Znanstveniki s Stanfordske univerze v Kaliforniji in tehnološke univerze Nanyang v Singapurju so več let spremljali 108 udeležencev raziskave in opazovali spremembe staranja v njihovih molekulah – RNK, beljakovinah in mikrobiomu udeležencev. V raziskavo so vključili osebe, stare od 25 do 75 let. Vsi udeleženci so živeli v Kaliforniji, bili zdravi in prihajali iz različnih etničnih okolij. Vzorce krvi, blata, kože ter brisov nosu in ustne votline so jim odvzeli vsake tri do šest mesecev.
Ugotovili so, da staranje ne poteka postopoma in linearno. Nasprotno, pri večini molekul, ki so jih preučevali, so se pri starosti 44 in 60 let pokazale pospešene, nelinearne spremembe, so zapisali v študiji, objavljeni v reviji Nature Aging.
Xiaotao Shen, docent za mikrobiomsko medicino na Tehnološki univerzi Nanyang in prvi avtor študije, je za CNN povedal, da so omenjene časovne točke še posebej pomembne za naše staranje in zdravje. Pri obeh omenjenih starostnih skupinah so se izraziteje spremenile beljakovine, ki povezujejo tkiva, kar pojasnjuje spremembe na koži, mišicah in srcu in ožilju.
Prav tako se, na primer, z leti sposobnost presnavljanja kofeina občutno zmanjša – najprej okoli 40. leta in nato še enkrat okoli 60. leta. Zmanjša se tudi zmožnost presnove alkohola, zlasti okoli 40. leta starosti, je za CNN dodal drugi soavtor študije, predstojnik oddelka za genetiko na Stanfordu, Michael Snyder. Spomnil je na pogoste anekdote, ki v teh obdobjih zaokrožijo med to generacijo. “Osebe v svojih 40. letih pogosto utrpijo poškodbe mišic in tudi opazijo, da se jim v tem obdobju začne kopičiti maščoba, kar je povezano z metabolizmom lipidov. Osebe v 60. letih pa doleti sarkopenija – izguba mišične mase”.
V 60. letu starosti se hitreje povečuje tudi tveganje za bolezni. Študija je pokazala, da so ljudje, stari 60 let ali več, bolj dovzetni za bolezni srca in ožilja, težave z ledvicami in sladkorno bolezen tipa 2.
Kaj pa razlike med spoloma?
Ker bi lahko pospešeno staranje pri ženskah pripisali menopavzi (ki običajno nastopi med 45. in 55. letom starosti), so raziskovalci opravili analizo na ločenih moških in ženskih zbirkah podatkov. Na svoje presenečenje so ugotovili, da so bili rezultati podobni, kar kaže na to, da bi lahko bila točka prehoda okoli 55. leta starosti skupen pojav za oba spola.