Z začetkom šolskega leta bodo postopno naraščale lažje okužbe zgornjih dihal, ker se bo intenziviralo kroženje rinovirusov med predšolskimi in osnovnošolskimi otroci s prenosom na starejše družinske člane, glede na izkušnje ocenjujejo na Nacionalnem inštitutu za varovanje zdravja (NIJZ).
Z novembrom se bo pričel pojavljati nekaj več okužb z respiratornim sincicijskim virusom (RSV), bolj intenzivno z decembrom ali malo kasneje, naštevajo sogovorniki. Kroženju RSV se bo priključil še virus influence, ki je povzročitelj gripe. “Številni drugi respiratorni virusi krožijo preko celega leta, se pa pojavnost v hladnih mesecih vseeno poveča zaradi zadrževanja v zaprtih prostorih,” še dodajajo na NIJZ.
En meter razdalje ter drugi ukrepi
Porast je ob tesnejših stikih v zaprtih prostorih pričakovan, saj se virusi, ki povzročajo akutne okužbe dihal, prenašajo s kužnimi kapljicami ob kihanju, kašljanju, glasnemu govorjenju na razdalji do enega metra, naštevajo sogovoniki. To pomeni, da moramo biti za prenos respiratornih virusov blizu okuženega, da se nalezemo.
A z dobrimi higienskimi navadami lahko preprečimo prenos okužb in tako poskrbimo za svoje zdravje in zdravje bližnjih, spodbujajo na NIJZ in spomnijo na dobre navade, ki nam lahko olajšajo sezono okužb dihal:
- Redno umivanje rok
Redno umivanje rok s toplo vodo in milom znatno preprečuje prenos okužbe respiratornih virusov. Pod toplo vodo dobro zdrgnemo tudi hrbtno stran rok, prostore med prsti, palca, pod nohti in zapestja. Ko si rok ne moremo umiti, uporabimo razkužilo.
- Redno prezračevanje prostorov
Ob hladnejšem vremenu, več časa preživimo v zaprtih prostorih, zato je pomembno stalno zračenje z dovajanjem zunanjega svežega zraka, z največjim možnim pretokom zraka. Prezračevanje prostorov naj bo čim bolj učinkovito in čim bolj pogosto (vsaj 15-minutno zračenje).
- Ob znakih okužbe ostanimo doma
Ko nas pestijo simptomi okužbe dihal (slabo počutje, znaki prehlada, kašelj, vročina, glavobol, težko dihanje, bolečine v mišicah, izguba vonja ali okusa, bolečine v žrelu) ali imamo povišano telesno temperaturo, ostanemo doma in se po potrebi posvetujemo s svojim izbranim osebnim zdravnikom po telefonu. Izogibajmo se tesnejših stikov z drugimi, dokler simptomi ne izzvenijo in ozdravimo.
- Kašljamo in kihamo le v rokav ali robček
Kašljamo in kihamo le v rokav ali v robček ter stran od drugih. Robček po uporabi odvržemo v koš, roke pa si umijemo s toplo vodo in milom. Če kihate in smrkate ter si ob tem pokrijete usta ali nos z dlanjo, z neposrednim dotikanjem bližnjih površin (kljuk, držal) prenesete kužne izločke na površine. S tem se poveča tveganje, da se bodo okužile druge osebe, ki se znajdejo v stiku z okuženimi površinami, saj virusi pogosto vstopajo v naše telo prek nečistih rok ali s kapljičnim prenosom.
- Uporaba zaščitnih mask
Uporaba obraznih zaščitnih mask je priporočljiva za osebe, ki spadajo med ranljive skupine prebivalstva in v okoljih, v katerih je hkrati prisotnih veliko ljudi oziroma v prostorih, ki so zaprti ter slabo prezračeni. Uporabo obrazne zaščitne maske svetujemo tudi osebam, ki kažejo simptome ali znake okužbe dihal (zmanjšanje možnosti prenosa bolezni). Kirurške obrazne maske (tip IIR) so namenjene predvsem zaščiti drugih oseb (v primeru, ko ima oseba, ki nosi masko, simptome ali znake okužbe dihal). Za zaščito osebe, ki nosi zaščitno masko, pa so bolj priporočljive obrazne zaščitne maske (respiratorji) tipa FFP2 ali FFP3; določeno mero zaščite pa nudijo tudi kirurške obrazne zaščitne maske tipa IIR.
- Cepljenje
Cepljenje proti covidu-19, gripi in pnevmokoknim okužbam je najbolj učinkovit, varen in preprost način preprečevanja bolezni in njenih posledic. Priporočljivo je predvsem za prebivalce z večjim tveganjem za težek potek bolezni, cepljenje proti gripi pa je priporočljivo tudi za vse ostale, ki želijo sebe in svoje bližnje zaščititi pred boleznijo.
Bo cepljenje tudi letos brezplačno?
Cepljenje proti gripi se bo predvidoma začelo v oktobru in bo za vse prebivalce krito iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, so nam pojasnili na NIJZ. “Tudi cepljenje proti RSV in pnevmokoknim okužbam je smiselno pred sezono okužb dihal, pa tudi kadarkoli kasneje, saj gre za enkratno cepljenje.”