Kako preveriti, ali so jajca še dobra? Preprosti triki, ki res delujejo

Sveža rjava jajca v kartonski embalaži – kako preveriti, ali so še užitna.
foto: Profimedia

Se tudi vi kdaj vprašate, ali so jajca v hladilniku še vedno uporabna? Svežina jajc ni pomembna le zaradi okusa in teksture, temveč tudi zaradi varnosti. Dobra novica je, da za preverjanje ne potrebujete laboratorija – z nekaj preprostimi triki lahko hitro ugotovite, ali je jajce še vedno primerno za uživanje.

Najprej – zakaj svežina sploh šteje? Z bližajočo se veliko nočjo postanejo jajca središče mnogih prazničnih tradicij in kulinaričnih priprav. Prav v tem času, ko jih uporabljamo v večjih količinah, je še posebej pomembno upoštevati pravila varnega rokovanja. Strokovnjaki priporočajo, da jih v embalažo postavimo z ožjim delom navzdol in jih shranjujemo ločeno od drugih živil.

Kakovost in varnost jajc se s časom zmanjšujeta

Kot opozarja Nacionalni inštitut za javno zdravje NIJZ, se kakovost in varnost jajc s časom zmanjšujeta, zato je priporočljivo, da jih porabimo čim prej po nakupu. To priporočilo velja še posebej v prazničnem času, ko jajca pogosto nakupujemo vnaprej in jih hranimo dlje. Za velikonočno barvanje in okraševanje izbirajte le jajca, ki so čista in imajo nepoškodovano lupino. Pravilno rokovanje z jajci ni le vprašanje uspešne praznične pojedine, temveč pomemben vidik varne prehrane, ki bo vam in vašim bližnjim omogočil brezskrbno uživanje v velikonočnih dobrotah.

Ko jajce postane staro, se začnejo spreminjati njegove notranje lastnosti: beljak postane redkejši, rumenjak manj čvrst, poveča se zračna celica. Ti znaki ne vplivajo le na videz, temveč tudi na varnost – pokvarjeno jajce lahko predstavlja tveganje za zdravje.

Zanesljivi domači testi za preverjanje svežine jajc

Klasični test potapljanja


V posodo nalijte hladno vodo in vanjo previdno položite jajce. Rezultati so takojšnji in zelo zanesljiv!

  • Popolnoma sveže jajce bo potonilo na dno.
  • Starejše, a še uporabno jajce se bo postavilo pokonci ali pod kotom.
  • Pokvarjeno jajce bo plavalo na površini vode.
Pokvarjeno in sveže jajce v vodi

Beljaki in rumenjaki v stekleni posodi

Vizualni test

Ko jajce previdno razbijete na krožnik, vam njegova notranjost takoj razkrije starost. Svež beljak obdrži zbrano, prozorno strukturo, ki kompaktno objema rumenjak, in ne teče nenadzorovano po površini. Idealen rumenjak je visoko izbočen, s čvrsto, napeto membrano, ki ga zadržuje v popolno zaobljeni obliki. S staranjem jajca beljak postaja voden in moten, rumenjak pa izgublja svojo višino in moč – postane sploščen, krhek, in se ob najmanjšem dotiku zlije z okolico, izgubljajoč jasno mejo med rumenim in belim delom.


Sveža jajca imajo manjšo zračno celico, zato potonejo na dno. Stara jajca pa priplavajo na površje, saj se z večjo zračno celico zmanjšuje njihova gostota.

Pravilno shranjevanje jajc

Skrivnost dolgotrajne svežine jajc leži v ustreznem shranjevanju, ki spoštuje njihove naravne lastnosti. Originalna embalaža ni le priročen način prenosa – deluje kot zaščitni ščit, ki preprečuje, da bi jajca vpila močne vonjave iz hladilnika ali izgubila lastno vlažnost. Kartonska struktura embalaže uravnava mikroklimo okoli lupine in varuje krhko vsebino.

Čeprav se zdi paradoksalno, umazanih jajc nikoli ne peremo pred shranjevanjem. Narava je jajčno lupino opremila s tanko zaščitno membrano, ki deluje kot naravna bariera pred mikrobi. Z umivanjem to zaščito odstranimo, porozna struktura lupine pa postane bolj dovzetna za bakterijske vdore, saj vsaka kapljica vlage ustvari potencialno pot za njihovo potovanje v notranjost.

Konstantna temperatura v hladilniku predstavlja idealno okolje, ki preprečuje nevarno kondenzacijo. Ko jajce prestavljamo iz hladnega v toplo okolje in nazaj, se na lupini ustvarjajo drobne kapljice vode – popolno gojišče za bakterije, ki jih nato temperaturne spremembe še dodatno spodbujajo k razmnoževanju.

Najpomembnejše pravilo pa ostaja spoštovanje časovne komponente – rok uporabe na embalaži ni le priporočilo, temveč skrbno določen varnostni interval, ki zagotavlja, da boste uživali v jajcih, ko so še na vrhuncu svoje kakovosti in varnosti.

Kako higensko ravnati z jajci? Preverite na NIJZ!

Kaj pravi znanost?

V industriji in laboratorijih se za določanje svežine uporabljajo sofisticirane metode, kot so spektroskopija in hiperspektralne analize, ki omogočajo natančno oceno sprememb v sestavi jajca. Te metode pomagajo zagotoviti kakovost v restavracijah, trgovinah in živilskih obratih.

Avtor
Piše

M. Ć.

Več novic

New Report

Close