Po besedah kardiologa dr. Luka Liparja, dr. med., iz UKC Ljubljana, se taka oblika kapi pojavi pri približno pet do deset odstotkih bolnikov s srčnim infarktom, imenuje pa se MINOCA – ang. Myocardial Infartion with Non-Obstructive Coronary Arteries.
Prognoza nekoliko boljša
Kot pojasnjuje kardiolog, se MINOCA pogosteje pojavlja v nižji starosti, kot se sicer pojavlja ‘klasični’ srčni infarkt. Poleg tega, se ta oblika infarkta pogosteje pojavlja pri ženskah. “Sicer pa imajo tudi osebe z infarktom MINOCA praviloma prisotne klasične dejavnike tveganja za razvoj srčno-žilnih bolezni,” pove.
Prognoza pri infarktu MINOCA je boljša kot pri ‘klasičnem’ srčnem infarktu – ocenjena enoletna umrljivost je približno 3,5 odstotkov.
Kardiolog dr. Luka Lipar, dr. med., UKC Ljubljana
Slika klasičnega infarkta, vendar …
“Pri infarktu MINOCA imajo bolniki ‘klasične’ simptome in klinično sliko srčnega infarkta – bolečino v prsih, povišani tropnin, ki je kazalec srčno–mišične razgradnje v krvi, z ali brez sprememb v EKG – le, da s slikanje koronarnih arterij (koronagrafija) ne prikaže pomembnih zožitev oziroma zapor v koronarnih arterijah,” razloži dr. Lipar.
Več vzrokov
Šele z dodatnimi preiskavami, ki običajno zahtevajo tudi pregled srca z magnetno resonanco, lahko kardiologi opredelijo vzrok za pojav infarkta MINOCA. “Med vzroki za pojav infarkta MINOCA so vnetje srčne mišice (miokarditis), stresna kardiomiopatija (sindrom Tako-tsubo) ali pa infarkt MINOCA v ožjem pomenu, kjer gre za dejanski infarkt, vendar brez pomembnih zožitev oziroma zapor v koronarnih arterijah,“ pravi kardiolog. Zdravljenje je odvisno od vzroka. “V kolikor je bil vzrok dejansko infarkt MINOCA v ožjem pomenu, se nadaljnje zdravljenje z zdravili ne razlikuje bistveno od zdravljenja bolnikov s klasičnim srčnim infarktom, tudi glede preprečevanja ponovnih dogodkov,” sklene dr. Luka Lipar.