»Tako me srbi, da si s palčko uho zdrgnem do krvi«

Noemi Kandus , 07. maj 2023
ČutilaZdravje
Ženska, ki si pokriva ušesa
FOTO: Profimedia

Srbenje sluhovodov je običajno posledica suhe kože, pomanjkanja ušesnega masla, podvrženosti psihičnemu stresu (anksioznosti) ali glivičnega vnetja.

“Že več let me zelo srbijo ušesa – notranjost, katero še dosežem s čistilno palčko … Včasih je srbenje tako močno, da si s palčko drgnem notranjost ušes do krvi,” piše uporabnica foruma Med.Over.Net, ki sprašuje, kako si pomagati v primeru, ko ušesa srbijo.

Specialistka otorinolaringologije asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr. med., pravi, da običajno srbi suha koža, ki ji primanjkuje ušesnega masla – zaradi pretiranega odstranjevanja ušesnega masla, daljše izpostavljenosti kože sluhovoda vodi in umivanja z milom. “Pogosto pa je edini vzrok izpostavljenost različnim stresnim dejavnikom in posledična anksioznost.

Ušesno maslo je prva obrambna črta kože pred mikroorganizmi, saj tvori lipidni sloj, vsebuje imunsko sposobne celice in molekule prirojenega imunskega odziva ter vzdržuje kisel pH. Znanstveniki v raziskavah niso našli razlik v prisotnosti in aktivaciji imunskih celic kože sluhovoda pri ljudeh s srbečimi sluhovodi v primerjavi z  ljudmi brez srbeža. “Več raziskav se zaključilo, da zdravljenje srbeža sluhovodov z glukokortikoidnimi preparati (kapljicami, kremami ali mazili) ni upravičeno, saj ne odpravijo resničnega vzroka srbeža, po nekaj tednih uporabe pa že povzročijo atrofijo kože, da ta postane izrazito tanka in občutljiva na poškodbe,” opozarja dr. Soklič Košakova.

Samopomoč

Otorinolaringologinja pravi, da je za pomiritev suhe kože in zmanjšanje draženja blagodejna nega z mazili ali olji, ki pomagajo povrniti koži sluhovodov njeno naravno bariero. Dokazano ugodno na celjenje in proti draženju deluje tudi dodatek pantotenske kisline. “Svetujem mazanje z Bepanthen mazilom ali vkapavanje parafinskega, olivnega ali repičnega  olja v sluhovoda. V sluhovodih koža neprekinjeno potuje v smeri od bobničev (od sredine telesa) navzven do vhoda v sluhovoda, ušesno maslo pripotuje z njo ven po naravni poti. Odsvetujemo čiščenje z vatiranimi ali drugimi paličicami in uporabo tulcev.

Glivično vnetje

Na vprašanje, kako ločiti vzroke za srbež ušes in predvsem prepoznati glivično vnetje, dr. Tanja Soklič Košak odgovarja, da se pri glivičnem vnetju sluhovodov kmalu za srbečico pojavijo še bolečina, rdečina in slabši sluh zaradi obilnih glivičnih oblog na odmrli, vlažni koži. “Glivična vnetja sluhovodov so pogosta poleti zaradi onesnažene vode predvsem v domačih pa tudi drugih s kopalci  preobremenjenih bazenih in daljše izpostavljenosti kože vodi. Preko celega leta pa se taka vnetja lahko pojavljajo pri osebah s sladkorno boleznijo in drugi imunsko oslabljeni posamezniki.

Otorinolaringologinja v primeru bolečine svetuje čim prej hitrejši pregled pri ORL specialistu, ki lahko pod kontrolo mikroskopa pregleda ušesa, z drobnim sesalčkom in mikroskopskimi kleščicami previdno in temeljito odstrani glivične obloge ter odmrlo kožo iz sluhovodov. “V primeru močnejše bolečine kožo najprej zdravimo z lokalnim glukokortikoidom (največ nekaj dni), šele po dveh dneh se lotimo temeljitega čiščenja. Včasih je čiščenje, odstranitev vlage in vzpostavitev kislega pH že dovolj za prenehanje vnetja. V nekaterih primerih so potrebna protiglivična zdravila v obliki krem in kapljic za odpravo glivic in plesni iz sluhovodov,” sklene.

Avtor
Piše

Noemi Kandus

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,653
08.01.2025 ob 13:06
298,792
08.01.2025 ob 13:55
113,071
28.10.2022 ob 14:48
Preberi več

Več novic

New Report

Close