Študija, ki so jo poimenovali Globalni in regionalni vzroki smrti mater 2009-2020: sistematična analiza SZO, objavljena v prestižni reviji The Lancet Global Health, predstavlja pomembno posodobitev prejšnje analize iz leta 2014, ki je zajemala obdobje 2003-2009.
Izsledki raziskave razkrivajo, da krvavitve (hemoragija) ostajajo prevladujoč vzrok umrljivosti v omenjeni populaciji, saj predstavljajo 27 % vseh smrti, kar potrjuje ugotovitve prejšnjih študij. Poleg hemoragij so hipertenzivne motnje, kot je preklampsija, drugi najpogostejši vzrok smrti.
Ti izsledki poudarjajo zaskrbljujoče dejstvo, da kljub znatnemu napredku v medicini in zdravstveni oskrbi na globalni ravni številne ženske, predvsem v državah z nizkimi in srednjimi dohodki, še vedno nimajo dostopa do pravočasne in kakovostne obporodne oskrbe, ki bi lahko preprečila te večinoma obvladljive zaplete.
Glavni vzroki smrti nosečnic in porodnic
Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) opozarja, da so glavni vzroki umrljivosti:
- Močne krvavitve (hemoragija) – odgovorne za 27 odstotkov materinskih smrti, večinoma med ali po porodu.
- Preeklampsija in druge hipertenzivne motnje – povzročijo 16 odstotkov smrti in pogosto ostanejo neprepoznane.
Nalezljive bolezni in kronična obolenja, kot so HIV/AIDS, malarija, anemija in sladkorna bolezen, dodatno povečujejo tveganje za smrt.
Kljub napredku v zdravstvu številne nosečnice in porodnice umirajo zaradi pomanjkanja prenatalne oskrbe, nepravočasne diagnoze in pomanjkanja zdravstvenih virov v državah z omejenimi možnostmi dostopa do zdravstvene oskrbe.
Pomanjkanje osnovne zdravstvene oskrbe povečuje tveganje
Študija poudarja, da številne nosečnice in porodnice ne prejmejo niti osnovne zdravstvene oskrbe:
- Približno tretjina žensk ne opravi poporodnega pregleda v prvih dneh po porodu, ko je tveganje za zaplete največje.
- V številnih državah manjka osnovnih zdravil in usposobljenega osebja za nujne porodničarske posege.
- Ženske v revnejših državah pogosto rodijo brez zdravstvene pomoči, kar povečuje tveganje za smrt zaradi krvavitev in okužb.
Direktorica oddelka za spolno in reproduktivno zdravje ter Programa za človekovo reprodukcijo (HRP) pri SZO, dr. Pascale Allotey, poudarja:: “Razumevanje, zakaj nosečnice in matere umirajo, je ključno za reševanje življenj. Vse ženske potrebujejo kakovostno zdravstveno oskrbo pred, med in po porodu.”
Kaj je rešitev? SZO poziva k nujnemu ukrepanju
- Prenatalna oskrba: zgodnje odkrivanje tveganj in pravočasno ukrepanje lahko preprečita večino zapletov.
- Dostop do kakovostnih porodniških storitev: varno okolje med porodom zmanjša tveganje za smrt matere in otroka.
- Izboljšana poporodna oskrba: ključna je nega matere po porodu, saj se večina smrti zgodi v tem obdobju.
V letu 2024 je WHO že predstavila globalni načrt za obvladovanje poporodne hemoragije, s katerim želi zmanjšati smrtnost zaradi močnih krvavitev po porodu.
Vsako leto umre na tisoče nosečnic in porodnic zaradi vzrokov, ki bi jih lahko preprečili. WHO poziva k globalnim in nacionalnim ukrepom, ki bodo zagotovili kakovostno zdravstveno oskrbo za vse ženske, ne glede na njihov socialni ali ekonomski položaj.
Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) si prizadeva za krepitev dostopa do visokokakovostnih in spoštljivih zdravstvenih storitev v celotnem obdobju nosečnosti, poroda in poporodne oskrbe, pri čemer se opira na raziskave, temelječe na dokazih, in smernice. Leta 2024 je SZO skupaj s partnerji predstavila globalni Načrt za obvladovanje poporodne hemoragije, ki opredeljuje ključne prednostne naloge za boj proti temu vodilnemu vzroku materinske umrljivosti.
Svetovna zdravstvena skupščina, je sprejela resolucijo za izboljšanje kakovosti zdravstvene oskrbe nosečnic in porodnic. Poleg tega bo Svetovni dan zdravja 2025 posvečen izboljšanju materinske oskrbe, s poudarkom na zagotavljanju varnih porodov in preprečevanju nepotrebnih smrti.