Soočanje z neželenimi učinki zdravljenja raka

Bolnica leži v postelji

Postavitev diagnoze raka in zdravljenje raka je lahko velik izziv za bolnika in njegove bližnje. Neželeni učinki zdravljenja lahko še dodatno povečajo skrbi v življenju. Na srečo je bil v zadnjih letih dosežen velik napredek tako na področju izboljšanja zdravljenja raka kot tudi pri obvladovanju neželenih učinkov zdravljenja. 

Pomemben korak pri obvladovanju raka in njegovega zdravljenja je, da ste obveščeni. Rak je zapletena in zahtevna bolezen, ki se zdravi na različne načine. Več ko boste vedeli o svoji diagnozi raka, možnostih zdravljenja in možnih neželenih učinkih, lažje se boste pogovorili z zdravstveno ekipo in določili najboljši načrt zdravljenja za vas. Preden se odločite o zdravljenju, je koristno vedeti, kateri so pogosti kratkoročni in dolgoročni neželeni učinki ter kako jih obvladati.

Neželeni učinki in kako se na njih pripraviti

Vsakdo doživlja zdravljenje in neželene učinke drugače, vendar vam lahko pomaga, če se počutite pripravljeni.

Med najpogostejše oblike zdravljenja raka spadajo: kirurgija, obsevanje, kemoterapija, ciljno zdravljenje, hormonsko zdravljenje in imunoterapija. Zdravljenje vsakega bolnika z rakom je odvisno od vrste raka in njegove razširjenosti ob postavitvi diagnoze. Zdravljenje raka z zdravili se imenuje tudi sistemsko zdravljenje. Med sistemsko zdravljenje se uvršča zdravljenje s citostatiki (s kemoterapijo), hormonskimi zdravili in tarčnimi zdravili.

Pri sistemskem zdravljenju zdravila ne vplivajo samo na rakave celice, ampak tudi na zdrave celice v telesu, zaradi česar lahko med zdravljenjem nastanejo neželeni učinki. Nekatere neželene učinke lahko preprečimo ali pa jih uspešno lajšamo, če se že pojavijo.

Neželeni učinki, ki lahko spremljajo kemoterapijo, so slabost, bruhanje, izguba apetita, sprememba zaznave okusa in vonja, okvara sluznic, zaprtje, driska, okvara kostnega mozga, povečana dovzetnost za okužbe, bolečine v mišicah in sklepih, kožne spremembe, izguba las, spremembe nohtov, (kronična) utrujenost, otekanje, pa tudi nekateri neželeni učinki, vezani na različne organe (npr. jetra, pljuča, ledvice). Neredke so tudi težave psihične narave, kot so strah, depresija, težave pomnjenja in motnje koncentracije.

Tarčna zdravila so tista zdravila, ki z delovanjem na določeno tarčo v celici ali na njeni površini zavirajo rast in širjenje rakave bolezni. Neželeni učinki tarčnih zdravil so zelo različni in pestri; odvisni so od skupine zdravil in se razlikujejo od tistih zaradi kemoterapije. Lahko so takojšnji ali zapozneli. Med najpogostejšimi neželenimi učinki ciljnega oz. tarčnega zdravljenja so težave s kožo, kot so izpuščaj, suha koža ali srbenje. Izpuščaj je pogosto blag in je pogosto najhujši v prvih nekaj tednih zdravljenja. Drugi pogosti neželeni učinki so utrujenost in gripi podobna reakcija z vročino, mrzlico in drisko.

Neželeni učinki hormonskega zdravljenja so drugačni kot ob zdravljenju s citostatičnimi ali tarčnimi zdravili. Nekateri so splošni, nekateri pa vezani na določena hormonska zdravila. Splošni neželeni učinki so vročinski oblivi, potenje in zmanjšana spolna sla. Pri predmenopavznih ženskah, ki zaradi hormonskega zdravljenja začasno ali dokončno izgubijo menstruacijo, se kot znak prezgodnje mene pogosto pojavijo še razdražljivost, depresija, motnje koncentracije, povečanje telesne teže ter suha nožnica in bolečine med spolnim odnosom.

Če veste, katere neželene učinke lahko pričakujete med zdravljenjem in po njem, se boste nanje lažje pripravili. Še pomembneje pa je, da lahko boljša informiranost vam in vaši zdravstveni ekipi pomaga pri aktivnem obvladovanju ali morebitnem preprečevanju neželenih učinkov, tako da ti ne bodo zmanjšali kakovosti vašega življenja ali motili zdravljenja.

Vabljeni na brezplačno predavanje

Združenje EuropaColon Slovenija za vse onkološke bolnike, njihove svojce, zdravstvene delavce in druge zainteresirane organizira brezplačno spletno predavanje  Napotki za premagovanje neželenih učinkov sistemskega zdravljenja raka. Na predavanju bo Marika Horvat, višja medicinska sestra, vrsto let zaposlena na Onkološkem inštitutu v Ljubljani, kjer opravlja oskrbo bolnikov s sistemsko terapijo predstavila, kakšne so temeljne lastnosti citostatikov, več o negi kože v času zdravljenja, sluzničnih iritacijah, ter pomenu in vlogi zdravstvene nege pred in med zdravljenjem.

Predavanje bo v ponedeljek, 17. 6. 2024, ob 18. uri preko Zoom-a. Prijavite se lahko TUKAJ.

Več o društvu: www.europacolon.si

Avtor
Piše

Andreja Verovšek

Zdravje, preventiva, dobri odnosi in ustvarjanje pogojev za lepše življenje so področja, ki jih raziskujem in na njih aktivno delujem od leta 1999. Po osnovni izobrazbi univ. dipl. soc. del., nadaljevala z delom na področju PR in marketinga za družbeno odgovorne projekte (mag. poslovnih znanosti), danes nadaljujem študij telesno usmerjene psihoterapije. Imate komentar na članek? Pišite nam na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,844
04.11.2024 ob 11:57
1,542
04.11.2024 ob 09:49
915
04.11.2024 ob 15:07
Preberi več

Več novic

New Report

Close