Zaradi 'skritega' problema je rastlinski nadomestek mleka manj zdrav, kot se zdi

N. K., 06. januar 2025
Življenjski slogPrehrana
Na mizi razstavljeni rastlinski napitki: kokosov, rižev, mandljev in ovsen
Foto: Profimedia

Nova raziskava izpodbija trditve, da so rastlinski nadomestki mleka bolj zdravi kot kravje mleko.

Ko so raziskovalci iz na Univerze v Københavnu pod drobnogled vzeli 10 različnih rastlinskih napitkov in jih primerjali s kravjim mlekom, so odkrili nekaj presenetljivih ugotovitev.

Rastlinski napitki niso enakovreden nadomestek mleku

“Vsekakor moramo uživati več živil rastlinskega izvora. Toda če iščete mleku enakovreden hranilni nadomestek in pri tem posegate po rastlinskih napitkih, to ni rešitev,” pravi profesorica Marianne Nissen Lund, vodilna avtorica študije.

Sodeč po podatkih študije, je težava v predelavi. Z namenom podaljšanja roka trajanja proizvajalci uporabljajo obdelavo pri ultra visoki temperaturi (UHT), postopek, pri katerem se uporabljajo izjemno visoke temperature. Ta toplotna obdelava sproži kemično reakcijo, imenovano Maillardova reakcija – enak proces, ki daje rjavim živilom, kot so denimo praženi mandlji ali pečen zrezek, bogat okus. Vendar ta reakcija pri rastlinskih napitkih vpliva na hranilno vrednost – še poslabša vsebnost beljakovin in esencialnih aminokislin.

Razlike v hranilni vrednosti med rastlinskimi napitki in kravjim mlekom

Medtem ko kravje mleko vsebuje 3,4 grama beljakovin na 100 mililitrov, je osem od desetih analiziranih rastlinskih pijač vsebovalo le od 0,4 do 1,1 grama beljakovin. Poleg tega je sedem od desetih rastlinskih napitkov vsebovalo več sladkorja kot kravje mleko. Raziskovalci so v nekaterih rastlinskih napitkih odkrili tudi sledove akrilamida, spojine, ki jo običajno najdemo v ocvrti hrani in je povezana z morebitnimi tveganji za zdravje.

Vendar, preden povsem opustite svoje najljubši rastlinski napitek, raziskovalci ponujajo sledeč nasvet: “Če se sicer prehranjujete zdravo, lahko v svojo prehrano vsekakor vključite rastlinske napitke – poskrbite le, da boste potrebna hranila dobili iz drugih živil,” poudarja profesorica Lund. Dodaja, da posegajmo po manj predelani hrani, in si sami pripravljajmo tudi rastlinske napitke.

Študija poziva potrošnike in proizvajalce, naj bolj kritično razmišljajo o predelavi hrane. Za industrijo je izziv, da razvije bolj hranilno ustrezne rastlinske alternative. Za potrošnike je to opomin, da ‘zdravo’ ni vedno tako preprosto, kot se zdi.

Kravje mleko ni nezdravo, če niste alergični ali nimate intolerance

Tudi na slovenskem nacionalnem portalu Prehrana.si navajajo, da kravje mleko ni nezdravo, razen za osebe, ki so alergične na mlečne beljakovine ali imajo laktozno intoleranco. Sicer pa gre za dragocen vir kalcija in hranilno bogato živilo, saj vsebuje vitamin B3 ter številna koristna hranila, med drugim fosfor, kalij, vitamine iz skupine B (zlasti B12 in B2), beljakovine ter maščobe. Nekatere študije kažejo, da uživanje mlečnih izdelkov ne povečuje tveganja za bolezni srca in ožilja, ki so povezane z visokim vnosom nasičenih maščob. Uživanje nekaterih mlečnih izdelkov pa je celo povezano z nižjim tveganjem za te bolezni. Kljub temu ne smemo pozabiti, da so na voljo tudi manj mastne različice – z 1.8, 1.5 ali celo samo 0.5 odstotkov mlečne maščobe, kar omogoča prilagoditev prehrane posameznikovim potrebam.

O rastlinskih napitkih pa na portalu pišejo: “Obstaja predpostavka, da je ‘mleko’ na rastlinski osnovi bolj zdravo kot kravje mleko, vendar razen sojinih izdelkov ni dovolj raziskav o rastlinskih alternativah, da bi lahko ugotovili njihove morebitne koristi za zdravje. Glede na obogatitev (proizvajalci živilu dodajajo hranila, ki jih le-ta sam po sebi ne vsebuje) so lahko rastlinski napitki v osnovi revni s hranili (še posebej s kalcijem in beljakovinami) in imajo hkrati veliko dodanih sladkorjev. V primeru, da se kravje mleko nadomešča z rastlinsko alternativo, je dobro preveriti tabele hranilnih vrednosti in ugotoviti, kako se ujemajo (hranilne vrednosti se lahko primerjajo tudi v aplikaciji VEŠ, kaj ješ?). Vsebnost vitaminov in mineralov v rastlinskih napitkih namreč ni standardizirana in se razlikuje ne le med vrstami napitkov, temveč tudi med blagovnimi znamkami.”

Po prehranskem profilu sta med rastlinskimi napitki sojin in grahov napitek najbolj podobna kravjemu mleku, saj običajno vsebujeta približno tri grame beljakovin na 100 mililitrov, kar je blizu 3,5 grama na 100 mililitrov, kolikor vsebuje polnomastno kravje mleko. Napitki na osnovi oreščkov pa običajno vsebujejo malo beljakovin (če jim niso posebej dodane).

Vira:

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,723
07.01.2025 ob 10:49
399
07.01.2025 ob 10:11
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

New Report

Close