SZO opozarja: Ponarejena zdravila vsebujejo smrtonosne droge!

Mira Ćirović, 14. marec 2025
Aktualno
Sintetični opioidni prah in tablete – nevarne psihoaktivne snovi pod nadzorom WHO in ZN.
Foto: Profimedia. Simbolična fotografija sintetičnih opioidov v prahu in tabletah.

Združeni narodi (ZN) so 13. marca 2025 sprejeli ključna priporočila Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) in pod strožji mednarodni nadzor uvrstili pet novih sintetičnih drog in eno zdravilo.

Te psihoaktivne snovi so izjemno nevarne, pogosto skrite v ponarejenih zdravilih, elektronskih cigaretah (vape), bonbonih ali oljih in lahko že v majhnih količinah povzročijo hude zdravstvene zaplete ali celo smrt.

Zakaj je strožji nadzor nad sintetičnimi drogami pomemben za javno zdravje?

Sintetične droge se hitro širijo po globalnem trgu in pogosto pridejo do uporabnikov brez njihove vednosti. Mnogi, zlasti mladi, ne vedo, da so lahko te snovi prisotne v izdelkih, ki jih najdemo na črnem trgu ali pri nepreverjenih spletnih prodajalcih.

Dr. Deus Mubangizi, direktor Svetovne zdravstvene organizacije SZO za politike zdravstvenih izdelkov, jasno opozarja: “Te psihoaktivne snovi so izjemno nevarne in pogosto proizvedene v nepreverjenih laboratorijih. Njihova uporaba lahko povzroči resne zdravstvene zaplete, od odpovedi organov do smrtnih primerov. Sprejeta odločitev bo pomagala državam pri zaščiti prebivalcev, še posebej mladih.”

Katere nove sintetične droge so zdaj pod strožjim mednarodnim nadzorom?

Sintetični opioidi uvrščeni v Skupino I (Schedule I) po Konvenciji o narkotičnih drogah (1961). Pod najstrožji nadzor so bile uvrščene štiri nove sintetične opioide, ki so pogosto prisotni v ponarejenih zdravilih in lahko povzročijo hudo odvisnost ali smrt:

  • N-Pyrrolidino protonitazene (Protonitazepyne) – močan opioid, najden v ponarejenih farmacevtskih tabletah, ki se lahko uživa z vdihavanjem, kajenjem ali injiciranjem in je izredno nevaren.
  • N-Pyrrolidino metonitazene (Metonitazepyne) – sintetični opioid v obliki bež prahu, povezan s smrtnimi primeri, pogosto se uporablja z injekcijo.
  • Etonitazepipne (N-piperidinyl etonitazene) – opioid v obliki kristalne snovi ali belega do rumenkastega prahu, ki lahko povzroča hude zdravstvene zaplete in smrt.
  • N-Desethyl isotonitazene (Norisotonitazene) – opioid v obliki kristalne snovi, odkrit v ponarejenih zdravilih, ki je že bil povezan s smrtnimi primeri in hospitalizacijami v več regijah.

Druge psihoaktivne snovi pod mednarodnim nadzorom

Pod nadzor so uvrstili tudi:

  • Hexahydrocannabinol (HHC) – polsintetični kanabinoid v Skupini II po Konvenciji o psihotropnih snoveh (1971), ki se pogosto uporablja v elektronskih cigaretah, vapih, užitnih izdelkih kot so gumijasti bonboni, tinkturah in destiliranih oljih.
  • Carisoprodol – centralno delujoč relaksant skeletnih mišic v Skupini IV po Konvenciji o psihotropnih snoveh (1971), ki postaja priljubljen pri nelegalnih uporabnikih in lahko vodi v zasvojenost.

HHC je v zadnjih letih postal vse bolj priljubljen kot alternativa THC, vendar pa zaradi nejasnih učinkov na zdravje in povečanega tveganja za zlorabo številne države razmišljajo o njegovi regulaciji ali celo prepovedi. Nekatere države so že uvedle strožji nadzor nad sintetičnimi kanabinoidi, kamor sodi tudi HHC, saj obstajajo skrbi glede njegove varnosti, nepredvidljivih učinkov in privlačnosti za mlajše uporabnike. Slovenija je decembra 2023 uradno prepovedala HHC, kar pomeni, da je njegova proizvodnja, prodaja in uporaba nezakonita. Odločitev je bila sprejeta v okviru ukrepov za zaščito javnega zdravja in zmanjšanje tveganj, povezanih z uporabo te snovi.

Kaj pomeni novi mednarodni nadzor nad psihoaktivnimi snovmi?

  • Preprečiti nezakonito proizvodnjo in distribucijo teh snovi.
  • Aktivno spremljati njihovo prisotnost na trgu, v ponarejenih zdravilih in e-tekočinah.
  • Izvajati preventivne kampanje ozaveščanja, da zaščitijo mlade in druge ranljive skupine.
  • agotoviti, da so zdravstveni delavci seznanjeni z nevarnostmi in znaki zastrupitve s temi snovmi.

SZO nadaljuje z znanstvenimi pregledi za zaščito javnega zdravja

Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) že več kot 70 let vodi znanstvene preglede psihoaktivnih snovi in zagotavlja priporočila za njihovo regulacijo. Z nenehnim pojavljanjem novih nevarnih substanc, vključno s sintetičnimi opioidi brez medicinske uporabe, kot sta fentanil in nitazeni, so države izrazile potrebo po nadaljnjih znanstvenih pregledih.

Odločitev je bila sprejeta na 68. rednem zasedanju Komisije ZN za narkotične droge (CND), ki je bilo med 10. in 14. marcem 2025 na Dunaju. Svetovna zdravstvena organizacija bo še naprej izvajala znanstvene preglede psihoaktivnih snovi, da bi zaščitila javno zdravje in pomagala državam pri ukrepanju proti novim grožnjam.


VIR

Avtor
Piše

Mira Ćirović

Napredne oblike zdravljenja, preventiva, celostni pristop k zdravju in osebna odgovornost vsakega posameznika v skrbi za svoje zdravje so teme, ki me že od nekdaj zanimajo. Moje izkušnje segajo od dela v spletnih do tiskanih medijev, od razvoja veščin v odnosih z javnostmi do iskanja poslanstva v ustvarjanju vsebin s področja zdravja. Če imate kakršen koli komentar na članek ali vprašanja, mi pišite na mira.cirovic@styria-media.si.
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,677
09.04.2025 ob 10:51
3,951
10.04.2025 ob 08:05
33,824
14.04.2025 ob 18:59
1,247
23.03.2025 ob 11:27
578
22.03.2025 ob 10:19
Preberi več

Več novic

New Report

Close