vsak večer v beležko zapišite nekaj, za kar ste hvaležni. Prepoznali boste kaj vse že imate. To vas bo spravilo v boljšo voljo in vam dalo motivacijo.
Zavezništvo namesto sovraštva
Včasih smo prijazni le do drugih ljudi, saj se nam zdi, da si to zaslužijo, vendar nase pozabimo. Pogosto se kritiziramo, ne da bi se zavedali, kako se ranimo.
Kdo bo poskrbel za nas, če ne mi?
Tudi, če kdaj zamočimo, se iz tega nekaj naučimo. Namesto da bi se krivili, si raje zadajmo, da bomo v prihodnje ravnali drugače in tako iz dneva v dan postali boljši.