Intervju: Dobrodošli v navdihujočem svetu Branke Grbin!

Branka Grbin
Foto: Anže Petkovšek

Urednica, novinarka, ljubiteljica mačk in veganka z velikim smislom za humor nam je v pogovoru zaupala, kako je odkrila veganstvo, kako ji je spremenilo življenje in kaj bi svetovala tistim, ki razmišljajo o prehodu na ta način življenja.

Kdo je Branka Grbin?

V svetu, kjer se besede prepletajo s slikami, Branka stopa korak naprej in išče poti, kako prispevati k trajnosti in sočutju do življenja okoli nas. Urednica modnega portala Style.Over.Net, novinarka, velika ljubiteljica mačk in strastna zagovornica trajnostnega življenjskega sloga, s svojo ljubeznijo do živali, življenje prepleta z etičnimi odločitvami, ki ne vključujejo izkoriščanja živalskih virov.

V pogovoru smo raziskovali, kako Branka prepleta ljubezen do estetike z globoko zavezanostjo k veganstvu, kako je odkrila to pot in kakšen vpliv ima na njeno življenje ter svet okoli nje. Branka pa ni zgolj navdušenka nad veganstvom, ampak tudi mojstrica uporabe žlice – velike žlice humorja, seveda!

Branka Grbin
Foto: Saša Despot

Kako se je začela tvoja veganska pot?

Moja pot v veganstvo je bila postopna. Najprej sem izločila mlečne izdelke in jajca, ker se nisem počutila dobro. Prebrala sem nekaj knjig o živalskih pravicah, kar me je močno pretreslo in začela sem se zavedati, da je moja prehrana del tega problema. Ugotovila sem, da lahko tudi brez mesa in mlečnih izdelkov dobro jem in se počutim zdravo. Končni prelom je bil, ko sem prebrala knjigo “Večna Treblinka”. Bila sem tako razočarana in jezna, da sem se odločila, da bom postala veganka. Veganstvo mi je spremenilo življenje. Zdaj se počutim bolje, tako fizično kot psihično. Vem, da delam nekaj dobrega za živali, za okolje in zase.

Ali imaš kakšno  zabavno anekdoto ali zgodbo iz časa, ko si bila še “mesojedka” in zdaj, ko si veganka?

Oh, to je res smešno! Nedavno mi je sestra povedala, da sem nekoč trdila, da obrok brez mesa sploh ni obrok. Čisto iskreno, nisem se mogla spomniti, da bi to kdaj izrekla, ampak sem ji verjela na besedo. Zdaj, ko sem veganka, se mi zdi ta izjava čisto neverjetna in smešna. Kako hitro se lahko prepričanja spremenijo!

Kateri je najbolj smešna prigoda o veganih, s katero si se srečala?

Ste vedeli, da vegani ne jemo jagenjčkov? Šli smo na kosilo s tastom. On je rezerviral mizo v restavraciji in naročil jagnjetino. Ko je moj fant povedal, da sem veganka, je bil moj tast presenečen. “Pa tudi jagenjčka ne ješ?” je vprašal. “Seveda ne,” sem odgovorila. Ta zgodba mi je vedno vzbujala smeh, ker je tako podobna tisti filma Moja obilna grška poroka. V tem filmu je glavna junakinja vegetarijanka in ko spozna družino svojega partnerja, ji njena teta reče, da je to v redu, saj vegetarijanci lahko še vedno jedo meso.

Katera je bila največja ovira ali izziv, s katerim si se srečala pri prehodu na veganski način življenja?

Pri prehodu na veganski način življenja sem se soočala z različnimi izzivi, vendar nisem našla nobene resne ovire, ki bi mi preprečila uspešen prehod. Hitro sem našla nadomestke za stvari, ki sem jih prej uživala, kar je olajšalo proces. V današnjem času je ponudba veganske hrane izjemno pestra, kar je zagotovo prednost. Z zavestnim trudom lahko hitro najdeš nadomestke za jogurte, sire in druge izdelke. Kljub temu pa se soočam z izzivom, ko želim jesti v ne-veganskih restavracijah s prijatelji, še posebej v Ljubljani. Iskanje kakovostne restavracije, ki ponuja izvrstne veganske jedi, je včasih zahtevno. Pogrešam izkušnjo, ko bi lahko brez skrbi uživala v okusnih obrokih, ne da bi se počutila omejeno. Ta izziv ostaja največji del moje veganske poti.

Če bi lahko organizirala vegansko večerjo za katero koli tri osebe, žive ali mrtve, kdo bi bil na tvojem gostujočem seznamu? In zakaj?

Moj gostujoči seznam bi vključeval štiri izjemne posameznike, ki so vsi povezani z veganskim načinom življenja.

  • Prvi na seznamu bi bil Joaquin Phoenix, ameriški igralec, ki je vegan že od tretjega leta. Z njim bi rada delila izkušnje in vpogled v njegov svet ter izvedela več o njegovih dolgoletnih razlogih za veganstvo.
  • Naslednja na seznamu bi bila Billie Eilish, priznana glasbenica in velika zagovornica pravic živali, ki je tudi veganka. Njena strastna angažiranost bi prinesla svežino in mladostni pristop k veganskemu načinu življenja.
  • Za še bolj raznoliko perspektivo bi povabila izjemnega Slovenca Martina Rojnika, ustanovitelja znamke Grashka, ki prodaja veganske izdelke, vključno s široko ponudbo v trgovinah Spar. Njegova zgodba o uspehu bi pokazala, da je veganstvo lahko tudi uspešen poslovni model.
  • Na seznam bi dodala tudi britanskega komika Rickya Gervaisa, ki je znan po tem, da se bori za pravice živali. Njegov humor bi lahko pomagal približati vegansko sporočilo širši publiki.

S tem izbranim raznolikim druženjem bi želela omogočiti zanimivo izmenjavo idej, izkušenj in vpogleda v svet ter hkrati okrepiti ozaveščenost o pomembnosti odgovornega in etičnega prehranjevanja.

Kaj pa tvoja vloga kot urednica in novinarka? Ali vpletaš veganstvo tud v vsebine ki si jih zbiraš?

Branka Grbin
Foto: Saša Despot

Spoštujem svobodo izbire, zato v svojem delu ne kritiziram ljudi zaradi njihovih odločitev. Moj cilj je spodbujati pozitiven dialog in osveščanje. Želim ponuditi informacije, ki ljudem omogočajo, da bolje razmislijo o svojih izbirah. Verjamem, da je konstruktiven pristop, ki spodbuja ozaveščanje brez sodbe, najboljši način, da to dosežem. Ta način razmišljanja zame ni omejen le na prehrano, ampak je zelo pomemben v vseh sferah življenja. Želim ustvarjati prostor, kjer lahko ljudje svobodno razpravljajo, se učijo drug od drugega in oblikujejo lastne odločitve na podlagi informacij in razumevanja.

Kakšen nasvet bi dala tistim, ki razmišljajo o prehodu na veganski način življenja?

Vegansko kuhanje in prehranjevanje je v bistvu precej enostavno, saj obstaja veliko okusnih in raznolikih možnosti. Kljub temu pa bi poudarila, da je ključno prilagoditi svoj veganski življenjski slog svojim potrebam in željam. Če se kdaj znajdeš v situaciji ali restavraciji, kjer je najboljše, kar lahko narediš, da ješ vegeterijansko (in ne vegansko), potem ne bodi prestrog do sebe. Pomembno je, da ne občutiš pritiska ali občutka, da moraš biti popoln vegan. Psihično zdravje je ključno, zato se odločaj po svoje, naj tvoj veganski način življenja prinese radost in dobro počutje ter ne postane breme.

Kakšno je tvoje najljubše skrivno orožje, s katerim prepričuješ ljudi, da poskusijo veganske jedi?

Nedvomno so to slastni čokoladni mafini. Ti so tako neverjetno okusni, da z lahkoto trdim, da gre za najboljše čokoladne mafine vseh časov – celo kupljeni neveganskim mafinom ne sežejo do gležnjev. Ko ljudem ponudim te čokoladne mafine, njihova reakcija pogosto preseneti, saj si ne morejo predstavljati, da so veganski. To sladko presenečenje je moje najljubše sredstvo za širjenje pozitivne izkušnje z vegansko prehrano.

mafini
Foto: Profimedia

Veganstvo in moda. Kot modna navdušenka kot modna urednica seveda spremljaš modo kako pomembno je veganstvo pri vsem tem?

V povezavi z modo in veganstvom, kot modna navdušenka in urednica, mi je zelo pomembno, kako so moje modne odločitve v skladu z etičnimi vrednotami. Pri tem poskušam najti ravnotežje med ohranjanjem osebnega sloga, etičnimi vrednotami in trajnostjo. Zelo pomembno se mi zdi razmišljanje o trajnostni potrošnji, kjer se izogibam nepotrebnim nakupom in namesto tega izbiram kakovostne kose, ki trajajo dalj časa. Pri izbiranju oblačil že v samem izhodišču pazim na to, da podpirajo trajnostne in etične prakse. Na primer, ko sem iskala puhovko, sem zelo skrbno preverjala, ali ni polnjena z račjim perjem. V kontekstu usnja skušam ohraniti ravnovesje med etičnimi odločitvami in praktičnostjo. Na primer, v trgovini iz druge roke bom raje poiskala dober usnjen pas, ki ga bom nosila dalj časa, kot pa kupila več veganskih pasov iz materialov, ki se hitro uničijo in se potem kopičijo na smetišču mode, kjer je že tako veliko preveč kosov.

Kako se spoprijemaš s tistimi, ki trdijo, da ne morejo preživeti brez sira? Ali imaš kakšno taktiko “sira-nja” zanje?

Skušam deliti svoje “sirastne” dogodivščine in jim predstaviti nekaj, kar bo njihovim brbončicam naredilo veselje. Najprej naj poudarim, da je lahko življenje brez sira lahko čisto “gouda”. Obstajajo namreč odlični nadomestki, ki so odlični, če le malo eksperimentiramo. Res je, da niso vsi enako cheesy, nekateri so sicer malce manj prepričljivi, vendar sem pri tem odkrila nekaj, kar bi lahko opisala kot pravi “cheddar genius”. V trgovini Spar sem odkrila nadomestek sira znamke Bedda! Te rezine so prava mala umetnost za prirpavo okusnih toastov. Vendar pa ne le kupljeni nadomestki, tudi doma si lahko naredimo odličen sir.

Brankin recept za domači sir:
Za tiste, ki imate raje topljene sire, sem doma odkrila prav poseben recept. Namočim indijske oreščke, dodam malo kvasnih kosmičev, kokosovo olje in začimbe, nato pa vse skupaj zmeljem v en pravi “blend-fest”. Rezultat? Kremasta in okusna zadeva, polna beljakovin zaradi teh čarobnih indijskih oreščkov. To čudovito domače nadomestilo je odlično za preliv testenin. Torej, s pravimi izbirami lahko vsakdo najde svoj zadovoljujoč nadomestek za sir.

Avtor
Piše

M. Ć.

Napredne oblike zdravljenja, preventiva, celostni pristop k zdravju in osebna odgovornost vsakega posameznika v skrbi za svoje zdravje so teme, ki me že od nekdaj zanimajo. Moje izkušnje segajo od dela v spletnih do tiskanih medijev, od razvoja veščin v odnosih z javnostmi do iskanja poslanstva v ustvarjanju vsebin s področja zdravja. Če imate kakršen koli komentar na članek ali vprašanja, mi pišite na [email protected].

Več novic

New Report

Close