Da vam ne bo treba takoj po dopustu obiskati ginekologa, upoštevajte nasvete strokovnjakov o odgovornem ravnanju med počitnicami, in poskrbite za svoje ginekološko zdravje.
Kako se zaščititi pred spolno prenosljivimi boleznimi in nezaželeno nosečnostjo
Prvi odgovor je abstinenca oziroma spolnost z le enim partnerjem, če ste v stalnem razmerju. Vedno imate tudi možnost reči »ne«.
Toda – novo, neznano okolje, sonce, morje, plaža, sproščeno vzdušje, razgreta telesa – lahko hitro pripeljejo do avanture.
Pomnite: če vas premami sproščeno poletno vzdušje, ne pozabite na nasvete, ki vas spremljajo na vsakem koraku in ste jih slišali že od staršev, v šoli, od starejših in bolj izkušenih ljudi, prebrali v strokovni in poljudni literaturi.
Tudi pred nosečnostjo niste popolnoma zaščiteni, saj nobena kontracepcijska metoda ni stoodstotno učinkovita. Če možnosti zanositve ni mogoče popolnoma izključiti, je treba obiskati dežurno ambulanto v kraju dopustovanja, kjer dobite napotke oziroma sredstva za nujno kontracepcijo (treba uporabiti v 72 urah po nezaščitenem spolnem odnosu).
Mnoge spolno prenosljive bolezni sprva nimajo značilnih simptomov, kljub temu pa nekatere izmed njih resno ogrožajo zdravje. Nekatere (kot je klamidija, ki jo povzroča bakterija Chlamydia trachomatis) lahko celo povzročijo vnetje male medenice in nepopravljivo poškodujejo notranje spolne organe, kar privede do neplodnosti.
Hujše posledice večinoma doletijo ženske, medtem ko so moški predvsem prenašalci okužb.
Če počitnice minejo brez zdravstvenih težav, pa ste doživeli »avanturo«, se vam po vrnitvi domov svetuje obisk pri ginekologu, ki bo opravil testiranje za spolno prenosljive bolezni.
Drugi vidik tovrstnih avantur je povezan s čustvenim in psihičnim zdravjem. Poletne ljubezni najpogosteje niso prave in trajne, zato jih raje pustite, da ostanejo v minulem poletju in se z njimi ne obremenjujte.