“Pred kratkim sem prebolel covid (drugič, prvič januarja 22). Takrat je bila oblika zelo mila oziroma nezaznavna, tokrat je bilo več znakov. Ko je že vse minilo, sem izgubil voh. Tega je zdaj 7 dni in se še ni povrnil, kar rahlo zavoham je kakšen zares močan vonj. Bi moral na pregled ali le potrpežljivo čakam?,” se sprašuje naš uporabnik.
“Me veseli, da voha niste popolnoma izgubili. To je spodbudno,” mu je odgovorila naša moderatorka asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., specialistka otorinolaringologija. Razloga sta, kot pravi, lahko oteklina sluznice in slaba prehodnost nosu, tako kot tudi pri prehladu. Svetovala mu je dekongestivno razpršilo ali kapljice. Drugi razlog pa je lahko “poškodba vohalnih čutnic ali njihovih opornih celic zaradi virusa – podobno se lahko zgodi tudi pri gripi.” V tem primeru, dodaja, bo pomagal vitamin B.
Izvajajte vohalni trening
Vsekakor ni treba samo čakati, ampak izvajajte vohalni trening, da se čim prej povrne voh, mu je še svetovala Soklič Košakova. “Dvakrat dnevno povohajte tri do štiri različne vonjave, ki so močne in znane. To delajte do povrnitve voha, lahko se vrne še po več kot enem letu,” pravi otorinolaringologija.
Imate vprašanje o vnetju in bolečinah v ušesih, nosu, grlu ter žrelu? O zdravljenju bolezni in poškodb glave, grla, vratu, nosu in ušes lahko povprašate na forumu Otorinolaringologija.
Trenutno po podatkih Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) prevladuje ena od podrazličic omikrona.