Ta živila, kot so sladoled, čokolada, pica in ocvrt krompirček, vsebujejo veliko rafiniranih ogljikovih hidratov in maščob, kar lahko pri nekaterih ljudeh sproži zasvojenost.
Raziskovalce je zanimalo predvsem, ali glavni dejavnik tveganja za zasvojenost– starši alkoholiki – napoveduje večje tveganje za zasvojenost z visoko predelano hrano.
“Pri ljudeh, ki imajo v družinski anamnezi zasvojenost, obstaja večje tveganje za razvoj problematičnega odnosa do visoko predelane hrane, saj je ta hrana poceni, dostopna in se močno oglašuje,”
pravi Lindzey Hoover, podiplomska študentka psihologije na univerzi v Michiganu in glavna avtorica študije, objavljene v reviji Psychology of Addictive Behaviors.
Vendar se zasvojenost ni končala pri hrani, saj je bilo pri ljudeh, zasvojenih s hrano, bolj verjetno, da bodo razvili še druge oblike zasvojenosti, kot na primer z alkoholom, konopljo, tobakom, kaže raziskava.
Prehrana, v kateri prevladujejo visoko predelana živila, in prekomerno uživanje snovi, ki povzročajo odvisnost, sta v sodobnem svetu glavna vzroka smrti.
Ta študija nakazuje, da so potrebni ukrepi za hkratno zmanjševanje zasvojenosti s hrano in uživanjem psihoaktivnih snovi.