Ste eden tistih, ki so jim včasih odsvetovali športno aktivnost?

Fotografija prikazuje osebo, ki si v trgovini zavezuje sive pohodne čevlje z roza vezalkami. Okoli nje so še trije pari pohodnih čevljev različnih barv in stilov. Slika simbolizira izbiro ustrezne obutve za pohodništvo in raziskovanje narave. Primerna je za vsebino, povezano z nasveti za nakup pohodne opreme, izbiranje udobne obutve, priprave na pohodništvo in športne aktivnosti na prostem.
Foto: Profimedia

Čeprav so še 50 let nazaj osebam s hemofilijo odsvetovali športne aktivnosti, je večina športnih aktivnosti ne le smiselna temveč zelo dobrodošla.

Tako pravi specialist pediatrije dr. Tomaž Prelog, dr. med., ki pojasni, da so osebam s to boleznijo športne aktivnosti v preteklosti odsvetovali zaradi povečanega tveganja za krvavitve predvsem v sklepe in mišice ter ob poškodbah. Ob današnji terapiji, ki učinkovito preprečuje tovrstne krvavitve, pa je redna športna aktivnost koristna za zdravje oseb s hemofilijo. Da se prepreči morebitne zaplete, pa je seveda treba upoštevati nekaj pravil oziroma ukrepov.

Zaradi zmanjšanje mišične moči so sklepi manj stabilni

“Vsi vemo, da je športna aktivnost pomemben del zdravega načina življenja, tako za zdrave ljudi, kot tudi za osebe z motnjami strjevanja krvi. Za osebe s hemofilijo pa je športna aktivnost še toliko bolj pomembna, ker so študije pokazale, da so mlade osebe s hemofilijo fizično manj zmogljive od vrstnikov brez hemofilije, poleg tega imajo višji indeks telesne mase,” pravi dr. Prelog. Pojasni, da so zaradi zmanjšane mišične moči sklepi manj stabilni, to pa povečuje tveganje za nastanek poškodb in krvavitev sklepe. “Posledično se v takih sklepih pojavi bolečina, ki terja imobilizacijo, zaradi tega lahko pride do dodatne atrofije mišic in nestabilnosti sklepov ter ponovnih krvavitev, s čimer je krog sklenjen. Ta krog skušamo prekiniti z aplikacijo faktorja in ko je čas primeren, z redno telesno aktivnostjo, z namenom krepitve mišic in sklepov.

Koristi, ki jih osebam s hemofilijo prinaša redna športna aktivnost:

  • S povečanjem mišične mase se krepijo sklepi, zmanjša se verjetnost za poškodbe in krvavitve v sklep in s tem manj kronične okvare slepov, ki lahko sicer vodi v invalidnost.
  • Redna aktivnost zmanjša verjetnost za srčno-žilne zaplete, bolečine v sklepih in zniža indeks telesne mase, s čimer se zmanjša obremenjenost sklepov (predvsem gležnjev, kolen in kolkov) zaradi telesne teže.
  • Osebe s hemofilijo imajo zaradi okvare sklepov (artropatije) pogosto tudi okvarjen občutek za položaj sklepa in telesa v prostoru – tako imenovana propriocepcija. To lahko vaje in redna telesna aktivnost izboljšajo.
  • Redna aktivnost povečuje mineralno kostno gostoto, s tem pa se zmanjša verjetnost za zlome, kar je pa pomembno predvsem za starejše osebe s hemofilijo.
  • Nezanemarljiv je tudi socialni pomen športnega udejstvovanja. Predvsem mladi se z vključitvijo v športne dejavnosti vključujejo v družbo in tudi na ta način ohranjajo socialne stike s svojimi vrstniki.

Noben šport ni absolutno prepovedan, so le bolj in manj primerni

Tako pravi  dr. Tomaž Prelog, ki pove, da je cilj izbrati šport, ki je za posameznika najbolj primeren in sprejemljiv. “Na splošno se svetuje redna telesna aktivnost za otroke starejše od šestega leta vsaj eno uro na dan, za odrasle pa vsaj 150 minut aerobne vadbe na teden, skupaj z vajami za moč.” Ob ustrezni zaščiti z aplikacijo manjkajočega faktorja strjevanja krvi je verjetnost pojava krvavitev v sklepe pri osebah s hemofilijo majhna, predvsem pri nizko kontaktnih športih, kot so kolesarjenje, golf, plavanje …  “Ob ustrezni pripravi je verjetnost za krvavitev v sklepe majhna,” pritrdi pediater.  

Ustrezna priprava obsega:

  • Uporabo zaščitne opreme: čelada, ščitniki …
  • Uporabo primerne obutve.
  • Pravilno izvajanje športa – nepravilna tehnika izvajanja poveča verjetnost za poškodbe.
  • Uporabo manjkajočega faktorja strjevanja krvi v profilaktične namene, pri čemer režim zdravljenja prilagodimo športnim aktivnostim.

Zelo priporočljivo je, da se izvajanje športnih aktivnosti uskladi tako, da se jih izvaja na isti dan, ko si oseba aplicira manjkajoči faktor strjevanja krvi. Tako je verjetnost za krvavitev v sklepe in mišice res minimalna,

svetuje dr. Tomaž Prelog.

Svetovna organizacija za hemofilijo razvršča športe v kategoriji priporočeno / odsvetovano (sicer pa imajo različne organizacije različna priporočila):

  • Priporočeni športi: hoja, plavanje, badminton, kolesarjenje, namizni tenis …
  • Odsvetovani športi: nogomet, boks, hokej …

Liberate Life – življenje brez omejitev

Osebe s hemofilijo in njihovi bližnji se vsakodnevno soočajo z mnogimi izzivi. Z namenom boljšega razumevanja te bolezni in opolnomočenja hemofilikov je švedsko farmacevtsko podjetje Sobi ob svetovnem dnevu hemofilije, 17. aprila 2019, predstavilo kampanjo Liberate Life – življenje brez omejitev. V letih delovanja je kampanja prerasla svoje začetne okvire in zdaj nudi močno oporo ter varno okolje za osebe s hemofilijo, njihove svojce in prijatelje.

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,723
14.12.2024 ob 01:24
399
18.12.2024 ob 11:34
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

New Report

Close